Recenze: Moudré pohádky s výchovným poučením

Rubrika: VD tipy

Kašpárek se bez přestání před oponou dětem klaní. Úsměvy všem rozdává. Volá: „Bude zábava!“ Všichni už jsou zvědaví, čím je dneska pobaví.


Takto pěkně začíná velmi bohatě ilustrovaná dětská knížka, která před několika dny přišla na knižní trh.  Autorka, Romana Suchá, klinická psycholožka píšící dětské knihy a cvičebnice, si již podruhé ke spolupráci vybrala Vendulu Hegerovou, známou českou ilustrátorku dětských knih či časopisu Sluníčko. Po prvním povedeném projektu Veršované divadélko (s kterým jsme vás seznámili již dříve) znovu vsadily na osvědčený model veršovaného textu s nádhernými ilustracemi a možností dotvořit si vlastní loutky, které pomohou knížku proměnit v hravé divadélko pro děti. Tyto loutky je možno stáhnout si na stránkách Albatrosmedia, a pak je jednoduše vytisknout, vystřihnout a nalepit na špejli.

11d3d866db80d3b6ba5374519aec848fb661303fd70169b61ef3a7f5083360fd

Mám doma dvě holčičky (6 let a 2 roky), postupovaly jsme přesně podle tohoto návodu a opravdu – úspěch se v zápětí dostavil. Pokud byla knížka na první přečtení hodně veselá a zajímavá, tak při čtení druhém, na nějž jsme byly vybaveny loutkami, bylo čtení naprosto úžasné. Najednou nám tu skákal slon, lev, opice, žirafa nebo třeba želva. Kniha se skládá z celkem pěti pohádek (Pecivál, Strašpytel, Zlodějíček, Mobilmánie a Zlobidlo) a u každé z nich je v obsahu vyobrazeno, které loutky se při jejich čtení používají. Jednotlivé pohádky vám nyní trochu přiblížím:
Pecivál vypráví o líném klokanovi, který nemá rád pohyb a raději sedí před telkou, než by cokoliv dělal. Zvířátka ho nabádají, aby s nimi sportoval, ale teprve až zpráva, že si na něj brousí zuby šakal, ho přiměje, aby se sebou něco začal dělat. Želva ho začne trénovat, denně cvičí rozcvičku a šakala nakonec porazí.
Strašpytel je pohádkou o hrochovi, který se všeho strašlivě bál, raději byl zavřený doma a ani nevystrkoval nos. Naštěstí mu jeho kamarádi zvířátka ukázali, jak je život veselý a barevný – naučili ho plavat, jezdit na sáňkách a nebát se tmy.
Hlavním „hrdinou“ povídky Zlodějíček je slon. Tváří se sice jako kamarád, ale vyklubal se z něj pěkný lump. Bere ostatním zvířátkům jejich věci a hračky, ztrácí je, ničí je, dokonce medvědovi sní i svačinu, stále lže a vymýšlí si. Vůbec mu z toho není stydno. Ale nakonec ho doženou výčitky, má špatné spaní a musí s pravdou ven. Všem se omluví a všechno napraví.
Mobilmánii se setkáváme s tygrem, který je tak trochu závislý na mobilu a počítačových hrách. Nezajímají ho kamarádi, nespí, nejí, nepije, jen s mobilem ožije. Naštěstí ostatní zvířátka mají o něj strach a připraví si plán, jak to změnit – převlečou se za ducha, v noci ho vystraší a tygr zamkne mobil do skříně. Bez něj objeví dávno zapomenuté radosti s přáteli – malování, fotbal, čtení knížek a skotačení venku.
Zlobidlo – to je opičák, co neposlouchá rodiče, je drzý, neuklízí si hračky, bere cizí věci a dělá všude nepořádek. Je škodolibý, maminka se kvůli němu zraní, tatínek píchne kolo a uklouzne v koupelně, a on se jen směje. Dohodnou se tedy, že mu oplatí stejnou mincí – maminka ho nehladí, tatínek mu neradí. Teprve stará želva mu poradí, aby se nad sebou zamyslel. Opičák se stydí za chyby, vše napraví a rodiče mu odpustí.

DSCN0215[1] DSCN0209[1]

Musím říci, že jsem se s podobným typem knížky setkala poprvé. Myslím si, že dnešní doba takovým projektům nahrává, děti touží po silných prožitcích čteného – takže loutky jsou jistě vhodnou volbou, navíc podle věku se samy zapojují do jejich výroby a pohybování v příbězích. Mým dětem se velmi líbil veršovaný text, starší dcerka se již jednu pohádku naučila zpaměti a společně pak s mladší hrají pohádkové divadélko i samy. Všem tuto knihu velmi doporučuji.

Opona už padá dolů,

rozloučíme se teď spolu.

Pohádka už skončila,

snad se vám moc líbila.

Někdy zase přijďte zpátky

do divadla na pohádky.


58ca05e140fc89d1c389749afd910474Autor: Romana Suchá
Ilustrace: Vendula Hegerová
Počet stran: 87
Vydalo: Nakladatelství Edika ve spolupráci s nakladatelstvím Albatrosmedia.

Napsal/a: Andelinka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist