Středověk, netopýři a medvěd Jarda – vítejte v minulosti

Rubrika: Cestování

Pokud toužíte dopřát svým dětem spoustu zábavy, při které je nebude nudit řečnický projev průvodce, ale naopak se skvěle pobaví a něco nového se i dozví, pak je vezměte na jeden z nejrozlehlejších hradů u nás. Čeká tam na ně hodně dobrodružství – a nejen na ně…

Řeč je samozřejmě o královském hradu Točník, který se vypíná na nevysokém kopci uprostřed překrásné přírody na okraji kokořínské chráněné oblasti. Spolu se zříceninou hradu Žebrák tvoří jedinečné souhradí, zároveň i nejzachovalejší. Oba se nacházejí nad vesničkou Točník, nedaleko městečka Žebrák.

Dva hrady, dva bratři, dvě historie

fotoNejprve je nutné upozornit na hrad Žebrák. Ten byl vybudován ve 13. století. V současné době se tu nachází v podstatě jen kousky z tehdejší stavby, především rozhledna, kterou můžete navštívit.
Ale rozhodně vám mohu doporučit vzít si obrázek či pohlednici toho, jak tehdy hrad vypadal a postavit se před něj. Jeho rozloha vás zaujme, a také to, že hrad byl vlastně postaven na strmé skále, uprostřed vesnice. Právě i proto zřejmě měl svůj nedobytný charakter. V lese pak můžete objevit zbytek další věže, dnes nepřístupné, neboť ji spojoval padací most s hlavní částí. Je možné spatřit rozpadající krov, ale zároveň obdivovat sílu.

Žebrák nabyl na své důležitosti až v době, kdy se Karel IV. stal římským císařem a českým králem. Ležel totiž na velmi důležité trase spojující Prahu s Norimberkem, proto bylo v zájmu Lucemburků jej získat do svého vlastnictví. Působil v podstatě pouze jako „penzion na přespání“ českého krále a římského císaře při jeho cestách do Německa. Hrad byl ale nevstřícný, a protože král byl zvyklý na přepych, bylo nutné jej postupně přestavovat. Dozvěděla jsem se, že zde v roce 1351 onemocněl Karlův prvorozený syn Václav a rovněž tady i zemřel a proto Karel na tento hrad zanevřel. Přesto tu byly podepisovány některé důležité listiny, jako například ta, která dává povolení ke stavbě Betlémské kaple.
V 15. století se hrad dočkal obléhání vojsky táboritů a sirotků. Vzhledem k tomu, že se jim nepodařilo hrad dobýt, vypálili vesnici Žebrák.
V roce 1532 byl hrad velmi silně zničen požárem, který tu vypukl, a dílo zkázy pak dokonal Volf Krajíř z Hrádku, který se zde snažil najít údajný poklad. Hrad pustl a nyní již můžeme obdivovat v plné kráse pouze Hlavní věž, která slouží jako rozhledna.

fotoOproti Źebráku, jakožto hradu chránícím a nedobytném, je Točník naprostým opakem. Panstvo chtělo mít pohodlí a to předčilo bezpečnost.
Základní chvílí pro rozhodnutí o stavbě již královského hradu byl bezpochyby požár Žebráku, vzdáleného pouze 500 metrů. Na vyvýšenějším místě se začal budovat honosný hrad hodný krále.
Velký sál, který tu uvidíte, dokonce tehdy převyšoval rozměry i tehdy nejvyšší sál na Karlštejně či Křivoklátě.
Točník byl skutečně jakýmsi reprezentativním sídlem krále, o čemž vás přesvědčí spousta skutečností, se kterými se tu setkáte. I v dnešní době se jedná o jeden z velmi zachovalých hradů, k vidění jsou tu sály, kaple, místnosti pro soukromí krále a jeho družiny, středověká kuchyně a další.
Ovšem i Točník měl svůj konec. Byla to třicetiletá válka, která zachvátila Evropu a nastěhování místního obyvatelstva do něj. Přesto ještě v sedmnáctém století byl obývaný, alespoň zčásti, o století později je zastaven rodu Lichtenštejnů a od poloviny 18. století již není obýván.

V roce 1923 hrad odkupuje od předchozích majitelů – rodu Colloredo-Mansfeldů Klub českých turistů za 2.000 Kč, stejně jako Žebrák, ale ten za cenu 8.000 Kč, neboť k němu patřily pivovarské sklepy. Bohužel Klub českých turistů se nepodepsal na údržbě hradů zrovna nejlépe, zvláště se kritizuje vybudování betonové podlahy obou hradů. Údržba nebyla spojena s památkovým dozorem.
Od roku 1953 patří oba hrady státu, resp. od roku 2003 o ně pečuje Národní památkový ústav.

Co uvidíte a zažijete

fotoDoporučuji nejprve navštívit hrad Točník. Vede k němu asi půl kilometru dlouhá, ale velice příjemná cesta, kdy na jedné straně budete mít rozlehlé louky a následně i les, kde si můžete odskočit třeba na houby, na druhé straně pak ohradu se zvířaty, která můžete při troše štěstí i spatřit.
Pak se už před vámi otevře skutečně nádherný pohled. Po malém mostě vstoupíte do hradu a můžete se zde procházet, jak dlouho chcete a kde chcete.
Točník je ideálním hradem, neboť průvodcovské služby se tu nabízejí pouze v případě zájmu. Zvláště u dětí se setkáte s obrovským zájmem. Můžete projít soukromé komnaty krále, usednout na lavici v kapli či přímo na královské křeslo nebo se brouzdat po nádvoří.

Velký obdiv sklidí nepochybně u dětí návštěva hradní kuchyně, kde nepřeslechnete netopýry skryté kdesi u stropu, shlédnout můžete i středověkou studnu s železnými okovy a podívat se můžete i do hradního vězení. Sice tu neuvidíte žádné mučící nástroje, ale ponurá atmosféra dokreslí to, jak se asi lidé v těchto prostorách cítili v tehdejší době.

Určitě nevynechejte prohlídku Velkého sálu, o kterém se zmiňuji výše. Je sice v rekonstrukci, ale za obdiv jistě stojí.

fotoNa nádvoří se usídlili chovatelé orlů, kteří předvádějí své umění a především nádherné ptáky. Při naší návštěvě se chovatel snažil jednoho z nich přivolat, ale Bob se rozhodl, že nebude poslouchat a odmítal vylézt ze své skrýše. Marně se ho mladý muž snažil přilákat na všechno možné. I přesto sklidil snad větší potlesk a smích, než kdyby zvíře poslouchalo.

V dolní části se pak odehrávají pravidelná představení, která zaujmou malé i velké, a navíc se tu můžete pomazlit s malými chovnými kozičkami. Problém nastane, až se rozhodnete pokračovat v prohlídce, neboť jen horko těžko budete svého potomka odvádět od těchto roztomilých zvířátek. Můžete jim ale slíbit, že se mohou podívat ještě na jedno zvířátko a to na medvěda Jardu, který si pospává v hradním příkopu. A že jej děti uvidí skutečně zblízka.

Před hradem se nachází posezení s neopakovatelným výhledem na tuto památku, je tu posezení, můžete se vydat i po lesních cestičkách okolo a nepochybně zažijete spoustu příjemných chvil.

Po návštěvě Točníku se vydejte na Žebrák. Cesta vede přímo z parkoviště pod Točníkem malou vesničkou. Pouze cestu si budete muset trochu „vyšlápnout“. Vede do kopce mezi lesem, můžete jít přímo přes něj, jedná se o pár desítek metrů. Ale ani dětem nebude tento malý výšlap vadit, my jej zvládli z dvouletým prckem, navíc si cestu můžete zpestřit například sbíráním spadlých šišek nebo vyhledáváním zbytků zříceného hradu a cestu za historií spojit tak nejen s poznáváním, ale i se zábavou.

fotoJak jsem zmiňovala, z Žebráku je dostupná pouze Hlavní věž, která slouží jako rozhledna. Vzhledem k mé indispozici jsem se nahoru podívat nešla, nicméně bylo mi potvrzeno, že se jedná o skutečně nádherný výhled na okolní krajinu. V dolní části zříceniny se nachází malá místnost s modely obou hradů – bratrů a informační cedule s jejich historií.

Kudy na Točník a Žebrák
Nejlépe autem po dálnici z Prahy na Plzeň (nebo naopak), odbočka na vesnici Žebrák. Podle ukazatelů nemůžete minout a brzy před s sebou spatříte dominantu – rozhlednu zříceniny.

Otevírací doba a vstupné
Do konce srpna jsou oba hrady otevřeny od 9,00 do 18,00 hodin (mimo pondělí).
Točník pak můžete ještě navštívit do konce září do 17,00 hodin, během října již jen o víkendech do 16,00 hodin.
Naproti tomu Žebrák je v září otevřen pouze o víkendech od 10,00 do 16,00 hodin, pak se jeho brány uzavírají až do dubna.
V případě nepříznivého počasí, jako je například déšť, je Žebrák z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Za vstup zaplatí dospělý na Žebráku 20 Kč, děti o polovinu méně. Návštěva hradu Točník bude dospělého stát 50 Kč, děti 30 Kč. Ti nejmenší do 6ti let mají na oba hrady vstup zdarma.

fotoZa parkoviště pod hradem Točník zaplatíme na neomezenou dobu 40 Kč. Nedoporučuji parkovat mimo parkoviště. Vesnička je velice malá s úzkými silničkami, převážně bez chodníků. Navíc přímo u parkoviště začínají pastviny koz, které se tu chovají, takže zatímco vy budete připravovat věci nezbytné k procházce do batohů, vaše děti si budou skvěle užívat, neboť tato zvířátka jsou seskupená právě u dolní části, kde stojí auta návštěvníků.

Občerstvení
Na Točníku se nalézá hradní restaurace, kde kromě osvěžujících nápojů dostanete i jednoduchá jídla, jako párek v rohlíku nebo langoše. Posedět můžete kdekoliv na hradě, u restaurace jsou také stoly k sezení.
Pokud byste raději něco pořádného, pak mohu doporučit restauraci U rytíře, nacházející se pod parkovištěm, směrem na Žebrák. Nemůžete ji minout, leží u fotbalového hřiště. K mání jsou zde jak minutky, tak hotová jídla. Navíc hned vedle se nachází ohrazené dětské hřiště se skluzavkou, pískovištěm a dalšími dětskými prolézačkami, takže se vaše dětí i skvěle zabaví.

Poznámka
Na Točník se vydejte bez obav i s kočárkem, cesta je udržovaná. Na hradě sice budete muset kočárek poponést přes schody, abyste se dostali do jednotlivých pater hradu, ale vše je dostatečně velké a prostorné, při naší návštěvě tu bylo kočárků také vcelku dost. Každopádně nebude problém požádat například u pokladny nebo v hradní restauraci o pohlídání prázdného vozíku. Lidé jsou tu velice vstřícní.
Nám se na Točníku moc líbilo, především z toho důvodu, že se jedná o návštěvu, při které si můžete pobýt na této památce, jak dlouho chcete, nikdo vás nevede naučenou cestičkou, na všechno si můžete sáhnout, což je velká výhoda hlavně pro děti. Například takový zvon v hradní kapli, na který si děti mohou dle libosti zvonit, přitáhne pozornost nejen těch nejmenších.

Veškeré další informace o obou hradech naleznete na: www.tocnik.com.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Peťka

    Ivčo, opět super článek!
    Hned si píšu do seznamu! :-))

  • hannah58

    No, Ivčo a Domčo, já jsem na Konopišti byla před asi 12 lety, to tam ještě medvídek nebyl. Tak, až objevíme další medvědy či jinou zvířenu, dáme si vědět.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Holky, moc díky:-)Moc mě těší, že se Vám moje články líbí, mám z toho velikou radost:-)To je účel toho, proč je píšu a jsem ráda, že splní svůj účel:-)

    Milli.s – ne, nedělám průvodkyni, pouze mě baví cestovat a poznávat:-)Teďka vybíráme hlavně tak, aby se to líbilo prckovi,aby se nenudil…:-)Čerpám z návštěv, kde jsem třeba už byla, ale mám doma i nějaké knížky se zaměřením na děti a cestování, takže vybíráme a vybíráme…..

    hannah58, ano, je skvělé, když jsou takhle na památkách i zvířátka, zpříjemní to pobyt nejen dětem:-)Vím, že je ještě medvídek na Konopišti, pak Beroun v lesoparku, zbytek netuším…Třeba zase objevíme:-)
    A díky za tip na výlet za medvídky:-)

  • Ivčo, ty nám tedy nabízíš spoustu krásných míst. Neděláš náhodou někde průvodkyni? Ráda čtu tyhle tvoje cestovatelské články. Prostě nádhera!!

  • hannah58

    Ivčo a Domčo, moc pěkný článek, vítal mě v neděli ráno a dala jsem si ho ke kávě. Při návštěvě náchodského zámku je možné taky zhlédnout medvědy – Ludvíka a Dášu.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist