Testováno na VD: Přírodopis

Rubrika: Dětské hry, Testováno na VD

I naši nejmenší si rádi zahrají nějakou pěknou deskovou hru. Ideální je, pokud se při hře také něco naučí. Jednou takovou hrou je i Přírodopis od společnosti Bonaparte

Přírodopis

Nechte se na chvilku unést fantazií za ohradu starého selského stavení. Zkuste štěstí, procvičte si barvy a vzpomínejte, čím se vyznačují pejsek, kočička, prasátko, kravička, koník a slepička. Rychlá hra vás provede jednou z oblastí přírodovědy – světem domácích zvířátek.
1467370737_409_3d_prirodopis
Hra obsahuje hrací barevnou kostku, 6 hracích karet, 36 žetonů s obrázkem a návod.

Věková skupina: 3+

Počet hráčů: 2-4

Doba hry: 10-30 minut

Společnost Bonaparte nám k testování poskytla 3 hry. Testování se tak ujala Nuninka s Danečkem a dětmi ve školce, Milhauzice s Michalkou a Kyller s Patricií a Tadeáškem.

 

Jak se Vám líbí celkové zpracování hry a hlavně grafika?

Nuninka: Celkové zpracování hry je velice pěkné. Obrázky jsou veselé, barevné. Zvířátka z farmy děti poznávají bez problémů.

Milhauzice: Provedení hry je pěkné, grafická stránka se nám zdá povedená. Zvířátka jsou milá, dceři se obrázky velmi líbí. Musíme sice přiznat, že u některých typů obydlí jsme váhali, ke kterému zvířeti přiřadit, dokonce dodnes nevíme, co má symbolizovat obrázek v bílém poli u kočičky. S manželem jsme vedli filozofickou diskusi, ale Michalka nám řekla, že to je maso. A hotovo. Jen kartičky ve výřezech moc nedrží, takže při otáčení karet a kontrole vypadávají.

Kyller: Grafické zpracování hry se nám moc líbí. Obrázky jsou krásné, pojetí hry také. Jediné, co bychom vytkli je to, že když hru již párkrát hrajete, kartičky pak při otočení začnou vypadávat.

 

img_8811Exif_JPEG_420

Je návod srozumitelný?

Nuninka: Na úvod jsem si návod četla dvakrát. Cíl hry je srozumitelný, příprava taky, jenom v průběhu hry se mi něco nezdálo. A potvrdilo se mi to při hře. V návodu je napsáno, že hráč, který vsadí poslední žeton do karty oznámí, zda jsou žetony správně umístěné. Pokud ne, může ten, který si myslí, že je špatně, vyměnit za správný. Pro kontrolu se karta otočí a děti si zkontrolují, zda je všechno v pořádku. Jenomže….
Co když dítě umístí žeton špatně a jiný hrát při hře zjistí, že to tam nemá být? Může se žeton vyměnit už během hry? To jediné mi v návodu chybí. Jinak je vše srozumitelné.

Milhauzice: Návod je naprosto srozumitelný, během první hry pravidla pochopila i čtyřletá Michalka. Sice s nimi nesouhlasila, když jí zrovna štěstí nepřálo, a chtěla si je upravovat. To už je na spoluhráčích. Když nikomu během pěti kol nepadla potřebná červená barva, pravidla jsme si upravili – místo „hod propadá a hází další hráč“ jsme si stanovili, že „hráč má tři hody“. Jednou jsme se dostali do situace, kterou pravidla neřeší (chci doplnit poslední žeton do karty, ale ten je umístěn špatně v jiné kartě. Můžu si žeton vzít, abych kartu získal, nebo se chybně položené žetony opravují, až když karta přechází do „majetku“ hráče?) Jde ovšem o drobnost, kterou si operativně hráči vyřeší.

Kyller: Ano, návod hry je srozumitelný. Nejprve jsme tedy hru hráli tak, že tříletá dcerka si vždy vybrala jeden obrázek a zkoušela si kartičky zařadit podle barvy výřezu. Později, kdy už hrála se staršími sourozenci, jsme se přizpůsobili pravidlům. A tehdy jsme narazili na drobný problém. Když dcerka zařadila nějaký obrázek špatně, automaticky pak chyběl spoluhráči . Znovu jsme tedy četli pravidla a došli jsme k názoru, že tedy spoluhráč musí sledovat, co kdo do kartičky dává a do své kartičky dát žeton shodné barvy, který tam sice nepatří, ale při zaplněné kartičce jej může vyměnit za správný i za cenu, že jej vezme někomu jinému z jeho hrací karty . Teda alespoň doufám, že jsme pravidla pochopili správně?

 

img_8809 zari-2016-008

Vidíte vy, jako rodič, ve hře přínos pro děti?

Nuninka: Jako rodič přínos pro díte určitě vidím. Pomocí obrázků se dítě učí domácí zvířátka. Kde bydlí, co jí nebo jiné typické znaky. Také se učí barvičky a díky vkládání a uchopování kartiček si také procvičuje jemnou motoriku.

Milhauzice: Pro děti je hra bezesporu přínosná – děti se naučí nebo si procvičují barvy a seznamují se s domácími zvířaty a hledají to, co k nim patří. U některých potrava (zrní, tráva, seno), součást jejich těla (ocásek, čumák, rohy), mláďátka, obydlí nebo jiné předměty (podkova, obojek, klubíčko na hraní). Jen je ale dětem potřeba přečíst napsaný „zvuk“, pokud ještě nečtou. Využili jsme karty se žetony i jinak a doplňovali, co ještě patří k danému zvířeti. I děti mladší než 3 roky, což je věk doporučený výrobcem, můžou podle mě jednotlivé žetony prohlížet a učit se pojmenovávat zobrazené věci.

Kyller: Jako rodič musím říci, že hra mne zaujala a rozhodně v ní přínos pro děti vidím. Děti se učí rozeznat zvířátka a přiřadit k nim to, co je pro ně typické. Zároveň si potrénuje jemnou motoriku, rozeznává barvy, o obrázcích si můžeme povídat.

 

img_8808 zari-2016-010

Zaujala hra děti?

Nuninka: Přestože je hra určena pro nejmenší děti, byla jsem překvapena jak široký věkový záběr nakonec měla. Hru jsem hrála s dětmi ve věku 2 – 10 let. Každý si našel něco, co ho bavilo. Malé děti hru více zkoumali. Zajímala je každá maličkost, kterou viděli. Takže kromě hraní jsme si také povídali o všem, co jsme viděli na obrázcích. Větší děti chtěli hlavně získat co nejvíce kartiček.

Milhauzice: Michalka byla hrou naprosto pohlcena. Už samotná příprava na hru – vylupování žetonů z karet – ji velmi bavila. Pak prohlásila: „ta zvířátková hra je mnohem lepší než pexeso, protože má kostku. A je lepší než člobrdo, protože tady se nemusí počítat na kostce puntíky.“ Všem chtěla kontrolovat správnost vložených žetonů. Jen byla zklamaná, když zrovna neměla štěstí a padla jí barva, kterou už nemohla využít.

Kyller: Hra děti rozhodně zaujala. A to nejen ty nejmenší, ale s chutí si hru zahrál i nejstarší, osmiletý, syn. Zprvu bylo pro nejmenší dcerku nejzábavnější vylupování kartiček, později spíš už jejich vkládání na správné místo.

 

zari-2016-004 img_8807

Vracíte se ke hře?

Nuninka: Zatím hrajeme hru každý den, takže ano, děti se ke hře vrací.

Milhauzice: Ke hře se vracíme rádi, je svižná a dokáže zabavit. Michalka vymyslela další využití – schválně doplňujeme žetony špatně a soutěžíme, kdo ostatní nejvíc rozesměje (kočička s prasečím ocáskem, pejsek chroupající zrní). Někdy sice hrát klasicky nechce, ale karty si rozloží sama a vysvětluje panenkám, proč patří kost k pejskovi a proč zrovna do toho okýnka.

Kyller: Ke hře se rádi a často vracíme. Dcerka si ji dokonce s sebou bere i k babičce a hraje ji ráda i tam. Doma jsme pro ni našli ještě jedno využití. Trénuje s ní mluvení a opakování slov a také barvy.

zari-2016-006 Exif_JPEG_420

 

Vlastní postřehy

Nuninka: Hra se mi velice líbí. Krásně zpracovaná metodická pomůcka pro děti od dvou let. (Přestože je hra určena až od 3 let) Má ale jednu nevýhodu, která se ukázala až po několika hrách. Když si děti chtějí zkontrolovat na zadní straně zda mají všechno v pořádku, kartičky začnou vypadávat. Takže se karta musí otočit a popadané kartičky dát zase do příslušných políček. Velikost hry je ideální a vhodná na cestování. Takže se snadno dá zabalit do tašky a cestovat s vámi. S námi chodí i po návštěvách. 🙂 Hru jsme si doma užili všichni.

Kyller: Hra se mi, až na ten drobný nedostatek týkající se vypadávání kartiček, moc líbí. Pro děti je určitě přínosem a jsme moc rádi, že jsme hru mohli otestovat.

zari-2016-009Exif_JPEG_420

Podtrženo, sečteno

Hru určitě doporučujeme všem, kdo mají rádi zvířátka a zároveň si s dětmi rádi zahrají stolní hru.

Hru Přírodopis od společnosti Bonaparte si můžete zakoupit zde.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • milhauzice

    Děkuji za upozornění. Teď už v tom pelíšek vidíme, dokonce se vzorem. Až dneska budeme hrát (dcera právě chystá žetony), už vše pojmenujeme správně :-).

  • Anonymní

    Moc děkuji za tak milé hodnocení!:-)) Nejvíc mne pobavilo ,,maso“ u kočičky:-)) Měl by to být pelíšek:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist