Tradiční lidová slovesnost v říkankách, básních i písničkách

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Možná si jako děti pamatujete na knihy plné básniček, říkanek a pohádek, které ukazovaly na význam lidové tradice. V nakladatelství Mladá fronta tyto svazky vychází a mně se dostal do rukou jeden z nich s tématikou nyní aktuální – podzimem. Připomenete si ho se mnou?

Podzim je jedním z dílů čtyřdílného knižního souboru Český rok. Dalšími díly jsou Jaro, Léto a Zima. Po třicetileté pauze vychází znovu u nakladatelství Mladá fronta. Knihu uspořádali Karel Plicka (český etnograf, folklorista, hudebník, filmový scénárista) spolu s Františkem Volfem (malíř, etnograf, spisovatel). Je doplněna ilustracemi významného českého malíře, grafika a ilustrátora Karla Svolinského.

Všichni tři mají také společné to, že po určitou část svého života působili jako pedagogové.

Kniha Český rok – Podzim je rozdělena do devíti oddílů:

1. Babí léto
2. V lese
3. Ze staré školy
4. Na podzimní pastvě
5. Čas dušiček
6. Dobře u kamen
7. Vojna
8. Hody
9. Posvícenská muzika

V každém oddílu najdeme pranostiky, říkanky, básničky, hádanky, písničky, hry a pohádky, které se vztahují k danému názvu oddílu, tedy povětšinou i k nejrůznějším lidovým tradicím a svátkům, samozřejmě vážících se k období podzimu.

Sbírka lidové slovesnosti

Důležitou informací je, že obsah je sbírkou lidové slovesnosti. Nenajdeme tady žádné moderní básničky či říkanky, naopak, autoři v této knize shromáždili skutečnou tradici lidové slovesnosti. Některé z nich jsou i nám známé, jako například „Foukej, foukej, větříčku“, většina je ale tvořena zcela neznámými nebo méně známými písničkami a básněmi.

Vzhledem k tomu, že se jedná o lidovou slovesnost, bude pro většinu čtenářů v knize mnoho neznámých slov. Aby se předešlo nedorozumění, na konci každé stránky je v poznámkách vysvětlení významu. Tyto vysvětlivky považuji za velice přínosné, neboť rodiče tak mohou své děti seznamovat s někdy již zastaralými slovy a třeba se také poučit.

Pod každou básničkou, písničkou apod. je napsáno, z kterého místa pochází. Tedy zda z Moravy, Čech, z Náchodska nebo jiného. U některých pranostik je také mimo to i datum, ke kterému se vztahuje. Například:

Strana 9, pranostika:

Sv. Vavřinec – první podzimec.

10. srpna

Z Moravy

U některých písniček jsou také noty, u jiných je připsaná poznámka, která odkazuje na nápěv z Českého zpěvníku uspořádaný K. Plickou. Toto mi přijde trochu nešikovné, protože čtenář v tom případě potřebuje další knihu, aby věděl, jak má danou písničku zazpívat. Je to škoda, kdyby tento svazek obsahoval u všech písní noty, byla by publikace daleko komplexnější. Nicméně faktem je, že záměrem autorů je především informovat čtenáře o možných formách lidové slovesnosti, jejich významu a ukázkách, což lze v podstatě pouze okrajově a nelze tedy „vyjmenovat“ naprosto všechno.

V knize najdeme také pohádky a lidová vyprávění, některá nám známá, ale převažují spíš ty neznámé.

Pohádek plný kraj

Hned první pohádku si pamatujeme všichni: O neposlušných kozlatech (strana 39). Avšak hned po začtení se zjišťujeme, že mezi současnou a dřívější verzí je pár rozdílů. Například : v současné verzi se na kůzlátka dobývá vlk a chce je sníst, ale ve staré verzi pohádky je tímto zvířetem lstivá liška. Ve staré verzi je jen zmínka o tom, že liška odbíhá kamsi a vrací se s tenčím hláskem, zpátky k chaloupce kůzlátek. V současné verzi se píše o tom, že vlk odbíhá ke kováři a tato myšlenka se při čtení pohádky stále vkrádá na mysl. Konec pohádky je také odlišný. Kůzlátka se začnou hádat, jestli hlas je nebo není jejich maminky, perou se, vyrazí dveře a liška je sežere. Konec současné verze pohádky je šťastný, koza se vrátí včas a kůzlátka zachrání. Tyto rozdíly mohou být pro někoho problémem, ale proč jich naopak při čtení pohádky nevyužít a nechat děti, aby sami přišly na to v čem je pohádka jiná a rozvinout tak jejich fantazii.

Nejkratší pohádkou, je pohádka s názvem Proč je pohádka krátká (strana 256).

Byl jednou jeden dědeček a ten bydlil v lese. Jedenkráte šel na houby a našel krásnou truhličku. A šel dál a našel klíč. Tím klíčem  truhličku otevřel. Tam byl krásný kožíšek. Vzal kožíšek na sebe, ale byl mu krátký. Kdyby byl kožíšek delší, byla by i pohádka delší.

Z Čech

Kniha je nepochybně přínosem pro ty, kteří se o lidovou slovesnost zajímají. V těchto svazcích mají tak ideální možnost mít většinu pohromadě. Na své si ale přijdou třeba i maminky s malými dětmi, které je chtějí seznámit s tradicemi, jež se vidí snad už jen někde na malých vesničkách.

Věřím, že si kniha najde svůj okruh čtenářů a díky ní si připomenou, jaké to bylo dřív, jak lidé žili, jak se bavili a zpívali, jaké básničky a pohádky vyprávěly maminky svým dětem…

Protože lidová tradice je odkaz, který nelze zapomenout.


Český rok – Podzim

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autor: Karel Plicka, František Volf

Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 165×235
EAN: 9788020422835
ISBN: 978-80-204-2283-5
Rok vydání: 2011

Knihu Český rok – Podzim si můžete se slevou 15% koupit například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež. Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • bamisko, já si Český rok velmi dobře pamatuju – mamka má doma všechny díly. Nejraději jsem měla právě Podzim s jeho ponurými a melancholickými písněmi a básněmi… tu Osiřelo dítě o půldruhém lítě, když už rozum bralo, na matku se ptalo…. si pamatuju skoro celou dodnes 🙂 Asi jsem byla lehce morbidní dítko 🙂
    Díky za připomenutí :))

  • bamiska
  • bamiska

    tak mi to nedalo Ježečku jen pro inspiraci

    Vtipné verše o zvířátkách žijících u nás (vydra, medvěd, ovce, straka, datel) i v exotických krajích (žirafa, opice, slon). Autor s humorem a lehkostí líčí jejich vzhled i charakteristické povahové rysy. Čtení o psí a ptačí kapele, lesním plese, polní krádeži a dalších zvířecích příhodách je vhodné i k předčítání. Z báječné souhry básníka a ilustrátora vznikla půvabná knížka pro radost a potěšení těch nejmenších.

  • bamiska

    ježečku je to krásná knížka na každé stránce obrázek zvířátek a pod nimi básnička o nich a jsou to veselé texty…..

  • Ježeček

    Bami, tak Veselý přírodopis vůbec neznám 🙂 *

  • bamiska

    ježečku tak jsem myslela že tu knížku mám také a hledala jsem, ale já mám Ladův Veslý přírodopis…ale tu jsem měla také moc ráda

  • Ježeček

    Moc se mi ta kniha líbí! Už kdysi jsem měla já, jako malá něco podobného, ale jmenovalo se to Josef Lada Dětem. Taky to bylo rozděleno do období, spousta jeho obrázků. No, zkrátka tu knihu jsem milovala. Bohužel, ji dodnes nemohu najít 🙁 Zkoušela jsem sotěž, ale už vím, že jsem mimo, protože už mi to psalo, že je můj tip překonaný 🙂
    Takže upřímně závidím i výhru přeji vítězům!!! a kdyby náhodou jste ji milí výherci nechtěli, tak se obraťte na mě 😉 😀 *

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist