Sladký ráj nejen pro děti

Rubrika: Nezařazené

Stále ještě není příliš mnoho míst, kde by si maminky mohly v klidu vychutnat šálek čaje či kávy, aniž by je vyrušovalo jejich dítko. Poslední dobou naštěstí přibývají další a další restaurace a kavárny s dětskými koutky. Já jsem ale objevila něco kouzelného – kavárnu, cukrárnu a kadeřnictví v jednom! S dětským koutkem, samozřejmě…

Zajímalo mě, jak tento zajímavý nápad vznikl a jak se taková kavárna postupně zrodila. Poprosila jsem proto majitelku kavárny, paní Nicole Rašovskou, zda by mi neodpověděla na pár otázek. Souhlasila, a já vám teď tedy přináším náš rozhovor. Doufám, že i pro vás bude stejně zajímavý, jako byl pro mě samotnou.

náhled
Paní Rašovská, jak vlastně vznikl nápad otevřít si kavárnu? A proč právě s dětským koutkem?
Byla jsem dva roky v Anglii, a tam jsou v restauracích hodně zaměření na děti. Jsou k nim ohleduplní, tolerantní, vychází jim vstříc. Tam asi vznikl nápad otevřít si restauraci pro děti. Ale byl to jen nápad, idea někdy do budoucna.

Kdy se sen začal stávat skutečností?
V těchto prostorách kdysi bylo kadeřnictví. Přišla jsem se sem nechat ostříhat, a na dveřích jsem si všimla informace o volných prostorách k pronajmutí. Ještě ten den jsem jela na městský úřad zjišťovat podrobnosti.

Co Vám na úřadě řekli? Měla jste s něčím potíže?
Městská část na tyto prostory vypsala výběrové řízení. Abych se ho mohla vůbec zúčastnit, musela jsem mít příslušný živnostenský list. To byl první problém, protože jsem neměla potřebné vzdělání. (Vystudovala jsem ekonomii, ne servírku či tak.) Musela jsem sehnat „garanta“, který potřebnou kvalifikaci má a zaručí se za mne. Rozhodla jsem se upustit od restaurace (finanční důvody) a zařídit si pro začátek „jen“ kavárnu. Když už jsem list měla, mohla jsem se výběrového jednání zúčastnit a předložit svůj vlastní projekt.

Přibližte nám prosím, jak takový projekt vypadá.
Projekt je vlastně jakási zpráva pro město, aby vědělo, co v pronajatých prostorách bude. Obsahoval tedy informace, že tu chci provozovat nekuřáckou kavárnu s dětským koutkem, že chci nabízet alko i nealko, kolik tu bude stolků, jaké služby navíc chci poskytovat, jaký tu bude design, … Povedlo se mi sehnat paní, která projekt vypracovala a nakreslila k mé spokojenosti.

Když už jste tedy měla podaný projekt, nezbývalo nic jiného než čekat na rozhodnutí městské části, že?
Ano. Byla jsem přesvědčená, že výběrové řízení vyhraji. Vložila jsem do toho spoustu času a energie, takže jiné rozhodnutí než kladné jsem neočekávala. O to větší bylo mé zklamání, když jsem výběrové řízení nevyhrála. Městská část vybrala projekt, který počítal s kosmetickým či wellness studiem. Začala jsem tedy hledat jiné prostory, ale bez úspěchu. Jeden a půl měsíce po skončení řízení se ale nic nedělo, lidé z vybraného projektu neodpovídali. Město proto oslovilo projekt na 2. místě, a to jsem byla já. Od ledna 2008 jsem měla smlouvu na pronájem uvedených prostor.

náhled
Takže jste mohla začít zařizovat. Jak to probíhalo?
Všechna potřebná povolení se mi podařilo získat do začátku stavebních úprav. Měla jsem velké štěstí na lidi. Na úřadech mi řekli, co vše musí být splněno, aby to vyhovovalo bezpečnostním a hygienickým předpisům. (Např., že na 10 míst musí být 1 WC.) Stavební úpravy mi dělal můj známý – zedník a trvalo to celý březen. Potom proběhla kolaudace – hygiena, hasiči. Vše bylo v pořádku a já tak mohla 1. května 2008 otevřít.

náhled
Tím to pro Vás ale neskončilo, že?
Ne. Část prostor stále zela prázdnotou a čekala na dobrý nápad. Něco, co by se hodilo k dětské kavárně.Vím, jak problematické může být pro maminku s malým dítětem nechat se ostříhat. Děti často nevydrží jen tak sedět a čekat. Rozhodla jsem se proto ve druhé části prostor vybudovat kadeřnictví. Otevíralo se v říjnu 2008. V současné době tu funguje dámské, pánské a dětské kadeřnictví. A když přijde maminka s malým dítětem, dítě si může hrát v koutku, a ona je mezitím stříhána. Někdy, když je tu málo lidí (většinou dopoledne), mohu i já na holčičku či kluka v koutku dohlédnout, zatím co maminka se odreagovává v kadeřnictví.

Jaké další služby svým zákazníkům nabízíte?
Snažím se vycházet vstříc přáním zákazníků a nabízet stále víc a víc. Samozřejmostí jsou např. kočárkárna, stupátko u umyvadla, přebalovací pult, nočník, dětské prkýnko na záchodě, … Mám tu i venkovní zahrádku s pískovištěm a erárními bábovičkami. V kavárně je jeden počítač s internetem, případně návštěvníci mohou využít wi-fi, mají-li svůj notebook. Pokud se stane nějaká „nehoda“, mívám tu pár plínek pro strýčka příhodu. Nebo jsem již párkrát některé mamince půjčila oblečení po synovi, v případě, že se dítko polilo či počůralo.
Jelikož tu většinou pracuji já sama, jakožto majitelka mám ke kavárně osobní vztah a spokojenost každého zákazníka je pro mě velmi důležitá.

náhled
Dominantou Vaší kavárny je velké dřevěné auto. Souvisí to také se službami navíc?
Ano. Většinou totiž v dětských koutcích bývají plastové domečky či skluzavky. Já ale chtěla nabídnout něco netradičního. Tak tu mám tohle auto. Bohužel má jednu vadu – jen jeden jediný volant. 🙂 A aby holčičky nepřišly zkrátka, je tu pro ně kuchyňská linka s příslušenstvím. (Krom jiného.)

Pořádáte i dětské oslavy?
Samozřejmě. Zákazníci si mohou objednat narozeninovou dortu na přání, zákusky, chlebíčky, obložené mísy, … A to nejen na oslavu u nás v kavárně, ale i u sebe doma. O zákusky a dorty se mi stará jedna zručná cukrářka, pro kterou není problém upéct i dort neobvyklého tvaru (např. auto, želvu, berušku..).

Jaké máte plány do budoucna?
Jelikož kočárkárna není využívána dle mých představ, hledám, jak ještě více oslovit maminky, a napadlo mě zřídit v prostorách na kočárky kosmetické studio, zaměřené třeba na nehty. Také bych ráda vybudovala terasu do dvora s prodejním okýnkem či s druhou zahrádkou. Dvůr je veliký a v létě tam bývá plno maminek. Možná by stálo za to obnovit i prolézačky, které tam jsou.
Chtěla bych, aby se do mé kavárny vracelo stále víc a víc spokojených zákazníků.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Vám, aby se Vaše přání splnilo.

Paní Nicole Rašovská je majitelkou kavárny a kadeřnictví Nika, které najdete na adrese: Šumavská 17, Brno.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Já hodně oceńuju tu nápaditost, po děti je to podnětné a lákavé. Celý projekt je prima – chválím, chválám, co to dá.
  Kdybych bydlela poblíž, tak i chvátám, chvátám na návštěvu.

 • Je to krásné:)

 • Super nápad. U nás by byl taky jeden zapotřebí :-))

 • Padmé

  Milá Markétko, děkuji Ti za příspěvek, moc hezké – jak psaním, tak obsahem. Také bychom u nás potřebovali/y paní Rašovskou… Je to skvělý nápad a fotky jsou krásné. 🙂

 • Jovanka

  Kéž by něco takového bylo i u nás 🙂
  Tak ať se daří!

 • pěkný nápad,ale ještě jsem žádný salon nikde neviděla…

 • To je super nápad! Kéž by takových salónů s dětským koutkem bylo víc…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist