Ozývá se tep času a vchází temnota…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Rozhovory

PAX je desetidílná městská fantasy série pro čtenáře od deseti let odehrávající se ve světě tajemných nadpřirozených bytostí z hlubin severské mytologie. Zároveň jde o dojemný příběh o tom, jak se naučit znovu důvěřovat lidem a vybojovat si své místo v životě…

Na VD si nyní můžete o první díl této skvělé série zahrát. A pokud jste ještě více zvědaví, tak přijměte naše pozvání za autorkami…

PAX je společným dílem autorky mezinárodních detektivních bestsellerů Åsy Larssonové, spisovatelky Ingely Korsellové a ilustrátora Henrika Jonssona. První dva díly série vyšly ve Švédsku na podzim 2014, další dva vyjdou letos na jaře.

V březnu 2015 se na pultech českých knihkupectví objeví první dva díly s názvy Hůl prokletí a Grim přízrak, na podzim téhož roku se připravuje vydání dalších dvou pokračování.

Larssonova--Pax-I--Potah+lak.inddLarssonova--Pax-I--Potah+lak.indd

V každé knize se představí jedna příšera — nadpřirozená bytost ze skandinávské mytologie. Celá série se odehraje v průběhu roku a půl.

Knihy jsou psány svižným jazykem a zaujmou tak mladé, nedočkavé čtenáře. Každá má dramatický děj s nervy drásajícím koncem, jenž je nutí sáhnout po dalším dílu.

Text doplňují komiksové ilustrace úspěšného kreslíře vydavatelství DC Comics Henrika Jonssona, které dotvářejí hororovou atmosféru knih a které ocení nejen milovníci filmů a počítačových her.

Rozhovor s autory

Proč se série jmenuje PAX?

Městečko, ve kterém se příběh odehrává, se jmenuje Mariefred. Tento název pochází z latinského Pax Mariae znamenajícího Mariin mír. Nazýval se tak klášter, který ve městě stál na přelomu patnáctého a šestnáctého století. Posláním chlapců v příběhu je zachovat mír — ochránit tajnou knihovnu, která se nachází hluboko pod kopcem, kde kdysi býval onen klášter.

Od detektivek pro dospělé k městské fantasy pro děti. Jak k tomu došlo, Åso?

Nemyslím si, že by to byl velký skok. I v mých knihách pro dospělé se vyskytují magické nebo nadpřirozené prvky. Jde o součást dědictví „mého“ Tornského údolí (oblast na hranici Švédska a Finska, odkud autorka pochází, pozn. red.). Mám ráda severskou mytologii a švédský folklor a připadá mi zábavné čerpat z tradice. Ale je náročné psát pro děti. Text nesmí být zjednodušený, musí si udržovat tempo.

Příběh může být děsivý, ale zároveň musí určitým způsobem zůstávat bezpečný. A vytvořit různorodé postavy tak, aby to nebylo klišé — teda! Ale je to zábava.

Ingelo, vy máte zkušenosti z práce učitelky na základní škole, dnes se živíte jako badatelka a spisovatelka. Jak váš výzkum ovlivnil sérii PAX?

Podle mě jdou všechny tyto profese ruku v  ruce — všechny se točí okolo textu a učení. Jako studentka pedagogiky jsem nabitá informacemi z nejnovějších výzkumů gramotnosti a vývoje dětského jazyka. Jako učitelka na základní škole jsem si ověřila, co zabírá na děti v  kouzelném „mezivěku“ a  jaké druhy příběhů jsou dobré pro práci ve třídě. Myslím si, že mé zkušenosti z výzkumů i učitelská praxe jsou mi nápomocny při vytváření jazyka a děje v sérii PAX na dostatečně náročné úrovni.

Henriku, jste komiksový kreslíř, vystudoval jste jednu z nejlepších škol ve Spojených státech. PAX je vaší první dětskou knihou. Jak se vám na ní pracovalo?

Dřív jsem kreslil především superhrdiny, akční věci a  horory pro americký trh. Když jsem byl požádán, abych se podílel na této sérii dětských knih, nebyl jsem si nejdřív jistý, jestli je to pro mě to pravé. Ale rychle jsem si uvědomil, že je to něco nového a svěžího, a chtěl jsem se do toho pustit. Åsa a Ingela oplývají nakažlivým nadšením a fantazií — je nemožné nenechat se jimi inspirovat. Co se týče ilustrací, obě autorky mi daly hodně volnosti. Nechaly mě dělat to, co umím nejlíp, aniž by to muselo být „roztomilé“.

autori_PAX

Åsa Larssonová je jednou z  nejoblíbenějších a  nejuznávanějších autorek severských detektivních románů. Po celém světě se prodaly miliony jejích knih. V češtině jí vyšla pětice románů ze série o právničce Rebecce Martinssonové: Sluneční bouře (2010), Prolitá krev (2011), Temná stezka (2012), Než pomine tvůj hněv (2012) a  Oběť Molochovi (2013). PAX je její první série knih pro děti.

Ingela Korsellová pracovala jako učitelka na základní škole. V současnosti se zabývá čtenářskou gramotností dětí a připravuje se na doktorát. Napsala dva úspěšné romány pro mladé čtenáře.

Henrik Jonsson je komiksový kreslíř, který pracoval pro DC Comics na sériích, jako je Batman nebo Suicide Squad

Dopis pro čtenáře od autorek

Milí čtenáři,

my, autorky série PAX, píšeme, abychom se bavily. Ano, prostě abychom zabavily dobrodružné jedenáctileté holky v nás, které chtějí číst napínavé, strašidelné, zábavné příběhy, jež občas zabrnkají na struny nervů. Naše dospělé já zase vášnivě rádo šíří lásku ke čtení mezi dětmi. Naším největším přáním je, aby všechny děti dostaly šanci zažít zázrak čtení — vy víte, co myslíme — stav, kdy jste naprosto ponořeni do příběhu a nechcete nic víc než číst dál a dál.

Chceme, aby příběhy série PAX bavily všechny děti: kluky, holky, knihomoly, ale i  ty, pro které je těžké nad čtením zvítězit, ty, kteří jsou zdánlivě „čteníodolní“.

Proto jsme se snažily, aby jazyk i děj byly snadno přístupné, ale ne dětinské. Kapitoly jsou krátké, a všechny díly mají navíc napínavý otevřený konec. A to všechno korunují úžasné komiksové ilustrace Henrika Jonssona.

Zdá se, že jsme se vydaly správným směrem. Denně dostáváme dopisy, e-maily a zprávy od dětí, rodičů, učitelů a knihovníků. Jejich ohlasy svědčí o tom, že jsme dosáhly přesně toho, čeho jsme dosáhnout chtěly. Hurá!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Pro větší děti snad jo, jen aby mohly v noci spát 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist