Co prvňáčkům za vysvědčení? S Tappim se skamarádí každý

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Soutěže

Máte doma prvňáčka a hledáte pro něj dárek za první vysvědčení? Máme pro vás tip – před pár dny vyšla nová knížka pro děti od šesti let o vikingovi Tappim a jeho kamarádech. Knihu polského spisovatele Marcina Mortky Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa navíc na e-shopu nakladatelství Host koupíte první červnový týden se slevou 30 %.

A o čem Tappiho příběh vypráví? V kouzelném Šeptajícím lese bydlí viking jménem Tappi. Není to žádný hrubián, jak byste si mohli myslet. To nejhorší, čeho se od něj můžete dočkat, je hrozivé kručení jeho obrovského břicha, když má hlad. Sympatický obr je dobrák od kosti. S Tappim je snadné se spřátelit. Ve svém srdci má místo pro mnoho kamarádů, třeba sobíka Chichotka, havrana Kecala, lovce Hasteho či kováře Sigurda a vůbec pro celý kouzelný les se všemi skřítky, elfy a dubem Starodějem.

Srdce má totiž Tappi stejně tak velké jako panděro.

tappi z chichotkiem r 2 tappi spiewa

(c) Marta Kurczewska

Ale pozor, pokud někdo Tappiho kamarádům ublíží, jeho mírumilovnost je rázem ta tam. Jako když zlý jarl Surkol uvrhne kováře Sigurda do vězení v zámku na Bludném ostrově v Posledním moři.

Spisovatel Marcin Mortka vytvořil kouzelný svět plný zvířátek, zvláštních bytostí a zábavných situací. Stejně jako v jiných pohádkách, vystupují i v tomto příběhu dobré a zlé postavy. Každá z nich vnáší do povídání úchvatnou atmosféru, která čtenáře očaruje. Postavy prožívají spoustu úžasných dobrodružství, která děti učí, co je v životě nejdůležitější.

Kniha klade velký důraz na přátelství, čest, péči o ty, které máme rádi, a pomoc druhým.
Všechny tyto hodnoty a dobré příklady jsou ukázány na báječných příbězích jednoduchou a srozumitelnou formou. Kniha se výborně čte v posteli. Líbit se bude malým čtenářům i předškolákům, kterým příběh o Tappim přečtou rodiče. Všichni společně se mohou podívat i na trailer, který Tappiho a jeho kamarády představí.

Rozhovor s Marcinem Mortkou

„Mou nejoblíbenější kreslenou postavičkou byl Rumcajs“

Polský spisovatel fantasy napsal první dětskou knihu poté, co mu došlo čtení pro syna před spaním. Prvními čtenáři jeho příběhů o vikingovi Tappim byly tudíž Mortkovy děti. „Mou největší nadějí je, že kouzelné příběhy ze Šeptajícího lesa podnítí dětskou představivost a připomenou jim nádherný svět mimo počítače a tablety,“ věří Marcin Mortka.

Jaké knížky jste měl rád, když jste byl malý?
Četl jsem jak divý. Všechno, co se mi dostalo pod ruku. Nejvíc mě však zajímaly příběhy o kouzlech a dobrodružství. Většina mých oblíbených autorů byli Poláci, ti asi v České republice nejsou příliš známí. Ale naprosto jsem miloval Mumínky Tove Janssonové a Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové — jejich knihy zažehly mou vášeň pro úžasné, magické příběhy Severu. Ovšem mou naprosto nejoblíbenější kreslenou postavičkou — a moc rád to říkám právě teď — byl váš Rumcajs. Zbožňoval jsem jeho smysl pro humor i pohádkový svět, ale nejvíc jsem Rumcajse miloval pro jeho nezdolnou odvahu a troufalost.

Co podle vás dělá dětskou knížku dobrou dětskou knížkou?
To je opravdu těžká otázka a myslím si, že každý spisovatel pro to má svou vlastní teorii. Podle mě je třeba vytvořit pohádkové prostředí, které děti hned od začátku přijmou za své. Pak jim musíte dát postavu, k níž mohou vzhlížet (v mém případě je to Tappi), a postavu, s níž se ztotožní (Chichotek). Potom — když už tohle všechno máte — potřebujete najít čtenáře připravené ohodnotit to, co jste napsal. Všechny moje knihy jsou prověřené mými dvěma syny.

Marcin Mortka a Marta Kurczewska

autor Marcin Mortka a ilustrátorka Marta Kurczewska

Proč píšete knížky pro děti? Ovlivnilo vás, že jste se stal rodičem?
Ano, jsem otcem dvou skvělých kluků, což mě rozhodně ovlivnilo. Dřív jsem psal fantasy spíše pro dospělé čtenáře. Když měl starší syn jeden rok, začali jsme mu se ženou číst před spaním. Přečetli jsme všechny klasické dětské příběhy a začali se rozhlížet po nových knihách. Ale záhy jsme zjistili, že nám došly dobré knihy. Manželka na mě tázavě pohlédla a ukázala na počítač. Pochopil jsem a za chvíli byl první příběh na světě (smích).

Pro koho jste knížku napsal?
Tappiho příhody jsou pro všechny děti, které rády zavřou oči a sní. Jsou pro všechny, kdo rádi chodí po lese, koupou se v jezeře a v létě tančí do západu slunce. Mou největší nadějí je, že kouzelné příběhy ze Šeptajícího lesa podnítí dětskou představivost a připomenou jim nádherný svět mimo počítače a tablety.

Co byste vzkázal svým malým českým čtenářům?
Ahoj, mí drazí čeští kamarádi! Nic bych si nepřál víc, než aby Tappiho příběhy zasáhly vaše srdce. Užijte si výlety do světa fantazie s vikingem, s nímž se vždycky budete cítit v bezpečí. Doufám, že se spolu jednoho dne potkáme osobně.

Mortka_Tappi_potah01.indd

Pozor, soutěž!

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host jsme pro vás připravili soutěž o tři výtisky této lákavé knižní novinky. Pokud vás dobrosrdečný viking Tappi zaujal, stačí najít správnou odpověď na soutěžní otázku a mít trošku štěstí nebo dobrou taktiku při tipování.

Soutěž o Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa probíhá od 25. května do 7. června 2015.

Tipy pro ty, kdo naše soutěže neznají

  • Než se pustíte do tipování, nahlédněte do vyhodnocených soutěží, v jakých hodnotách se konečné počty tipů pohybují.
  • Počítejte s tím, že jednou denně můžete svůj tip upravit, takže se vyplatí zpočátku tipovat spíš při zemi, abyste měli přehled, jakým tempem tipy do soutěže přibývají.
  • Jednou denně (od půlnoci do cca 6.00) probíhá kontrola všech tipů, o překročení toho svého budete případně informováni emailem.
  • Aktivní návštěvníci stránek mohou stav svého tipu zkontrolovat kdykoli přímo na soutěžní stránce.

Napsal/a: Petra Plevová

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist