Testováno na VD: Knížky pro prvňáčky

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Testováno na VD

Březen – měsíc knihy je už na samém konci a je tedy na čase podívat se na to, jak se třem vybraným maminkám a jejich ratolestem četly knížky, které dostaly na tzv. testování…

Na začátku bych chtěla znovu poděkovat všem zájemcům, jejichž počet nás mile překvapil a zároveň utvrdil v názoru, že maminky považují stále knihy za důležitou součást výchovy dětí.

Všechny testované knížky jsme vám představili v článku: Otestujte s námi knížky pro prvňáčky. V něm najdete i  podrobné informace o jednotlivých titulech.

A jaké dojmy měly maminky a jejich děti z testovaných knížek?

Bioviruska

povidani_se_zviratky_nahledByli jsme vybráni k testování knihy Povídání se zvířátky od spisovatelky Ivanky Melounové s krásnými ilustracemi Veroniky Kubáčové.

Na první pohled mě kniha překvapila. Není ani velká ani malá, tak akorát do rukou malého prvňáčka, pro kterého je kniha určena, tj. jako první čtení. Obsahuje nejen text, který je veden velkými ( většími ) písmeny tak, aby byly dobře čitelné, ale i opravdu pěkné ilustrace, které doprovází každé povídání.

Pohádky  jsou max. na jeden list knihy, dobře se čtou a ani můj 6 letý syn neměl problém pohádku pěkně nahlas přečíst. Se čtením mu pomáhala 9 letá sestřička, která už čte plynule a bez chyb. Pro ni to bylo spíše jako“ tak dobře, já si to tedy přečtu“, ale kniha nakonec zaujala i ji.

Kniha obsahuje cca 16 malých povídání o zvířátkách a se zvířátky na 72 stranách. Dozvíme se třeba co se líbí bleškám, proč modrozelený brouk střeží svou kuličku, nebo třeba kdo je Bobík?
Myslím si, že mé děti zaujala. Aspoň ji berou stále do rukou a chtějí si o pohádkách povídat.
Dcera by chtěla další knížečky z této sady, takže vyrazíme v nejbližší době do knihovny a poptáme se.

povidani_se_zviratky_Bioviruska1povidani_se_zviratky_Bioviruska2

Jestli bych knihu doporučila prvňáčkům? Určitě a nejen jim. Pokud chcete udělat malému čtenáři radost, určitě neváhejte.
Děti nakreslily ke své nejoblíbenější pohádce (povídání) obrázek, takže se můžete pokochat  jejich výtvarným uměním…


MagdaK.
jak_se_kozel_stal_zahradnikem_nahledSe synem Filipem (7 let, 1. třída ZŠ) jsme četli knihu Jak se stal kozel zahradníkem (71 stran). Tvoří ji 5 kratších pohádek, které mi připomínají bajky a název je podle jedné z nich.

Na první dojem kniha vypadá moc hezky, má zajímavou ilustraci, která zaujme děti i dospělé. Pohádky jsou všechny čtivé, záživné, prostě hezké. Jedná se o pohádky ze světa zvířátek, která zažívají různé příhody, jednají často jako lidé a mají i lidské vlastnosti.

Filipovi se líbily všechny, nejvíce říkal první „ Jak se zajíc nechal vystrašit“ a poslední  „Jak se Emilka stala šťastnou blechou“, žádnou nehodnotil jako nudnou či nezajímavou. Čtení ho bavilo, sledoval zaujatě. Bylo to asi i tím, že pohádky skutečně odpovídají věkové kategorii, pro kterou jsou určeny v rámci čtení pro prvňáčky. Každá končí vždy rčením např. vystrašený jako zajíc, šťastný jako blecha atd., která se používají u lidí a je to tím pádem i poučení pro dětského čtenáře, takže něco nového, něco navíc. Dítě si tak přenese pohádku do našeho skutečného světa lidí. Vždycky po přečtení pohádky jsme si o každé popovídali a rozebrali, zda rozumí rčení, umí jej použít apod.

jak_se_stal_kozel_Magda1jak_se_stal_kozel_Magda2

Autorku chválím, je to její první kniha, která se ke mně dostala a jsem velmi příjemně překvapena, líbila se mně moc. Kniha se jí povedla, je napsána čtivě, hezkou češtinou, svižně, zábavně, děti zapojí i emoce, je hezky ilustrovaná a jako celek působí dobře. Doma čteme více klasické pohádky a starší knihy, tak jsem byla sama zvědavá na novou produkci. K vytknutí nic nemám, je to prostě fajn knížka pro prváčky, která pobaví děti i rodiče a můžu ji doporučit já i Filip! Určitě se poohlédnu po dalších knihách této autorky.


Dituv

carodejnice_eulalie_nahledSpolu s dcerkami jsme četly knížku Čarodějnice Eulálie od autorky Zuzany Pospíšilové. Kniha vypráví o strašidýlkách, kteří se snaží přijít na kloub tomu, kam se poděla kouzelná kniha čarodějnice Zevlíny a kdo pomocí kouzelné knihy tropí pohádkovým  bytostem neplechy a naschvály. A když tu záhadu rozluští, snaží se společnými silami viníka napravit a vše vrátit do původního stavu.

Tuto knihu jsem předčítala pětileté dcerce a nejstarší  šestiletá dcera, která chodí do první třídy, si ji četla sama. Na první pohled se nám líbily obrázky v knížce a nejstarší dcerka ocenila velikost písmen. Děj knihy je celkem jednoduchý, dětem se líbil.

Jediné, co bych autorce vytkla, je používání některých výrazů, které děti nechápaly (např. „u všech svatých perlínů“, „U všech jikernaček!“ „pět ran do udice“… Tomu nerozuměla zejména starší dcerka, která si knížku četla sama a nedokázala pochopit, co to znamená a chodila za mnou a ptala se na vysvětlení. Pokud jsem předčítala já a zároveň vysvětlovala, na co se děti ptaly, tak byl děj pro ně pochopitelný, ale řekla bych, že na první samostatné čtení je kniha trochu těžší díky použitým výrazům. Věřím ale, že se ke knížce znovu rády vrátíme.

carodejnice_eulalie1carodejnice_eulalie2


Sponzorem tohoto kola testování knih bylo nakladatelství Grada, kde si pro své děti můžete vybírat ze široké nabídky knih.
Edice Pohádkové čtení přináší fantazijní příběhy plné kouzel a atraktivních postaviček z lidského, zvířecího i nadpřirozeného světa, bohaté barevné ilustrace a nenápadný výchovný přesah.

grada

Pro prvňáčky je pak určena edice Čtení pro prvňáčky, ve které najdete celobarevné knížky určené hlavně dětem,  které navštěvují první třídu a začínají se čtením.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • bokul

  Je fajn, že výsledky testování v různých rodinách potvrdily mé velmi dobré mínění o edici Grady – Čtení pro prvňáčky. Ačkoli testovali již čtenáři, dovoluji si doporučit i předškolákům, kteří si pak s ostupem času knihu přečtou.

 • Marinada

  Moc hezký článek. Líbí se mi nápad, že knihy pro prvňáky testovaly rovnou tři rodiny – a výsledek je skvělý 🙂

 • Ivča a Domča

  Tak myslím, že testování knížek se vydařilo:-) Všechna tři hodnocení jsou hezky napsaná. Krásné jsou obrázky od dětí ke knížce Povídání se zvířátky:-)
  Domča má doma Čarodějnici Eulálii a tahle knížka se mu moc líbila – já mám osobně tituly paní Pospíšilové moc ráda a když jsou tam ilustrace Markéty Vydrové, tak je to ještě lepší:-)

 • Díky za testování těchto zajímavých knížek. Zaujala mě hned ta první pro syna, který půjde do první třídy.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist