Moje bylinková zahrádka

Rubrika: Onemocnění a léčba

Bylinky jsou od nepaměti nepostradatelným pomocníkem člověka… už nejstarší civilizace je používaly k léčení různých nemocí a neduhů, jako účinnou prevenci, k vaření jako koření, ale také k různým rituálním účelům…
Tohle všechno já určitě nepraktikuji, ale vzhledem k tomu, že mám konečně vlastní zahrádku, jsem jim přece jen tak trochu propadla 🙂

Jelikož jsem si o nich ledacos přečetla a o jejich blahodárných účincích jsem se přesvědčila nejen na sobě, ale i na široké rodině, začala jsem tak zlehýnka mátou a měsíčkem lékařským. Pak jsem k nim přidala heřmánek, levanduli, šalvěj, rozmarýn… a snad budu ještě pokračovat. Ráda bych se s vámi podělila o zkušenosti s těmito „přírodními medikamenty“.

Máta je úžasná bylinka na jakékoliv žaludeční a střevní potíže – stačí vypít trochu vlažného neslazeného mátového čajíku a člověku se hned o poznání uleví – to jsem si vyzkoušela mnohokrát na sobě i na dětech. Pro tento účel je lepší sušená máta. Sběr listů k sušení je nejlepší ještě před tím, než bylinka začne nakvétat.

Heřmánek a měsíček lékařský mají podobné dezinfekční účinky a doslova čarují – v létě vařím z obyčejného vepřového sádla a květů těchto bylin mast – není složitá na přípravu, ale využití má velmi široké – od drobných řezných ran, popálenin, odřenin až po rozpraskané a miminkem rozkousané bradavky. V lednici vydrží bez úhony několik měsíců a účinky se projevují doslova za pár hodin.
V létě také často vařím čaj – hrst květů heřmánku a hrst listů máty opláchnu, zaliji vroucí vodou a nechám 20 minut louhovat – výsledný čajík pak popíjíme celá rodina. Je výborný – nejen že má lepší barvu než tentýž čaj ze sušených bylinek (je krásně zlatozelený), ale i chuť je odlišná – není hořký, je lahodný, voní nejen po bylinkách, ale lehce i po citronu. S chutí ho vypijí i děti.
Květ měsíčku lékařského (a také listy kontryhele) jsou výborné při ženských potížích – uvolňují svalstvo a tlumí bolest.

Levandule je krásná voňavá bylinka, která se používá v přírodní kosmetice, sušená se používá k odpuzování molů, její vůně podporuje sladké usínání, takže se dává i do bylinných polštářků. A je opravdu nádherná a dekorativní – kdo by neznal úžasné fotky fialových provensálských lánů 🙂

Šalvěj je velice účinná bylinka při bolestech – zubů, břicha, tlumí výrazně bolesti v krku a často se používá k výplachům ústní dutiny.
Podobně majoránka – z té se také vaří účinný čaj při nachlazení – a obě bylinky jsou skvělé jako koření k různým pokrmům.
Také nedám dopustit na bazalku – nádherně voní a skvěle chutná na rybách, k pokrmům z rajských jablíček, ve špagetách, na pečená masa. Podporuje trávení a je velmi zdravá. A protože můj muž a dva mí synové ji nemají rádi, mám jí víc pro sebe 😉

Na začátku léta také sbíráme lipový květ – sbírá se kvítek s přilehlým listem. Pak jej zvolna sušíme na zimu. V kombinaci s medem (jako čaj) neznám lepší přírodní lék na odkašlávání.

Rozmarýn – výborná bylinka k pečeným rybám a masu – a libeček, kopr, petrželku, pažitku – ty vám jistě nemusím představovat. Nejsou jen výborným kořením do pokrmů, ale také všechny podporují trávení a obsahují hromadu vitamínů.

A když už jsem u mé domácí „bylinkárny“, nemůžu nezmínit smetánku lékařskou neboli obyčejnou pampelišku – když na jaře vyroste tráva, máme zahradu jako sluníčkovou louku. Pravda, jako zahrádkáři mi opravdu vadí, když se peru s půlmetrovými kořeny tam, kde se mi to ale vůbec nehodí… ale poctivě každé jaro s dětmi sbíráme žlutá kvítka a já z nich pak vařím pampeliškový med. On je to spíše sirup, víceméně tekutý, ale chutná skvěle a je to úžasný lék do čaje při nachlazení, bohatý na vitamíny.

A na závěr – lidová moudrost babiček praví, že proti bolení stačí sníst jeden květ sedmikrásky denně. Nevím, co je na tom pravdy, ale touto moudrostí se řídíme a oďobáváme naši zahrádku :). Několikrát jsem viděla v kulinářských časopisech sedmikráskami posypaný dort nebo jarní salát. Proč ne – podporují trávení, jsou zdravé na játra a čaj z jejich květů je také účinný při kašli.

Kopřivy ráda nemám – ale mlaďounké beru na milost 🙂 – o Velikonocích je dávám spařené do nádivky, jejich výluh je velmi výživný k oplachování vlasů a čaj z listů kopřiv čistí organismus.

A pokud vás zajímá, jak si některé z uvedených bylinek vypěstovat – není to vůbec nic složitého. Heřmánek a měsíček na jaře vysévám ze semen (koncem léta se rády vysemeňují, takže mohou na jednom místě přetrvávat dlouho), pak jen zpočátku trochu přihnojím a podle potřeby zalévám. Pak až do sklizně nedělám nic 🙂 Takže bylinky jsou opravdu přírodní, čisté a navíc měsíček ve váze rozzáří pokoj jako sluníčko. Levanduli a bazalku je lépe koupit v zahradnictví předpěstovanou. Bazalka je letnička, ale levandule trvalka, takže při správné péči se rozrůstá. Šalvěj jsem vysévala ze semen, ale je to také trvalka – takže je slabounká jen v prvním roce, pak už roste krásně. Jen malá rada- bylinky mají v drtivé většině rády sluníčko.

Tolik mé zkušenosti s bylinkami – a opravdu, je dobře, že pro tohle kvítí slunce svítí 🙂

sponzorČlánek byl zařazen do soutěže Napište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky, do které můžete až do konce března 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství Grada Publishing.

Napsal/a: Ájík

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

  • Piškotko, děkuji, to jsem zas nevěděla já 🙂 To je dobře, protože takový chlebík s vajíčkem, rajčátky, pažitkou a troškou tatarky – největší mňamka pod sluncem i pro ty mé mlsounky 🙂
    Sháněj sháněj, přeji hodně štěstí :))) Aspoň pár metříků čtverečních na zahrádku, viď? 😉

  • Piškotka

    A ještě bych pro zajímavost dodala, že petržel obsahuje obrovské množství železa a hodně vápníku a pažitka to má přesně naopak: velká spousta vápníku (nejvíc z bylinek) a taky hodně železa. Tyhle dvě byliny by se v jídelníčku hlavně dětí měly objevovat nejlépe každodenně. Hodně mě to zaujalo, když jsem o tom četla!!!

  • Piškotka

    Ájíku, super článek! Já všeobecně strašně miluju zahradničení, tím více poslední dobou bylinky, s bývalým přítelem (před otcem Sáry) jsme měli zahradku, kde mám doteď své výpěstky v podobě cibulovin a keříčků. Moc mě mrzí, že už vlastní zahrádku nemám, a tak loni jsme si v truhlíku vypěstovala alespoň pažitku (už leze zas:o), dále právě petrželku – kudrnku (teda ta rostla jak divá-nechtělo to nic zvláštního, substrát a mám teda jižní okno, to je fakt, ale ani jí nevadila absence misky pod truhlíkem, měla jsem uzavřené dno a v pohodě rostla), dále bazalku, bez té bych nedala ani ránu (rajčátka s mozzarellou, bazalkou a olivovým olejem), nebo do jakéhokoliv salátku, no mňamka největší!!! Navíc právě bazalka je perfektní na zažívání a střevní potíže vůbec.
    Ájíku, zase jsi mě inspirovala, jdu shánět pozemky;o))))

  • Jéje, holčinky moc děkuji za pochvalu, vážně mě to moc těší :)))
    No, pořád si říkám, že s bylinkami jen tak „troškařím“, ale když se to sepíše, nevypadá to vůbec zle 🙂
    Petro, stařenka je v pohodě, stejně k ní pomalu směřuju :))
    Bramborko, jak budeš potřebovat tipy, zkus písnout, proberem to a zjistíme, co tomu vadí. A nad meduňkou taky přemýšlím 🙂
    Kekunko, receptík později hodím do receptáře 🙂
    A tvoje bylinky… no, já nevím, 🙁 někdo říká, že máta a petrželka snesou i stín, ale nevím, my máme všechny záhony na koření a zeleninu orientované na jihovýchod… takže jak se sluníčko točí, svítí na ně skoro celý den.
    A co tak zkusit dát třeba petrželku, bazalku ap. do truhlíku a za okno? Někam na jižní nebo západní stranu – menší prostor jim nevadí a když budeš hezky zalévat, měly by růst.
    Ještě jednou moooc děkuji :))

  • kekunka

    Ájíku, překrásný článek! Já jsem se rozhodla začít pěstovat bylinky. V knihovně jsem si půjčila všechny možné knížky, ale s lítostí zjišťuju, že mám smůlu. 🙁 Zahrádka je severní svah, pěkně stinný a mokrý, tedy přesně to, co bylinky nerady. 🙁 A ani doma se jim nedaří. 🙁 Koupila jsem si petrželku do polívky, ale už mi uvadá. 🙁 Nevíš, jak se o ni ideálně starat? A nechceš napsat recept na tvůj pampeliškový sirup? 😉

  • Petra Vymětalová

    Ájíku, to zní úplně pohádkově, jak povídání kouzelné babičky (promiň, nevím proč v pohádkách jsou přes bylinky a kouzla zásadně stařenky a lepší pojmenování mě nenapadlo). Při čtení mi přišlo, jakoby zde ty bylinky i zavoněly ;-))

    Bramborko, doufám, že nás po bylinkové stránce neodbydeš jen tímhle komentářem 😉 Myslím, že knížka o bylinkách by se ti taky mohla hodit, co ty na nějaký další článek do soutěže?

  • Bramborka

    Teeeda Ájíku, moc, moc jsi mi kápla do noty. Taky trochu bylinkařím, přidala bych ještě „rumíček“ z černého bezu – vynikající na nachlazení. Máta, taktéž, ještě bych přidala meduňku – ocení zejména upracovaný tatínek, když se vrátí vycucanej od lidí z práce. Popije a do hodinky spokojeně chrupká. Jinak moc děkuji za tipy na pěstování, některé bylinky mi furt „chcípají“ at dělám, co dělám.

  • Padmé, děkuji ti :)) Potěšilas mě 🙂
    No, zástěrku nemám, ale asi o ní začnu uvažovat 🙂 – pak bych asi volila tu kvítkovanou 😀 – a na mašličku určitě, jinak zástěrky nenosím 😉

  • Padmé

    Ájíku, zajímavý, pěkný a ještě k tomu vzdělávací příspěvek 🙂 Máš pochvalu 🙂 Ty jsi jako pohádková bylinková víla, můžu se zeptat: máš kvítkovanou nebo kostičkovanou zástěrku vzadu na mašličku?? :-)))
    No a jinak u nás by nepochybně zvítězila máta (jak píšeš, na žaludeční a střevní potíže) s medem. Nevím, nevím, jak bych tu mou rozmazlenou bandu donutila pít neslazený čaj…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist