Testováno na VD: Knížky Lenky Rožnovské

Na začátku dubna jsme na VD vyhlásili další kolo testování. V hledáčku se tentokrát ocitly knížky, které mají jedno společné – všechny napsala spisovatelka Lenka Rožnovská. A jak to celé dopadlo?

Opět musím za redakci VD poděkovat všem, kteří projevili zájem o testování nebo přispěli svým názorem v komentáři. Nemalé poděkování pak samozřejmě patří nakladatelství Grada, které knížky do tohoto projektu věnovalo.

Všechny testované knížky jsme vám představili v článku: Otestujte s námi knížky Lenky Rožnovské. V něm najdete i  podrobné informace o jednotlivých titulech.

Jak tedy vidí maminky VD knížky Lenky Rožnovské?

Danasi

Dorazila k nám knížka k testování s názvem Školačka Kristýnka. Je to útlá knížka. První, co mne hodně překvapilo, jsou černé stránky a písmenka bílá, nadpisy jsou červenožluté. Knížka má 72 stran, z toho 50 popsaných písmenky a 16 velkých obrázků přes celou stránku. Odpovídají 16 kapitolám.  Tyto obrázky byly první věc, která zaujala Elišku.

Knížka je o holčičce Kristýnce a těšení se na školu. To ovšem rozčiluje jejího bratra Adama. Knížka mapuje poslední den prázdnin a první dva dny školy se spoustou patálií. Patálie z druhého dne ji upoutá na lůžko v nemocnici, následuje její uzdravení a návrat do školy.

Jelikož Eliška ještě neumí číst, předčítala jsem já. Knížku jsme zhltly se zájmem na jeden zátah. Eliška se již těší, že si knížku znovu přečte, až se naučí číst a bude ji třeba u toho poslouchat sestřička.

Pro malé čtenáře bude tato knížka pěkné čtení, tedy spíše pro holčičky.

Na knize mi vadí, že je velice krátká, pojednává o velmi krátkém časovém úseku. Pokud by ale toto byl záměr a má být pokračování, ráda si ho zakoupím.


Vikýsek

Tentokrát se usmálo štěstí na nás, a tak jsme měly s dcerou (7 let) možnost „otestovat“ knihu o bezva klukovi z druhé třídy, který společně se svým kamarádem Pepíkem (oživlá záplata na kalhotách) polepšil jednu zlobivou holku. Kniha se jmenuje Vojta a Pepík Marcipánek a napsala ji Lenka Rožnovská.

Náš první dojem z knihy byl pozitivní – má pěkný přebal, který snad každému musí vykouzlit na rtech úsměv (bystrému oku důležitého prvňáčka neunikne, že nadpis má „špatně“ napojovaná písmenka 😀 ).

Kniha je pro prvňáčka ideální – velká akorát do ruky, dobře čitelná písmenka, bohatě a „neokoukaně“ ilustrovaná Jiřím Fixlem. Ideální je také délka kapitol – dcera byla spokojená, že zvládla přečíst celou kapitolu, aniž by se „vyčerpala“.

Děj knihy je jednoduchý, poutavý, má spád a také působí nenásilně výchovně. Během čtení se u dcery střídalo mnoho pocitů – očekávání, pochopení, napětí, rozčílení nad zlobivou holkou, radost ze šťastného konce a následný smutek, že kniha již skončila.

Autorku bych chtěla moc pochválit – je vidět, že při psaní knihy opravdu myslela na prvňáčky a přizpůsobila jim jak obsah, tak formu. Dcera si trochu stěžovala, že nerozumí všem slovům (např. tintítko), ale dle mě je těchto výrazů v knize přiměřeně a rozhodně to tedy neshledávám jako mínus (čtení přeci má obohacovat slovní zásobu).

Knihu bychom obě určitě doporučily – při jejím čtení prožijete příjemné chvilky. Měla bych však jedno upozornění – pokud si knihu zakoupíte, vyšetřete si dostatek času, abyste mohli přečíst celou knihu najednou – vaše děti určitě nebudou chtít s četbou přestat dřív, než se dozví, jak příběh dopadne.


Mankaš

Byly jsme s dcerkou vybrány k testování knihy Dědo, ty jsi indián, kterou napsala Lenka Rožnovská a ilustroval Jiří Fixl.

Musíme se přiznat, že tohle čtení se nám velmi líbilo, četly jsme s dcerou (1. třída, 7let) na střídačku, čtení miluje a příběh Aničky, o kterém kniha je, jí byl velmi blízký, protože podobné vylomeniny s ní a její sestrou vyvádí i její dědeček.

Školačka Anička přijíždí z Prahy na Moravu do Bílovic (shodou okolností město od nás nedaleko) na prázdniny k babičce a dědečkovi a zažívá ihned velké dobrodružství. Po příjezdu se z jejího dědečka stává indián Velkývařech a Anička je pasovaná do role indiánské učnice Malélžičky. Babička, která nemá pro jejich dovádění někdy velké pochopení se záhy stává bledou tváří 🙂

Kniha má 15 kapitol a v každé z nich Anička s dědou zažívá dobrodružství a spoustu zábavy, vůbec k tomu nepotřebují žádnou elektroniku ani jiné vymoženosti, stačí pouze dobrý nápad a zábava je tady!

Přečetly jsme už několik knih určených pro první třídu, ale tahle u nás momentálně vede, skvěle se četla a moc jsme se u ní nasmály… Vřele ji doporučujeme malým, ale i starším čtenářům, kteří chtějí zažít nějaké dobrodružství.


Sponzorem tohoto kola testování knih bylo nakladatelství Grada, kde si pro své děti můžete vybírat ze široké nabídky knih.
Edice Pohádkové čtení přináší fantazijní příběhy plné kouzel a atraktivních postaviček z lidského, zvířecího i nadpřirozeného světa, bohaté barevné ilustrace a nenápadný výchovný přesah.

Pro prvňáčky je pak určena edice Čtení pro prvňáčky, ve které najdete celobarevné knížky určené hlavně dětem,  které navštěvují první třídu a začínají se čtením.