(Ne)bezpečná Éčka

Rubrika: Zdravá výživa

O zdravou stravu jsem se nikdy nezajímala. Můj postoj bohužel příliš nezměnilo ani těhotenství. Teprve po porodu jsem své stravovací návyky začala měnit, ale opravdový zlom nastal paradoxně až v době zavádění příkrmů…

Asi jako každé normální mámě mi záleželo na tom, co bude moje beruška krom mlíčka papat. Po shlédnutí jednoho dílu pořadu Testoviny a po přečtení reportáže na idnes.cz s názvem Kupovaná kojenecká výživa je zdravější než připravená doma jsem se rozhodla pro kupované kojenecké výživy. Dlouhé měsíce jsem pečlivě sledovala složení výživ a vybírala jen ty „vhodné“. Po čase, když už dcera jedla téměř vše, co děti smí jíst, jsem kupovala jen známé značky a konkrétní druhy. Byla jsem na sebe pyšná, jak jsem (alespoň v této oblasti) skvělá máma. A pak přišel šok.

Navštívila nás jedna kamarádka. Její prcek měl jíst a ona vytáhla z batohu výživu. Já na ni jen udiveně koukala. Vždyť v téhle výživě jsou Éčka! Jak jen to může tomu drobkovi dát? Chápu, že nemají peníze a musí šetřit všude možně, ale i na jídle pro dítě? Na tom nejdůležitějším vůbec? Proč si aspoň tady nepřiplatí a nekoupí nezávadnou výživu??? Své myšlenky jsem ventilovala a už už jsem se do kamarádky chtěla pustit. Jenže ona mě předešla a nabídla mi trošku jiný pohled na problematiku Éček. Říkala, že v dětské kuchařce vyčetla, že tyto Éčka nejenže nejsou pro děti (a dospělé) nebezpečná, ony jsou dokonce zdraví prospěšná! Moc se mi tomu nechtělo věřit, Éčka jsem pořád měla jako strašáka.

Problematiku Éček mi pomohl ujasnit článek Pomoc, jsou v tom Éčka! (časopis Rodinka projektu Rodinné pasy, jaro 09, str. 10-11). Článek je psán čtivě a podává informace bez zbytečného strašení či zase zlehčování. Na závěr odkazuje na stránky www.emulgatory.cz. Později jsem objevila ještě jedny skvělé stránky, a to bezkonzervantu.cz. Z těchto tří zdrojů jsem získala mnoho užitečných informací. O některých (pro mě) novinkách bych se teď ráda krátce zmínila.

Éčko označuje přídatnou látku neboli aditivum. Je to látka, která se přidává do potravin pro zlepšení jejich chutě, vůně, vzhledu, … Její použití upravují Vyhlášky Ministerstva zdravotnictví. Přídatné látky prochází složitými testy, které rozhodují o jejich zdravotní nezávadnosti. Bohužel ne všechna Éčka jsou zdraví neškodná a některá jsou dokonce nebezpečná! A i to, že Éčko projde testy s kladným osvědčením, ještě nemusí nic znamenat. Testy se provádí na jistém „průměrném“ množství látky pro dospělého, zdravého člověka. Sotva se tedy dozvíte, co s vámi může udělat Éčko obsažené ve vaší zamilované dobrůtce, kterou si dopřáváte dnes a denně a ve velkém. A co teprve s dětmi!

A že vám trojciferná čísla nic neříkají? Pak znovu musím odkázat na stránky www.emulgatory.cz a bezkonzervantu.cz . Můžete zde najít mnoho užitečných informací včetně seznamu Éček s piktogramy, které upozorňují na případná rizika (alergickou reakci, nevhodnost pro děti, …). S velkým překvapením jsem se dívala, kolik Éček mě děsilo zbytečně. Přesto jsem si jejich seznam vytiskla a začala zkoumat složení potravin, hlavně těch, které dáváme naší dceři.

Zjistila jsem, že snad ve většině jídel je nějaké nevhodné Éčko. Potom jsem si ale vzpomněla na rady pro kojící maminky a rady pro maminky, které začínají s příkrmy. A také na slova dvou lékařů. Některé potraviny mohou způsobit alergickou reakci samy o sobě. Možná si vy, kojící maminky, vzpomínáte, že jsme nesměly jíst jahody, citrusové plody, …, aby naše miminko nemělo vyrážku. Nebo že se malým dětem nesmí dávat tvaroh do jednoho roku, kravské mléko do tří let, že potravinovou alergii může způsobit předčasné konzumování medu, oříšků, … Na spoustě výrobků můžete číst různá varování pro alergiky typu „Výrobek obsahuje sóju“, „Může obsahovat stopy arašídů a jiných oříšků“ a podobně. Lékaři zase varují, že sladkostmi do těla dodáváme rychlý zdroj energie. Dítě pak po snězení čokoládky či oplatky může začít být divoké a živé, ale rychle se zase zklidní. Proto jsem usoudila, že varování u Éček před případnou hyperaktivitou či alergickou reakcí je nutno brát s rezervou. Ráda bych vám předložila kratičký seznam potravin, které pro malé dítě jsou a nejsou vhodné. Berte to ovšem jako rady maminky, jejíž dítě není na nic alergické.

Potraviny bez (nebezpečných) Éček:
Lipánek, (bílý) jogurt od Hollandie, club – máslové sušenky od Opavie, Dětské piškoty od Opavie, křehké plátky – kukuřičné, pšeničné, rýžové, se sýrovou příchutí, … (vyrábí je mnoho firem, raději si složení sami zkontrolujte, ale já jsem zatím na žádné s Éčky nenarazila)

Potraviny s Éčky, které můžou způsobovat alergickou reakci či možné nežádoucí účinky, ale dle mého se jich nemusíme bát:
tavené sýry od Želetavy (např. Smetanito, Nový smetanový), Kinder Mléčný řez, Lentilky od Orionu, arašídové Horalky od Opavie, tavený sýr gouda od Pilosu (výrobek Lidlu), Bebe Brumík (mléčný, jahodový, čokoládový)

Potraviny zcela nevhodné pro děti:
Jojo želé bonbóny (kontrolovala jsem mnoho různých druhů a všechny obsahovaly nebezpečná barviva, viz níže), Arabersky želé od Orionu (taktéž viz níže), Bonpari – např. obyčejné, superkyselé, další jsem nekontrolovala (opět viz níže)

Ve zmiňovaném článku časopisu Rodinka varovaly před třemi barvivy, která jsou pro (malé) děti velice nebezpečná. Jsou to tato Éčka: E 104 Chinolinová žluť, E 129 Červeň Allura AC a E 133 Brilantní modř FCF. Bohužel se přidávají do oblíbených dětských cucavých pochoutek.

Není v silách snad žádné maminky, aby ohlídala úplně vše, co dítko během dne sní. Třeba jak chcete kontrolovat šunku, kterou si kupujete u pultu na váhu? Proto si myslím, že bychom měli dávat pozor aspoň na to, co si zkontrolovat lze. A také možná zvážit, zda není lepší dítěti dát místo nebezpečných Jojo bonbónu třeba jablíčko či banán. Nachystat hrušku či pomeranč je sice časově náročnější, ale já věřím, že se to vyplatí.

A samozřejmě je nutné jít dítěti příkladem a jíst zdravě. Dítko, které nevidí, že by maminka či tatínek jedli ovoce či zeleninku, bude k těmto pokrmům ostražitější a jen tak něco nového do pusinky nedá. Zato když vidí, že rodič něco jí, hned to chce ochutnat. U nás to tak rozhodně funguje.

Díky dceři jsem vlastně začala jíst zdravěji. Snažím se jít příkladem a konzumovat víc ovoce a zeleniny a méně sladkostí. Kupuji-li nějakou sladkost, je to nějaká „nezávadná“ z již prozkoumaných.

A co vy? Jaký postoj zaujímáte k Éčkům? Snažíte se také jít svým dětem příkladem?

BiolexikonČlánek byl zařazen do soutěže Napište bio článek a vyhrajte bio knihu, do které můžete až do 9. května 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství IFP publishing.

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

  • Bubunka

    Hezký článek. Akorát problém, že ty informace o Éčkách jsou většinou tak malé, že na ně nevidím.

  • kekunka

    A ještě jeden poznatek: Jak jsem začala kontrolovat složení výrobků, chtěla jsem si vše zjednodušit a vyhledat si složení na netu. Bohužel jsem skoro u ničeho nenašla složení jako takové, jen informace o energetických hodnotách, obsahu tuků, cukrů a podobně. Vkrádá se mi myšlenka, že to tak dělají schválně, abychom si to nemohli zkontrolovat.
    Pořád mě zaráží, že v oblíbených dětských bonbóncích jsou tak nebezpečná Éčka! 🙁 Asi ví, proč tyto údaje nedávají na net, ale píší je malinkým písmem a ještě stylem „barviva (červeň, žluť, modř)“ místo E 104, …

  • kekunka

    Moc vám všem díky za milé komentáře i za bodíky. 🙂
    Přiznám se, že výživy jsem dávala i kvůli své pohodlnosti. V té době jsem totiž ještě studovala a blížily se mi státnice, takže jakékoli ušetření času mi přišlo vhod. 🙂 Ostatně tehdy jsem vlastně téměř nevařila ani pro nás dospěláky, neb mi v tomto pomáhal manžel (abych měla čas na učení).
    Piškotko, Hipp jsem párkrát koupila jen na začátku. V pokračovacích výživách se mi právě ona sůl příšerně nelíbila. Doteď malá sůl dostává jen v míře minimální (v sýrech apod.), jídlo vařím pro ni i nás neslané.
    Souhlasím s vámi, že se Éčka špatně hlídají. Poslední dobou proto v obchodě prozkoumám složení a buď si zapamatuji, nebo si zapíši do mobilu složení výrobku. Doma to prozkoumám se svými tabulkami a teprve pak se rozhoduji, zda to dceři příště koupím či nikoli. Naštěstí naše beruška miluje rohlíky, takže v obchodě hned jeden dostává, aby měla plnou pusinku a již po mně neloudila lízátka či jiné sladkosti. 🙂

  • Kekunko díky za krásně napsaný článek:-)Přiznám se,že jsem tak trochu zaujatá proti éčkám,ale pokud vidím v obchodě něco s nápisem bez konzervantů a barviv, na složení se nedívám..prostě věřím:-))
    S tím vařením versus skleničky se připojuji asi k většině.Vařím denně,malý už jí ,,skoro“ vše takže skleničku dostane jen když máme třeba smažený sýr…ale on mi je stejně nějak kolem osmi měsíců sám začal odmítat tak nezbyde než alespoň domácí polévku mu uvařit:-))

  • Evakub

    S Kubíčkem jsem hlídala snad každou potravinu. Teď už to tak moc nekontroluji, ale faktem je, že Tomáškovi dávám většinou to ověřené, co dostával Kubík.

    Ovšem překvapily mě ty bonbony. Ty nekupuji, tak jsem o nebezpečných éčkách v nich neměla ani tucha. Takže díky za info a ode mě máš taky za pět 🙂

  • Kekunko, díky za pěkný článek. Taky patřím k maminkám, které se snaží hodně hlídat to, co prcek zbaští. A po tvém článku už nemám výčitky, že po obědě nedočkavě čekám, až prcek usne a s chutí si vychutnám kávičku a k ní Magnum, aby prcek neviděl… 🙂

  • Piškotka

    Kekunko, je to moc pěkný článek, ale zastavím se u pořadu Testoviny. Já bych zas tak úplně na reklamu či nějaké vyhodnocení nedala, neříkám, že nemluví pravdu, ale už jsem i slyšela, že je to o tom, kolik si která firma zaplatí, aby byla mezi lepšíma, bohužel. Je pravda, že domácí příkrm se taky neobejde bez „dusičnanů“, ale musí se člověk na věc podívat do hloubky: když kupuji mrkev např. v zimě v marketu, je víc než jasné, že nebude tak zdravá jako mrkev koupená na jaře na trhu, domácí, česká. V zimě bychom se měli držet spíše koupě hluboce zmražené zeleniny, pak zeleniny a ovoce, pěstovaných pro tuto dobu (mám na mysli banány, kiwi, mandarinky (tedy né úplně pro mrňata), uskladněná jablíčka apod. V létě je čas na hrušky, jablka, jahody, maliny apod… Říká se tomu sezónní ovoce a zelenina, moc hezky to popisuje jedna knížka, nemůžu si vzpomenout na název, ale pohledám a klidně doložím… Málokdo ví, že „dusičnany“ samy o sobě nejsou nebezpečné, záleží to na tom, kolik má naše tělo vit.C, který je dokáže krásně „zpracovat“, má-li tělo jeho nedostatek, dusičnany se poté mění na dusitany a ty jsou teprve karcinogenní…. Konkrétně mrkev stačí pouze škrabkou oškrábat a je naprosto bezpečná, já kupovala Sáře spíše svazkovou, na její výživě jsem moc nešetřila, ale vidím i maminky, které mají košíky plné pouze BIO zeleniny, což jim vůbec nezazlívám, ale myslím, že je to někdy tak trochu zbytečné, tělo se musí umět prát i se škodlivinami! (Nejen) tak vzniká i naše imunita… Což neznamená, že k něčemu nabádám:o)

    Výživa ve skleničkách je prima věc na cesty, na situace, kde to vaření nedovoluje, ale myslím, že by se měla přinejmenším střídat. Já vařila s láskou a ráda a někdy takovou domácí pochoutku z cizrny, jáhel, pohanky, ale i libovoučkého krůtího či kuřecího masíčka, nemůže výživa ve skleničkách nahradit. Konkrétně HIPP měl v testu strašnou spoustu soli!!! Nikomu nic nechci zazlívat, ale bylo by škoda jen dítě odbýt skleničkou, pak to ani nemotivuje vařit, ikdyž čas to pochopitelně ušetří.

    Jinak moc díky za pěkný článeček:o)))

  • Kekunko krásný článek,máš pravdu že se špatně hlídají éčka,ale ono to v dnešní době lepší nebude.Kdybychom měli všechno hlídat tak nám stejně něco uteče.
    Článeček je pěkně srozumitelně napsanýa hezky se četl.Přeji ti hezký zbytek dne:))

  • Mischela
    Mischela

    děkuji za článek, dávám 5b. éčka se špatně hlídají, jsou skoro všude, kdysi jsem to sledovala a zjistila, že dětem by se nehodilo skoro nic sladkého koupit, jen ty chutě jsou někdy silnější. Krásný článek!

  • Padmé

    Kekunko, moc pěkný příspěvek – zajímavý, užitečný a hezky čtivě napsaný 🙂 Posílám 5 bodů.
    Co se „éček“ týká, tak někdy kontroluji a pročítám, občas povolím, nedokážu být vytrvalá a hlídat pořád a vše. Ale pravdou je, že jsme se také začali stravovat poněkud zdravěji (více ovoce, zeleniny atd.) s příchodem našeho potomka na svět 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist