Testováno na VD: AZ kvíz Junior a Kamionem po Evropě

Rubrika: Dětské hry, Testováno na VD

Blíží se Vánoce a k nim ve většině rodin neodmyslitelně patří hraní různých společenských her. Pod spoustou stromečků děti nějakou tu hru najdou. Společnost Dino Toys nabízí velkou spoustu pěkných a povedených her. Dnes bychom vám rádi blíže představili dvě z nich – Kamionem po Evropě a AZ kvíz Junior.

AZ kvíz Junior623446_01

Dejte svému zvědavci prostor, ať zazáří a zároveň se i něco přiučí v zábavné vědomostní hře. Pravidla AZ Kvízu Junior vychází z AZ Kvízu pro dospělé a děti při něm bohatě rozvíjí nejen své vědění, ale také strategické schopnosti. Vyhrává ten, kdo nejrychleji propojí tři strany herního plánu svými žetony, které získal za správné odpovědi na soutěžní otázky.
Hra je určena pro děti od 10 let.
Balení obsahuje: 1 herní plán, 36 žetonů, 60 karet (360 originálních otázek), 1 bodová hrací kostka, 1 figurka, 1 návod

Jsou pravidla hry srozumitelná, pochopily je snadno i vaše děti?

Pořad AZ kvíz známe z televizní obrazovky. I proto nám byla pravidla známá. Přečtení pravidel byla tedy otázka pěti minut. Sympatická je možnost hrát hru ve dvojici i bez moderátora, tedy třetího člena.

Jak hodnotíte grafické zpracování a velikost hry?

Velikost hry je ideální. Nemám ráda objemné deskové hry, na které vám nestačí stůl a figurky během hry padají ze stolu. I když zpravidla hrajeme deskové hry v pokoji na zemi, pokud zabírají půlku pokoje je to nepřehledné a často si pak jednotlivé části sami bouráme pohybem během hraní. To není případ AZ kvízu. Herní deska je grafickyvyvedena do designu televizního studia. Grafika sice nijak nenadchne, ale neurazí a u této hry je zcela dostačující. Žetony jsou v barvě žluté a červené. Součástí hry je jedna černá figurka. Tu bych volila spíše v jiné, veselejší barvě.

Co vás a vaše děti při hraní nejvíce zaujalo?

Moc se mi líbí, že nejde pouze o vědomostní hru, ale je třeba zapojit i logické uvažování a strategii. Tak, aby hráč co nejdříve spojil všechny tři strany herního plánu, musí přemýšlet o jakou otázku má zájem a o jaké pole bude hrát. Dcera (12) byla překvapena lehkostí otázek. Některé ji přišly vyloženě velmi jednoduché. Zvlášť když hráč zná počáteční písmenka správné odpovědi, která mu prozradí moderátor při čtení otázek. Variantou je určitě i možnost zrušit toto pravidlo a neprozrazovat nápovědu.

az-kviz-junior-4az-kviz-junior-2

Doporučila byste hru i vašim přátelům a proč?

Hru bych určitě doporučila. Je jednoduchá, zábavná a lze si ji přizpůsobit a vymyslet i další varianty jak hrát. Může se zapojit celá rodina, vytvořit týmy.

Co se vám/vašim dětem na hře nejvíce líbilo?

Určitě to je jednoduchost a variabilnost. Oceňuji možnost vzít si hru třeba na dovolenou, herní desku složíte, žetony a kartičky s otázkami se vejdou do jednoho pytlíčku a krabici můžete nechat doma. Dcera oceňuje možnost být jak aktivní hráčkou, tak moderátorkou a rozhodovat o uznání či neuznání odpovědi soutěžících.

az-kviz-junior-3 az-kviz-junior-1

631441_01Kamionem po Evropě

Legendární kamiony už čekají, až zavelíte k odjezdu. Nemusíte ani nikam cestovat, Kamionem po Evropě se projedete v pohodlí svého obýváku. Oblíbená deskovka s dlouholetou tradicí se nyní vrací v nové grafické úpravě a absolutně stylovém obalu. Vydejte se s nákladem do evropských měst, buďte při jeho dopravě nejrychlejší a utržte co nejvíce peněz. Pak na vás čeká opojné vítězství.
Kamioňáckým závodům se mohou oddávat už 2 hráči, celkem vás ale může být až 6.
Hra obsahuje: 1 herní plán, 6 dřevěných kamionů v 6 barvách, 1 hrací kostku, 124 ks bankovek (31 ks od hodnoty 100, 500, 1 000 a 5 000), 91 karet (52 ks zakázek, 31 ks náhody, 2 x 4 ks přívěsů), 70 ks nákladů, 2 značky se samolepkami

Jsou pravidla hry srozumitelná, pochopily je snadno i Vaše děti?

Pravidla hry si vzala na starosti dcera. Četla je poměrně dlouho a pak přišla s tím, že zkrátka začneme nějak hrát a budeme hledat v pravidlech v průběhu hry. Ne vše ji bylo hned jasné. Já jsem tuto hru hrála před několika lety, ale už jsem si pravidla nepamatovala. První kolo hry bylo tedy rozjezdové ve smyslu pokus omyl. Po skončení jsme zjistili, že jsme špatně pochopili pravidla nákupu nových zakázek. Postupně jsme se ale do hry dostali a další kola už byla lepší a lepší.

Jak hodnotíte grafické zpracování a velikost hry?

Grafiku hodnotím velmi dobře. Mám radost, že kamiony jsou dřevěné a nikoliv plastové, jak to mnohdy u jiných her vidíme. Nákladové kostičky bych zvolila větších rozměrů, i když chápu, že pak by se nevešly poskládat na kartičky. Naše babička měla problém maličké kostičky uchopit. Na druhou stranu ale nezabírají příliš místo a to je také důležitý faktor při výběru hry. U papírových peněz bych zvolila lepší kvalitu použitého papíru. Obávám se, že časem se budou papírové peníze mačkat.

Co Vás a Vaše děti při hraní nejvíce zaujalo?

Rozhodně to je strategičnost, nutnost při hře myslet a dopředu řešit plán jízdy tak, aby získala v závěru hry co nejvíce vydělaných peněz. Na začátku se nám organizování zakázek zdálo obtížné, ale postupně se hráč naučí přemýšlet. Dcera si postupně sama vymýšlela další možnosti pravidel hry, kdy třeba zapojila i mladší hráče než kterým je hra určena a přidělila jim roli, kterou ke svému věku zvládli. Takto mohou hrát hru i rodiny, kde je větší věkový rozdíl dětí.

kamionem-po-evrope kamionem-po-evrope-5

Doporučila byste hru i vašim přátelům a proč?

Hru určitě doporučuji. Už z nostalgie. Tuto hru hodně lidí zná z dřívější doby. V dnešní době oceňuji podobné strategické a logické hry a upřednostňuji je před typem her, kde rozhoduje čistě náhoda hodu kostkou nebo vylosované karty apod. Kvalitní pohodovou rodinnou hru vždy ráda doporučím.

Co se vám/vašim dětem na hře nejvíce líbilo?

Funkčnost hry, která je sice zčásti ovlivněna náhodou, ale k úspěchu je vyžadována hlavně logika a schopnost plánování i správné propočítání počtu nákladu, které si může hráč naložit. Dceři se líbila grafika i modely kamionů. A ocenila také funkci bankéřky, které se s chutí zhostila a během hry procvičila vlastně i matematiku a zeměpis.

 Jaký vztah máte k retro hrám? Jak hodnotíte nové zpracování hry Kamionem?

Myslím si, že dříve vznikaly hry daleko zajímavější, rozumnější, vtipnější a smysluplnější než je tomu dnes. K retro hrám mám kladný vztah. Původní zpracování hry Kamionem po Evropě si nepamatuji. Nové vydání mi ale udělalo radost a rozhodně nezklamalo.

kamionem-po-evrope-3 kamionem-po-evrope-2

Podtrženo, sečteno

U nás v rodině hrajeme společenské hry docela dost. Vyzkoušeli jsme různé a párkrát se nám stalo, že hra úspěch neměla. Buď byla pravidla
tak složitá, že nás to odradilo hned na začátku, nebo nám nesedl průběh hry. Kamionem po Evropě i AZ kvíz junior určitě doporučuji. Hry jsou dobře vymyšlené, propracované, baví děti i dospělé.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist