Tajemný nadpřirozený svět, skutečnost nebo jen sen?

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Jsou mladí, krásní, nesmrtelní. Mají výborný zrak a sluch díky kterému uslyší i váš tlukot srdce. Jsou nebezpeční a přitom neodolatelní. Mají obrovskou sílu a jsou tak rychlí, že je pouhým okem ani neuvidíme. O koho jde? No přece o upíry!

Stefan žije poklidný život ve Fell´s Church  na statku Veritas. Je mu sedmnáct, miluje Shakespeara  a stále neví, jak naloží se svým životem. Má staršího bratra  Damona,  který je v armádě generála Grooma a doma se moc nezdržuje.

Poklidné městečko, ve kterém žije, začíná sužovat nějaké zvíře, které jim zabíjí zvířata, ale tomu Stefan nevěnuje moc pozornosti. Jeho poklidný život naruší až skutečnost, že se musí oženit s dívkou, se kterou nemá nic společného a hlavně kterou nemiluje.  Jenomže co má dělat? Jejich otcové takhle rozhodli a on musí poslechnout. Když se snaží s tímto faktem smířit, vstoupí mu do života nádherná dívka jménem Katherine. Okouzlila ho okamžitě a on na ní nedokáže přestat myslet. Na Rosalyn, kterou si má vzít za ženu, rázem zapomíná a svatba se pro něj stává obrovským břemenem. Domů se vrací jeho bratr Damon, který se zdá být Katherine taky okouzlený a Stefan na něho začíná žárlit. Žárlí na každou chvíli, kterou Damon stráví s Katherine, zatímco on musí jít za Rosalyn. Zásnuby probíhaly ve velkém stylu. Ale Stefana zajímala stále jenom Katherine, byl jí posedlý. Chtěl být stále s ní a zdálo se, že i Katherine si to přeje. V té chvíli, aniž by to věděl, se mu změnil celý jeho život.

Rosalyn svou snoubenku nachází mrtvou na zahradě, s prokousnutým krkem. Stefan je v šoku a za vinu to dává sobě. Co kdyby nebyl v knihovně s Katherinou, byla by Rosalyn živá? V noci má noční můry, zdá se mu o démonech. Stefanovi se postupně v hlavě skládají  dohromady všechny díly skládanky a zjišťuje, že Katherina je upír. Je z toho zničený, neví co má dělat. Má strach a přitom jí nechce ztratit. Stefan zjistí, že ve městě žijí i další upíři, lidé, které zná,  a že Damon zná o Katherině pravdu. Neví, co má dělat. Být na straně milované ženy, nebo na straně otce, který spolu s dalšími lidmi chystají útok na upíry? Jedno je jisté, budou umírat upíři i nevinní lidé.

Začala akce vyhlazení upírů. Stefan se zachová jako zbabělec a zradí Katherine. Damon se Katherine snaží zachránit. V tu chvíli Stefan pochopil, že bratr Katherine miluje a je mu jedno, že je upír a klidně by pro ni umřel.  Slíbí mu pomoc s její záchranou. Jenomže vše dopadá jinak a při její záchraně on i s bratem padají mrtví k zemi.

Chcete vědět jak vše dopadne? Myslíte si, že už Vás nemůže nic překvapit? Tak to se pletete a rozhodně si knihu Upíři deníky přečtěte.

Jde o první díl s názvem Stefanovy deníky Zrození.

Hodnocení

Já jsem tuto knížku začala číst v obavách, zda mě ještě něčím může překvapit. Protože knížek o upírech mám přečtených již hodně. Ale musím říct, že jsem byla překvapená. Děj vás strhne tak moc,  že nebudete chtít knížku položit, dokud nebudete na poslední stránce.

Se Stefanem budete nejprve sympatizovat, budete mu přát, aby jeho láska ke Katherině  měla šťastný konec. Autorka naprosto dokonale vystihla Stefana jako sobeckého zbabělce, který před problémy raději uteče, než aby je musel řešit. Který se spoléhá na svého otce a ve všem ho slepě poslouchá.
Naproti tomu Damon,  působící jako rebel a sukničkář vás nakonec mile překvapí.  Je to člověk, který ví, co chce, je zocelený službou v armádě a i přesto se dokáže radovat ze života. Má srdce na správném místě. Miluje Katherine a přesto ji přenechá svému bratrovi, protože jediné na čem mu záleží je, aby byla šťastná ona.
Postava Katheriny mě překvapila. Spíše bych ji tipovala jako kořist, kterou si upír vybere. Je úplně jiná, než byste od upíra čekali. Místy se chová jako dítě, které samo potřebuje ochránit, aby se mu nic zlého nestalo.  Ale na druhé straně jde tvrdě za svým cílem a nezajímají ji následky. Takže nevíte, jestli je hodný nebo zlý upír. Ale věřím, že to bylo cílem autorky, odlišit ji od běžného prototypu upíra. I díky tomu se knížka liší od ostatních knih o upírech.

V příběhu najdete vše – lásku, napětí, dobrodružství, intriky a nenávist. A díky tomu najdete v knize dokonalou souhru napětí doprovázené souhrou lidských pocitů a nejrůznějších dějových zvratů. Upíří deníky můžu doporučit všem, kdo mají rádi tajemno a upíry. Přestože je knížka určená pro –náctileté, rozhodně neuděláte chybu, když si ji přečtete.

A já už se těším na další oddechové čtení u Upířích deníků.


Upíří deníky – Stefanovy deníky: Zrození

Vydalo nakladatelství Fragment

Autor: L. J. Smith,

Přeložila: Lucie Schürerová
ISBN – 978-80-253-1328-2
Počet stran : 240
Rozměry v mm
: 115×183

Knihu Upíří deníky – Stefanovy deníky:Zrození si můžete koupit například zde


Nakladatelství Fragment se zaměřuje zejména na knihy pro děti a mládež, leporela, slovníky, učebnice a turistické průvodce. Mezi bestsellery patří ERAGON, Letopisy Narnie, Maturita v kostce.

Produkce se pyšní díly Václava Čtvrtka, Zdeňka Svěráka nebo Pavla Kantorka

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist