Jak dobře znáte svoji rodinu?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Rozhovory

Lea je adoptovaná a nepamatuje si nic z toho, co bylo předtím, než se dostala do dětského domova. Teď je jí sedmnáct a o své adoptivní rodině se dozvěděla něco naprosto neuvěřitelného…

Ve spolupráci s nakladatelstvím Mladá Fronta vyšla knížka Osm Světů. Autorkou je Marcela Remeňová, které je teprve 14 let.

Lea je až na své zvláštní sny úplně normální holka, má dva sourozence a žije si poklidný život. Nebo si to až do svých 17 let myslela. Jenomže, když vyslechla jeden noční rozhovor, její život se otočil doslova naruby. Ne každý totiž může říct, že jeho rodiče a sourozenci jsou mimozemšťané, kteří pocházejí z Osmi světů. Mají nadpřirozené schopnosti, umí cestovat mezi různými světy, dokáží se přeměňovat v jiné bytosti a věřte, že v noci byste je pak potkat nechtěli.
Taková teleportace nebo neviditelnost pro ně také není problém.
A aby toho na Leu nebylo málo, přivede domů otec, který je policista, Harryho, který je také Osmisvěťan. Co je na tom zvláštního? Harry se totiž živí jako nájemný vrah.

Veškeré další události jsou natolik neuvěřitelné, že nejdou jen tak ve zkratce napsat. Ale abych vás ještě více navnadila, ještě něco prozradím.  🙂

Harry se pokusí Leu zabít. To má za následek to, že se celá rodina přestěhuje na jinou planetu, která je ve skutečnosti úplně stejná jako ta, na které byli předtím. K tomu, aby našla Harryho, bude muset Lea překonat mnoho překážek. Takových, které si ani nedovedete představit. Mnohokrát jí půjde o život, ale nakonec se z ní stane ta nejlepší tajná agentka. Potká zajímavé lidi, někteří z nich jsou také Osmisvěťané, a možná se i zamiluje. 🙂

Jedním slovem uau. Tohle je naprosto senzační fantasy příběh. A když ještě vezmu v úvahu, že tuto Osmsvetu_titulkaknihu napsala 13letá autorka, zůstávám s otevřenou pusou. Nemůžu uvěřit tomu, že tenhle příběh dokázal napsat někdo, kdo je jenom o tři roky starší než má dcera.

Tahle kniha se naprosto vyrovná světovým fantasy románům. Nenajdete stránku, která by vás nudila. Od začátku do konce je děj doslova nabitý emocemi, akcí a napětím. A pokud si myslíte, že už víte, jak to bude pokračovat, tak se pletete. Děj je totiž plný neuvěřitelných zvratů, že se nebudete stačit divit.

Knížka je určena pro čtenáře od 10 let. Nejprve jsem ale váhala, zda ji mám dát číst  své 10leté dceři, ale po přečtení jsem si řekla, že to zkusím. A výsledek? Dcera je nadšená a knížku čte každou volnou chvilku.  Já bych věkovou hranici asi posunula až na 12 let. Ne proto, že by v ní bylo něco špatného nebo nesrozumitelného, ale proto, aby ten příběh čtenáři více pochopili.

Za sebe a svou dceru knížku doporučuji. Těšit se můžete na 251 napínavých stránek pěkného čtení. Autorem ilustrací je Milan Galia a musím říct, že dokonale dokreslují atmosféru celé knihy.

Já se rozhodně těším na pokračování, které autorka slibuje už příští rok.

 Více o knize, s možností objednání, najdete tady!

Rozhovor s autorkou:

Četla jsem, že jsi nadšenou malířkou a čtenářkou. Máš nějakou oblíbenou knížku a autora?

Ano, čtu ráda a hodně, takže mých oblíbených titulů je opravdu mnoho. Mezi ty nejoblíbenější patří MarcelaRurčitě Eragon, u kterého jsem se vždy těšila na další pokračování. Původně měla být tato dračí sága trilogií, a proto pro mě bylo velkým a příjemným překvapením, když jsem na konci třetího dílu zjistila, že se Christopher Paolini rozhodl příběh rozšířit i o čtvrtou část.
Výborné čtení je i Město z kostí, jehož filmovou podobu jsem nedávno měla možnost vidět i v kině. Věřím, že pod vánočním stromečkem určitě najdu několik knižních dárků a budu ráda, když se mezi nimi objeví i další díl Síly pětice od Anthonyho Horowitze.

Co maluješ nejraději? Krajiny, portréty nebo něco jiného?

Několik let jsem chodila na výtvarku do ZUŠ Štefánikova a za tu dobu jsem měla možnost vyzkoušet si mnoho malířských stylů i technik. Taky jsme se zabývali modelováním a to mě hodně bavilo. Pro rodiče jsem vyrobila keramický telefon nebo Otesánka, který právě snědl sedláka a z pusy mu trčí jenom jeho noha. Výtvarná zkušenost se mi pak hodila i v průběhu psaní mé knihy. Do bloku jsem si malovala hlavní postavy v různých stylech oblečení a to mi později pomáhalo při popisování hrdinů z Osmi světů.

Mají možnost si čtenáři přečíst také některou z tvých prvních povídek?

Mojí prvotinou byla povídka o Méďovi Míšovi a tu má někde moje paní učitelka z druhé třídy. Další povídky nebo i nedokončené pokusy o román mám odložené a zatím je nechávám v mém „šuplíku“. Možná se k nim někdy vrátím a budu pokračovat v rozepsaném nápadu, nebo se některý z motivů objeví v pokračování Osmi světů.

Jak zvládáš skloubit školu, učení, kamarády a psaní? Zbývá ti nějaký čas i pro sebe?

Tento školní rok jsem začala studovat na šestiletém Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Učení je docela náročné a moc volného času nezbývá. Snažím se vše sladit tak, abych mohla občas vyrazit do kina s kamarádkami nebo si jít zahrát třeba badminton. Píšu nejradši o víkendech, ale taky večer, kdy mám největší klid a je to pro mě příjemné zakončení školního dne.

Kniha Osm světů se mi moc líbí, jak dlouho ti trvalo, než tato kniha vznikla?

Osm světů jsem psala s přestávkami asi rok. Někdy jsem napsala několik stránek za den a pak nastalo i období, kdy jsem stěží vytvořila pár řádků. Docela velká část příběhu vznikla na malém notebooku na dovolené v Řecku, kde se mi psalo úplně nejlépe.

Dovedu si představit, že se Osm světů dočká i filmového zpracování. Které herce bys ráda viděla, že hrají postavy z tvé knížky?

Když píšu, tak vlastně popisuju film, který běží v mé hlavě a v tomto filmu se objevuje třeba Sean Penn jako pan Connor nebo Julia Roberts v roli Eleanor. Je to však jenom moje fantazie a myslím si, že tak to i zůstane, protože námětů od hollywoodských scénáristů je určitě mnoho a Osm světů tak asi nemá velkou šanci na filmové zpracování s hvězdným obsazením. V každém případě, kdyby se to nakonec opravdu povedlo, bylo by to krásné.

Prozradíš čtenářům, na co se můžou těšit v dalším díle?MarcelaR_kampan_Osm_svetu2

Co se týče druhého dílu, mám napsanou zhruba půlku a můžu prozradit, že moji hrdinové se z New Yorku přesunou na vzdálených Osm světů přímo do děsivé války, ve které se Osmisvěťané snaží ubránit útokům tajemných hmyzích stvoření Včelího lidu.

Máca Remeňová, 11. prosince 2013

 

Mockrát děkuji, že jsi odpověděla na mé otázky. Mám ti vyřídit pozdravy od své dcery, která knížku právě čte a moc se jí líbí. Já se budu těšit na druhý díl. Přeji ti  mnoho úspěchů nejenom v osobním životě, ale věřím, že máš velkou šanci stát se dobrou spisovatelkou.


Kniha Osm světů byla pokřtěna v pražském Paláci knih Luxor:

MarcelaR_krest_knihy_Osm_svetu2MarcelaR_krest_knihy_Osm_svetu3

MarcelaR_krest_knihy_Osm_svetu4MarcelaR_krest_knihy_Osm_svetu5

Foto: archiv Marcely Remeňové

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist