Říká se, že draci umí ochraňovat

Rubrika: Kulturní a literární tipy, VD tipy

Příběh o odvaze, zásadách, přátelství a důvěře vsazený mezi hrdiny tří časových údobí. Ovšem formou pochopitelnou pro malé diváky…

Řekněte sami, cokoliv „dračího“ je vždy lákadlem, při kterém si představíme dobrodružství, několik století tajené skutečnosti, sálání ohně, boj dobra a zla. Toto všechno se vešlo i do animovaného příběhu španělské tvorby „TAJEMSTVÍ DRAČÍ HORY“.

Malí hrdinové

Asi osmiletý  Kevin posluhuje u stolu na středověkém hradě a pomáhá v kuchyni. Jeho nezdolatelná dětská fantazie se dere neustále dopředu. Kevin ji nepotlačuje a „bojuje“ jako rytíř, který si své hrdinské skutky  zkouší třeba na psovi (který není hrdina a raději utíká ).

Ostatním sloužícím je však Kevin pro smích. Proto ani chvilku neváhá a přijímá výzvu ke zkoušce odvahy přenocovat v lese. K ránu utíká před rozzuřeným medvědem a po pádu do vody si nic nepamatuje. Probouzí se u strážce Dračí hory Ethelberta (drak – jak jinak). Ten jediný vlastní klíč a tajemství celé hory.

Po chvilce se Kevin setkává s Elfim, vnukem Ethelberta a začíná záchrana dračího světa. Zlý čaroděj potřebuje právě onu nevinnou  duši a čisté srdce, aby se hory zmocnil a zároveň se vymanil z jejího uvěznění. K ději zdárně a vtipně přispívá Moa, dáma z 21. století, která našla v Dračí hoře druhý domov. Ethelbert dal slib Dračí hoře a chce mermomocí dostát svých závazků, obětuje raději život Kevina? Kevin je odvážný a odmítá čaroději pomoci. Elfi a Moa jsou sehraná dvojka, smýšlející velmi moderně a pokrokově.  Jaké rozuzlení vás napadá?

Čarovné i poučné a hlavně lehce pochopitelné pro naše mláďata

Příběh bych zhodnotila jako oddychový, příjemný a milý. S označením „rodinný“ bych i souhlasila, jen možná tatínkům bude připadat málo akční. Hlavní zápletka a tajemství je snadno pochopitelné pro malé diváky, nejedná se o nějakou složitou motanici, ze které by šla dítěti hlava kolem a ptalo se, co se vlastně děje. Mě, jako maminku, příběh okouzlil a jelikož děj ustává u sněžení a vánočního stolu, pak bych s ním neváhala pod stromeček. Sama si DVD určitě opět ráda pustím. Nechybí zde vtipné situace jako je namlouvání veverek ukazováním bicepsu a podobně. Zmiňovaná dáma Moa děj osvěžuje výrazy jako „pizza“, „cédéčko“ aj., které jsou dnešním dětem více než blízké.

Mrzí mě, že jsem se na netu setkala s komentářem, který hodnotil chování hlavních hrdinů jako líné, pyšné a namyšlené, navíc jalově snící o velkých hrdinstvích. Přitom na tomto příběhu je dětem velmi hezky ukázáno, že i když jim někdo třeba sráží nohy, tak nemusí věšet hlavu a mohou jít klidně dál a výš.  A povězte na rovinu! Vy jste alespoň jako malí nesnili? Já sním dodnes a rozhodně se za to nestydím!

Animace se mi líbí. Hodní draci jsou tu takoví kulaťoučcí a ti zlobiví jsou více do špičata. Zlý čaroděj je tu takový malý, rozčilený zakrslík a jeho asistent mi vzdáleně připomněl Stoupu z Gumídků.

Hudba, která filmem provází, mě hladí po duši. Klidný a táhlý tón – snad fléten – dolaďuje dračí atmosféru.

V titulcích jdou jako příjemný bonus nepovedené scény animovaných postav. Dabing je v českém, slovenském a maďarském provedení.

Dítě, které hltá dobrodružné, fantastické příběhy se vám doma válí u televize? Pak mu pusťte i tento film. Je nenáročný, ale poutavý, napínavý, svou stopáží nikterak dlouhatánský (74 min.), probudíte dětskou fantazii a sami si jistě přijdete také na své. Když už se nebudete účastnit sledování přímo, určitě uvítáte tóny klidného příběhu na místo běsnících a uší rvoucích zvuků, které často dnes provází vše rádoby napínavé.


Tajemství dračí hory 1

Distrubuce: Intersonic
Originál název:
Dragon Hill
Žánr:  Animovaný / Rodinný
Vyrobeno:  Španělsko
Režie:  Ángel Izquierdo
Délka: 74 min
Zvuk: dabing český, slovenský a maďarský 2.0
Formát: 16:9
Přístupný: bez omezení

DVD Tajemství dračí hory můžete koupit například zde.


Společnost Intersonic je distributorem DVD pro děti i dospělé. V nabídce najdete také cestopisné filmy, drama, romantické filmy a pro děti animované filmy i mnoho dalšího.

Nabídku naleznete na www.klikfilm.cz

 

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist