Pojďte do kina na Rebelku – a zahrajte si s námi!

Rubrika: Filmy, hudba, divadlo pro děti, Soutěže

Nejodvážnější, nejsofistikovanější a nejkomplexnější snímek – tak přesně takový je animovaný film Rebelka, který vstupuje do našich kin. V naší soutěži si můžete zahrát o hezké ceny nejen pro vaše děti…

Snímek Rebelka vypráví hrdinný příběh Meridy, zručné lukostřelkyně a tvrdohlavé dcery krále Ferguse a královny Elinor. Merida, která je rozhodnuta žít život po svém, se vzepře prastarým  zvykům a popudí tak proti sobě trojici šlechticů – obřího lorda MacGuffina, mrzoutského lorda Macintoshe a hádavého lorda Dingwalla. Meridiny činy vhrnou celé království do víru zmatků a hněvu. Merida se obrátí s žádostí o pomoc na excentrickou čarodějnici, která jí vyplní neuvážené přání. Aby Merida zažehnala nebezpečí, které celé zemi hrozí, je nucena využít všechny své dovednosti a prostředky, včetně trojice mazaných a záludných bratrů, aby s jejich pomocí prolomila děsivou kletbu dříve, než bude pozdě, a současně také zjistila, co obnáší skutečné hrdinství.

Jedná se o první snímek Pixaru, ve kterém se objevuje ženská hlavní hrdinka, jde o první dobový snímek, ve kterém se prolínají skutečná historická fakta s fantazií, a také se jedná o první výpravný dobrodružný film, odehrávající se v přirozeném světě.

„Jsem na tenhle snímek velice hrdý, protože je krásný, má skvělý příběh, je dramatický, humorný i akční,“

svěřuje se John Lasseter, hlavní tvůrčí vedoucí společností Walt Disney a Pixar Animation Studios a vedoucí výroby.

Příběh filmu byl pro jeho režiséry Marka Andrewse a Brendu Chapman velice osobní. Inspirovali se v něm zážitky z vlastních rodin a také svým skotským původem a láskou k této zemi. Díky svým bohatým zkušenostem se jim podařilo vytvořit příběh, který je originální, emotivní a plný nejrůznějších napínavých dobrodružství.

Dospívající mládež se rychle mění, z dětí se stávají dospělí lidé, kterými budou po zbytek životů,“

popisuje Andrews.

A právě tahle chaotická a nepředvídatelná proměna tvoří jádro tohoto filmu. Pro Meridu jsou nejdůležitější luk a kůň a volno, které si s nimi může užívat. Takže je to skvělá lukostřelkyně. Moc ráda se prohání po skotské krajině na svém koni Angusovi.“


Merida v sobě nezapře svého otce, krále Ferguse, který se své lásky k přírodě vzdal.

Fergus je obrovitý bojovník z vrchoviny – patří k těm lidem, co nosí medvědí kůži,“

popisuje Andrews.

Je halasný a nespoutaný, tak trochu jako já, a je velice moudrý. Děsivý medvěd Mor’du ho připravil o nohu a příběh o tom, jak k tomu došlo, je připraven vypravovat komukoliv, kdo se naskytne, ať už ho v minulosti slyšel nebo ne.“

Prohánět se na koni s lukem v ruce ale není Meridě souzeno. Tedy minimálně ne podle její matky, královny Elinor, která má o jejím osudu vlastní představy – o tom, co s ní bude, bylo rozhodnuto dávno předtím, než se kdokoliv z nich narodil. Je na čase dospět, ať už se to Meridě líbí nebo ne.

Královna Elinor je něco jako pracující matka. Vychovává rodinu. Udržuje v zemi mír. Své královské povinnosti zvládá s elegancí a vážností. A má jasnou představu o tom, jaké budou další Meridiny osudy.“

popisuje producentka Katherine Sarafian.

Bohužel pro Meridu tyto představy zahrnují královské povinnosti a svatbu, která by měla posílit křehký mír, který panuje mezi jednotlivými klany v království. Elinor na tento okamžik připravuje Meridu už celé roky a nechápe, proč se tomu její dcera tak brání.

Při práci na příběhu filmu Rebelka se tvůrci inspirovali prvky ze skotských dějin a mýtů, aby na jejich základě vytvořili mýty vlastní. Medvědí démon Mor’du, shromáždění a sjednocení klanů, role mýtických bludiček či tajemná čarodějnice se schopností vyrábět změny, to vše vychází z reality a legend.

Ve filmu Rebelka se objevuje celá řada postav, od zlobivých trojčat až po elegantní, byť poněkud upjatou královnu, nemluvě o celé řadě podivínských lordů.

Merida je vášnivá a velmi aktivní. Jedná se o svéhlavou dospívající dívku, která se snaží získat kontrolu nad svým osudem. Nejlépe se cítí v přírodě, kde se cvičí ve střelbě z luku a v boji a prohání se na svém krásném a věrném koni Angusovi.

Merida má také jisté slabosti, zejména pro své tři malé bratry. Jakožto královská dcera je nucena čelit zodpovědnosti a očekávání, takže o to více touží po svobodě a nezávislosti.

Pod vedením hlavních animátorů Alana Barillara a Stevena Huntera se silnou podporou animačních režisérů Kureha Yokoo a Davida DeVana a týmu více než 80 animátorů jsou herecké výkony ve filmu Rebelka inovativní po stránce nuancí, uvěřitelnosti i poutavosti.

Ať už se jednalo o prastaré hrady či zříceniny, kamenné kruhy či lesy a rostliny, bylo třeba, aby tým Dereka Williamse, zodpovědný za tvorbu prostředí, nabídl divákům ojedinělý vizuální zážitek autentického Skotska.

Největší výzvou pro nás bylo vytvořit přirozeně vyhlížející lesy, které skutečně žijí,“

vysvětluje Williams.

Společnost Pixar Animation Studios je známa svými velkými sny. Pro potřeby filmu Rebelka vytvořili zdejší odborníci nový revoluční softwarový systém PRESTO, který tvůrcům filmu umožňuje snít ještě mnohem odvážněji.

Rebelka je prvním filmem společnosti Pixar, který tento nový animační systém používá. Dovoluje nám dosáhnout takové komplexnosti animací, jaké jsme v minulosti nebyli schopni docílit.

prohlašuje technický vedoucí Steve May.

Videoklip k filmu Rebelka nazpívala Lucie Vondráčková. Podívejte se zde.

Film Rebelka uvádí do našich kin společnost Falcon – premiéra 16. srpna 2012

Pozor, soutěž!

Milujete dobrodružství, napětí v animovaných filmech? Pak právě pro vás je tady snímek Rebelka, na který vás zveme do kina!

V naší soutěži, kterou jsme připravili ve spolupráci se společností Falcon navíc můžete vyhrát i hezké ceny – boxy na svačinku, sady do školy a lístky do kina!

Stačí jen zodpovědět soutěžní otázku a správně si tipnout!

Soutěž s filmem Rebelka běží od 10. srpna do 19. srpna 2012.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Na film vyrážíme v neděli – podařilo se mi zarezervovat lístky na dětskou neděli.
    Holky už se těší, já jsem zvědavá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist