Prázdninové cvrnkání

Rubrika: Dětské hry, Soutěže

Cvrnkání kuliček znali už naši dědečkové a pradědečkové – vlastně se jedná o jeden z nejstarších sportů vůbec. Nejstarší hrací kuličky byly nalezeny už ve starověkém Egyptě a Řecku před několika tisíci let, kuličky hráli ale i Aztékové a třeba i takový Caesar.
Oblibu měly opravdu značnou a není tedy divu, že se v současnosti opět dostávají na výsluní, a to i díky právě probíhající kampani v prodejnách Albert, kde se ledové skleněnky rozdávají k nákupu.

Ke hře potřebujete jen kuličky a důlek, takže hrát můžete prakticky kdekoliv, kdykoliv a s kýmkoliv. Jak na to? Pravidla kuliček jsou jednoduchá, ta základní vám připomene Petr Šejba z Českého kuličkového svazu.

„Podstata hry je jednoduchá, a pokud hrajete rekreačně, stačí vám znát základy,“ tvrdí Petr Šejba, který mimo jiné pořádá turnaje v kuličkách. „Vždy hrají dva hráči proti sobě s barevně odlišenými kuličkami. Cílem je samozřejmě dostat své kuličky do důlku jako první,“ shrnuje.

Hra začíná rozhozem, kdy každý z hráčů hodí svou kuličku od startovní čáry směrem k důlku. Kdo je mu blíž, ten může určit, kdo začne. První hráč pak hodí všechny své kuličky (postupně nebo naráz) směrem k důlu a opět se ho snaží zasáhnout. To samé udělá i jeho soupeř. V dalším kole se už pokračuje cvrnkáním, hráči se střídají po jednom cvrnku.

„Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu,“ popisuje proces Šejba. Vítěz hry je ten, kdo má všechny své kuličky v důlku, zápas se většinou hraje na 2 až 3 vítězné hry.

Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5 m, důlek má průměr 10 cm.

Cvrnkání kuliček je skvělou zábavou pro dospělé i děti, kterou můžete praktikovat téměř neomezeně a navíc s oblíbenými hrdiny z Doby ledové to půjde úplně samo. Užijte si léto s kuličkami v přírodě či parku.

Pozor, soutěž!

Nechali jste se zlákat ke cvrnkání kuliček? Milujete Dobu ledovou? Možná máte nejbližší prodejnu Albert dost z ruky na to, abyste měli sbírku originálních kuliček kompletní, nezoufejte. V naší soutěži totiž máte možnost vyhrát nejen kuličky a sběratelské kufříky, ale i řadu dalších lákavých cen s motivy filmu Doba ledová!

Soutěž poběží od 7. do 14. srpna 2012. Jako obvykle bude vaším úkolem pouze najít správnou odpověď na soutěžní otázku.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Napsal/a: redakce

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Ježeček

    Jééé, to mé děti milují 🙂 Sice ještě nejedeme podle pravidel, takže to naše cvrnkání je opravdu jen cvrnkání, ale mají to rádi.
    Kuličky z Alberta máme 3 a vždycky je bitka, kdo je bude mít, takže spravedlivě – každý jednu a třetí je schovaná 😀 *

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist