Bylinky pro děti a maminky

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Žijeme v době antibiotik a dalších léků, které pomáhají zdolat spoustu zákeřných nemocí. Poměrně často je však užíváme zbytečně a zatěžujeme tak svoje tělo další chemií. Přitom by mnohdy stačilo poradit se se zkušenou „babkou“ bylinkářkou. Těch je v dnešní době jako šafránu, proto bych vás ráda seznámila s jednou, kterou můžete mít doma i vy.

Nebojte se, nehodlám vám domů nastěhovat vlastní tchýni ani jinou příbuznou. Chtěla bych vám představit knihu Magdalény Staňkové-Kröhové Bylinky pro děti a maminky, která nedávno vyšla v nakladatelství Grada.
Kniha obsahuje podrobný herbář 56 léčivých rostlin – u každé z bylinek najdete kromě ilustrace i několik pěkných fotografií a čtyřstránkový text rozdělený vždy na stejné části. Kromě českého a latinského botanického názvu bylinky autorka uvádí i různá lidová pojmenování. Barevně odlišený je popis rostliny, dočtete se, jak vypadá, odkud pochází, kde roste i něco málo z historie. Dále už následují:
divizna

  • Co obsahuje a jak působí – dočtete se, kterou část rostliny sbírat, jaké vitamíny a prvky obsahuje, na které orgány působí, při jakých problémech pomáhá.
  • Pro zdraví těla – najdete tu bylinkové recepty na čaje, masti, obklady, sirupy, koupele apod., které pomohou při léčbě různých zdravotních problémů.
  • Pro zdraví duše – věděli jste, že např. měsíček lékařský vyjasňuje mysl, dub letní posiluje odvahu a ochotu pomáhat druhým, rozmarýna pomáhá v rozhodování? To vše patří do tohoto odstavečku.
  • Využití v kuchyni – bylinky lze využít i při přípravě běžných jídel jako jsou polévky, saláty, poháry, určitě se vám pár nových zdravých receptů bude hodit.
  • Pěstování a sběr – poučíte se, jak bylinku pěstovat, na co si dát pozor, také kdy ji sbírat, aby účinky byly nejsilnější, jak ji správně sušit a skladovat.

Pozor, to pořád ještě není všechno, teprve teď se dostávám k tomu, čím je tato babka bylinkářka v knižní podobě na našem trhu jedinečná. Popisy všech bylinek jsou doplněny ještě speciálním barevným rámečkem, v němž najdete velmi užitečné rady pro těhotné a kojící matky o tom, zda je daná bylinka pro ně vhodná nebo naopak může být až nebezpečná. U doporučovaných bylinek je samozřejmě uvedeno, které těhotenské neduhy pomáhá řešit, jaký má vliv na laktaci atd. Dále v barevném rámečku najdete tipy pro děti opět s uvedením vhodnosti pro ně a to nejen pro léčebné účely, ale také jako materiál ke hře nebo tvoření.

Co mě dál zaujalo, je rozdělení celého herbáře do čtyř částí podle ročních období.
Za zmínku stojí také závěrečné kapitoly knihy:

  • Seznam nemocí a zdravotních potíží, který obsahuje nejčastější zdravotní problémy maminek a dětí a ve stručnosti i doporučené řešení.
  • Doporučená řešení zdravotních potíží v těhotenství a po porodu – asi netřeba komentovat.
  • Prevence zdravou stravou – formou otázek a odpovědí se dozvíte, jak můžete prostřednictvím toho, co jíte, předcházet alergiím a dalším nemocem. Dále pak je uvedeno, čemu se v zájmu vlastního zdraví raději vyhnout, proč jsou některé potraviny rizikovější než ostatní i jak zásobovat organismus dostatkem nepostradatelných látek.
  • Psychické potíže ženy v těhotenství a mateřství – dočtete se o jejich možných příčinách, o tom, jaký vliv má stres v těhotenství na miminko v bříšku a hlavně, jaké bylinky v takové situaci mohou pomoci. Nechybí ani zmínka o porodu a poporodní depresi.

obrMám pocit, že po tomto „prachobyčejném“ popisu už nemá smysl psát jakákoli doporučení.
Chtěla bych se ale závěrem zeptat:
Jaké bylinky používáte vy a podle čeho (koho) se orientujete, které jsou vhodné pro jaké potíže? Nebo dáváte raději přednost „práškové“ medicíně?

obálkaBylinky pro děti a maminky
Praktické použití léčivých rostlin pro rodiny s dětmi od jara do zimy
autorka: Magdaléna Staňková-Kröhová
rozsah: 240 stran
doporučená cena: 399 Kč
Vydalo nakladatelství Grada Publishing a objednat si ji můžete ZDE.

Chtěli byste mít Bylinky pro děti a maminky také ve své domácí knihovničce? Pošlete nám do konce března svůj článek na téma Bylinky a jeden výtisk této knihy může být třeba právě váš – více se o soutěži dočtete v příspěvku Pište o bylinkách a vyhrajte Bylinky pro děti a maminky.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

  • vicikovka

    Také doma funguji coby Babka kořenářka, knížek mám několik a osvědčila se mi úplně moje první :-))). Nejsem žádný spisovatel, tedy článek psát nebudu, ale po zveřejnění si ráda počtu. :-)))

    Tak holčinky hezky pište, ať jsem zas o něco chytřejší.

  • Je to tam :))

  • Padmé

    Petra : p o s í l á m d o r e d a k c e … :-)))

  • Petra Vymětalová

    Ájíku, no jasně, to se vůbec neptej! 🙂
    … nevyčerpávej se zbytečně dotazama a rovnou piš 🙂
    Už se moc těším na bylinkové povídání – ode všech!

  • …taky jsem nad tím odkazem přemýšlela… můžu, Petro, něco poslat taky? 😉

  • Petra Vymětalová

    Padmé, někdo začít musí. Já jsem včera zabojovala aspoň s touhle recenzí a teď spolíhám na tebe 😉 a věřím, že ostatní se nechají taky vyhecovat a rozepíšou se.
    … s tím andílkem jsi mě teda dostala 😉
    Taky přeju pěkný den 😉

  • Padmé

    Petro, ty jsi takový převlečený andílek našeptavač :-)))
    Nejdřív mě to vůbec nenapadlo, teď už nad tím přemýšlím, nápady mám hned dva, tak jestli budeš chtít … :-))))

    Krásný sluníčkový den 😀

  • U nás také tak, Padmé 🙂
    Jinak – já si začala pěstovat nějaké bylinky – mátu, měsíček, heřmánek, teď mám i levanduli a šalvěj.(snad se ujmou).
    Máta, měsíček a heřmánek jsou úžasné bylinky na čajíčky, na lipový čaj s medem nedám dopustit při kašli.
    A z měsíčku a heřmánku dělám v létě mast, která je opravdu skoro na všechno – zabírá lépe než drahé kupované mastičky a je to přírodní.
    V bylinkách je obrovská síla, ne nadarmo jich kdysi byly plné klášterní zahrady a mniši byli vyhlášení léčitelé.
    Ale pochopitelně díky Bohu i za novodobou medicínu, protože se vším si bylinky neporadí.

  • Petra Vymětalová

    Padmé, knížka je opravdu skvělá, navíc na kvalitním papíře 😉 vzhledem k tomu, že doma bylinkujete – můžeme se těšit i na nějaký ten bylinkový článek?

  • Padmé

    To musí být krásná knížka. A užitečná.

    Jinak u nás v rodině jsme tak napůl – když se něco děje, jako první zkoušíme bylinky … až teprve pak, když se ukáže, že to nejde zvládnout a začíná jít do tuhého, vysíláme SOS k lékařům a pak volíme „pilule“ (nutno podotknout ATB velmi NERADI).

    Nejvíc se u nás používá máta, šípek, lípa, heřmánek…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist