Jak jste vzpomínali a diskutovali?

Rubrika: Soutěže, Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině, Trocha nostalgie

V další diskuzi, na kterou se nyní podíváme trochu podrobněji, jste vzpomínali. Trocha nostalgie přece neuškodí…

Bylo to ale vcelku veselé vzpomínání. Zaměřili jsme se na vzpomínková alba vašich dětí a vašeho dětství.

Jak z diskuze vyplývá, většina z vás si vede někdy i dost detailní záznamy na všechny roky dětí. Schováváte třeba i náramky z porodnice, první botičky, bodýčka, dudlík apod. V popředí jsou samozřejmě fotografie, kterých máte zřejmě všichni dost a dost. Buď si vedete deníčkové záznamy, kam fotografie vkládáte, nebo jimi zásobujete složky v počítači.

Najdou se samozřejmě i tací, kteří jsou v uchovávání vzpomínek trochu pozadu. Nebo se spíš k uspořádání nedostali z časových důvodů.

Jiní mají i zajímavé důvody, jako třeba Lien, která vede pro své holčičky krabičky, ve kterých lze najít všelijaké věci, třeba i z nástěnky. Lien je rozhodnutá pro domácí výuku, takže cílem takovéhoto uchovávání je i důvod, aby měla co přinést od dětí do školy:-)

Milka98 si například vedla doslova rodinnou kroniku. Kromě fotek má v albech i vstupenky z akcí a dodnes zaznamenává informace nejdůležitějších událostí. Nyní, u vnoučat, si už vede jen fotoalbum v počítači a jak sama přiznává, už to prostě není to pravé ořechové.
Nuninka si rovněž podobně vede prázdninové deníky, kam schovává všechno z výletů a dovolených.

Podobně je na tom i Jardamalej, který má u vnoučat k dispozici tlustý sešit každodenních záznamů s pobytů na společných dovolených. Tak to musí být skutečně naprosto perfektní čtení a vzpomínání!

Uznevímco nás trochu pobavila. Psala své dceři od narození deník, pak přidávala i první slůvka a věty. Těm se při čtení nyní smějí, bodejť by ne…

“Maminko, když se ženich žení, proč se nevěsta nevěstí?“.
“Já jsem se přemluvila (přeřekla)“
“Mám strašné podiviny (sny)“
Hajnova bouda – posed
šupska – poklička
hutka – pánvička
bolejí mně polykadla – v krku

Sponzorem diskuze bylo nakladatelství Smart Press.

Představili jsme vám titul Tvůj fotodeníček od školky do školy, díky kterému máte možnost nechat se vést rok za rokem, s dětmi kreslit, přelepovat, vpisovat do deníčku, aniž byste vzpomínky znehodnotili.
Deníček je v dívčím a chlapeckém barevném provedení (červená a modrá varianta).

foto_holkafoto_kluk

Tvůj fotodeníček od školky do školy nabízí vše v jednom:

Poznámkový blok, fotoalbum, prostor pro vlastní zápisky a obrázky dítěte. Tento fotodeníček je řazen podle školních tříd. Je promyšlen tak, aby zapisování do něj bylo co nejpříjemnější. Nebojte se svěřit tuto knihu vzpomínek do rukou dítěte, ať ji tvoří s vámi. Obtiskujte ručky a nožky, kreslete zážitky, vlepujte obrázky a fotografie. Požádejte další členy rodiny o jejich příspěvky, s radostí se na této unikátní knize budou podílet.

Fotka_denicky

A protože vzpomínky patří mezi skutečně zajímavá témata, oslovila jsem zástupce nakladatelství Smart Press, paní Markétu Nohejlovou a položila jsem jí pár otázek…

VD: Kde se vzal nápad na pokračování fotodeníčku od těhotenství do tří let? Byl v plánu od okamžiku, kdy jste vydávali fotodeníček od těhotenství do tří let, nebo je jen výrazem navázání na úspěšnost?

Markéta Nohejlová: Druhý díl se zrodil chvíli po prvních prodejích prvního dílu. Jako čerstvé maminky, jimž miminka dorostla do školkového věku jsme prostě druhý díl přirozeně potřebovaly.

Docela mě zajímalo, proč nakladatelství „vyměnilo“autorku fotodeníčku…

VD: Tvůj Fotodeníček od školky do školky je pokračováním předchozího, úspěšného titulu Tvůj fotodeníček od těhotenství do tří let, jehož autorkou je Jana Abelson Tržilová. U fotodeníčku od školky do školy mi ale autor chybí. Můžete to vysvětlit?

Markéta Nohejlová: První díl byl založen na uměleckých fotografiích fotografky a novinářky J.A. Tržilové. V tom druhém jsme vsadily především na obsah. Je určen do rukou především dětem, aby si svůj fotodeníček s dohledem rodičů tvořili sami, kreslili do něj, lepili obrázky… I když fotografie pořizovala renomovaná fotografka Alena Hrbková, autorkami knihy samotné jsou prostě mámy.

Přispěly i slavné maminky?

VD: Na titulu Manuál pro začínající maminky spolupracovala svými tipy a zkušenostmi, pokud vím, například i Sára Saudková nebo Bára Nesvadbová. I Tvůj fotodeníček je připravován ve spolupráci s českými maminkami. Podílely se na něm i nějaké slavné maminky?

Markéta Nohejlová: Tentokrát jsme slavné maminky nepřizvaly. Náš tým je složen ze samých maminek, od batolat po školáčky prvního stupně ZŠ, takže jsme přesně věděly, co nám na českém trhu schází a jak by měl vypadat.

V diskuzi padla i doplňující otázka z redakce VD:

Tvůj fotodeníček od školky do školy je pokračováním titulu Tvůj fotodeníček od těhotenství do tří let. Přivítali byste vydání i dalšího pokračování, tj. po dobu celé školní docházky? Využili byste jej k dalšímu uchování vzpomínek, nebo to již považujete za “zbytečné“?

Podle reakcí se zdá, že by české maminky přivítaly pokračování záznamů i pro školní věk svých dětí. Nuninka by ještě více zapojila i své děti.

VD: Nabízí se samozřejmě otázka, zda nakladatelství Smart Press chystá pokračování a maminky se mohou těšit na fotodeníček od školy dále.?

Marketa_12Markéta Nohejlová: Třetí díl zatím neplánujeme. Úderem školy jsou děti i rodiče zahlceny kroužky, novinkami, plněním spousty úkolů, vyplňováním sešitů, vedením notýsků… Věříme, že od narození až po ten neopakovatelný první školní rok budou naše fotodeníčky vyplňovány s láskou a bez stresu a že se k nim jednou celá rodina bude vracet s úsměvem jako k rodinnému pokladu.

Ale v novém roce chystáme další zajímavý titul pro rodiče a děti: Vaříme s dětmi.

Tak i když se pokračování titulu nechystá, můžeme se těšit na další zajímavou publikaci!

Kdo vyhrál?

Tentokrát by bylo fajn, říci, že vyhráli všichni, kteří si vzpomínky na své děti uchovávají. Nepochybně vám všem za tuto práci vaše děti jednou poděkují.
Výherci ale mohli být jen tři, kteří od nakladatelství Smart Press získávají vzpomínkovou knížku Tvůj fotodeníček od školky do školy. Jakou zvolí barevnou variantu je na zcela na nich!
Kdo jsou oni výherci, se dozvíte ve vyhodnocených soutěžích.

Co na závěr?

Všem, kteří se do anketní diskuze zapojili, patří dík. Vylosovaným blahopřejeme a všem ostatním přejeme mnoho krásných chvil při vzpomínání na ty nejkrásnější okamžiky v životě dětí!

A opět přidávám malé upozornění pro příště – jen málo z vás využilo možnosti zvýšit si šanci na výhru tím, že by reagovalo na doplňující otázku! Do losování totiž postupuje každý komentář!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist