Závadné dětské plastové nádobí

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Včera, tj. 23.10.2006 proběhla médii varovná zpráva Ministerstva zdravotnictví o závadném dětském plastovém nádobí a o jeho stažení z prodeje…

Jedná se o dětské pětidílné jídelní soupravy (souprava obsahuje hrníček, talířek, misku a lžičku s vidličkou) a samostatný hrnek.
Jídelní soupravy jsou vyráběné s dekorem:

 • dítě-zajíc
 • měsíc
 • kuřátko
 • kačenka
 • medvídek-balón
 • medvědi
 • delfín
 • motýl
 • modrý vlak
 • letadélko
 • holčička
 • žížala
 • ježek
 • dítě-broučci
  Hrnek má dekor medvěd-zahrada.
  Dekor je na hrníčku umístěn na vnější straně, u misky a talířku na vnitřní straně výrobku. Lžička a vidlička jsou dekorem opatřeny na rukojeti.
  Toto dětské nádobí je vyrobeno z bílého plastu melamin.

  Chemickým rozborem bylo zjištěno, že tento plast obsahuje velké množství škodlivého formaldehydu (až desetinásobek povoleného limitu), který se používáním nádobí může uvolňovat do potravin.
  Navíc se opakovaným používáním množství do potravin uvolňovaného formaldehydu zvyšuje.

  Výrobce tohoto nádobí je neznámý, dodavatel je z Hongkongu.
  Dovozcem tohoto nádobí pro ČR je firma NOEMI TRADING, spol. s r.o. z Frýdku – Místku. Tato firma distribuovala toto nádobí i na území Polska a Slovenska.

  Dovozci a distributoři těchto výrobků jsou povinni tyto výrobky okamžite stáhnout z trhu a umožnit spotřebitelům, kteří tyto výrobky již zakoupili, vrátit je zpět, a to na náklady dovozce a distributora.

  Zpracováno podle tiskové zprávy Ministerstva zdravotnictví ze dne 23. 10. 2006

  Napsal/a: jarmuschka

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

  Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

  Čtu dál →

  10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

  Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

  Čtu dál →

  Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

  Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (27 vyjádření)

  • Peťka

   Dívala jsem se přímo na stránky firmy Noemi Trading spol. s r.o
   Je tam čtyřstránkový protokol prováděný Institutem pro testování a certifikaci,a.s.
   V něm je uvedeno , že dětské nádobí splňuje všechny normy a je povoleno k prodeji . Viz odkaz : (poslední stránka ze čtyř stran )

   http://www.noemi.cz/InfoPage.asp?ID=17&LANG=1

   Takže pokud do prodejny přijde dealer s tímto certifikátem , tak prodávající zboží nakoupí . Nemá důvod se něčeho obávat , vše je černé na bílém 🙁

   Jak je možné , že při tomto testování dopadly výrobky dobře ?

  • Peťka

   Pomněnko , všechno toto nádobí je závadné . Už jen to , že to je naprosto stejná sada . Talíř stejně rozdělený na tři části , lžička , atd.. Bohužel naší sadu máme také z kamenného obchodu . Plast už tedy raději ne .

  • Anonymní

   Tak teda doplním – furt věřím tomu, že ČOIka by se nenamáhala (nebo kdo oto odhalil??) vypisovat a fotit vzory, kdyby bylo riziko i u jiných. Takže náš dále používáme.
   Ale k té důvěře mě docela vede i to, že jsem to koupila v klasickém kamenném obchodě, takže si myslím, že tam by průšvih neriskovali. Ale mám v plánu se tam, až půjdu kolem, zeptat, jak to tedy je…

   A porcelán?? Ha ha, mé dítě jí i tak dost bídně, co teprve kdybych mu nedovolila třískat do misky příborem nebo ho občas po tom, co sní přidělené piškoty, hodit na zem?????? Bych kupovala co týden nové, možná častěji, kdyby zjistil, jak mooooc mě to rozčiluje a jak to o dlaždičky hezky cinká..

   nepřihlášebá Pomněnka

  • Martina 2

   Holky, my máme jak to závadné, tak to co má Arabart. Je tam rozdíl v tom, že to co je popsané jako závadné, se může dát i do mikrovlnky a to co má Arabart ne. Takže bych tu viděla malou možnost, že to co má Arabart závadné není, ale kdo ví…
   Jinak plastové nádobí od Canpol babies máme taky, ale je to stejně vyrobené v číně. A značka už není dneska zárukou kvality. Jen si vzpomeňte na karcinogenní naběračky od Tescomy nebo teď nedávno ukazovali toxické kousátko od Chicca. Tak já už fakt nevím.

  • Petra Vymětalová

   Tak obrázek od Arabart jsem trošku zmenšila 😉

   POZOR – obrázek v článku se vám kliknutím otevře zvětšný v novém okně.

  • Souhlasím s Pomněnkou,ale na plast jsem zanevřela.Koupím skleněné a porcelánové věci.A plast jen z ČR.Vše co je z číny apod.je podle mého názoru udělané jakoby narychlo.Jelikož je to levné,tudíž i lépe prodejné.Co se týče těch materiálů tak dávájí přednost kvantitě před kvalitou.A to se nétýká jen náobí,ale i textilu a růzých věcí,které se kupují na tržištích a teď i v supermarketech.

  • Ahoj Pomněnko, dlouho jsem tě nečetla :o) No to je taky pravda, že proč by vypisovali konkrétní dekory, kdyby vadné byly všechny…

  • Pomněnka

   Teda holky, já si nemyslím, že t, co má Arabart, nebo obecně všechny jejich plastové sady jsou závadné, to by tam nebyly vypsané ty dekory. Pokud máte jiný dekor, než co je ve výpisu, brala bych to jako že ten je v pořádku, přece by to nevypisovali jen tak, ne???
   Mám stejné jako Arabart…

  • Teď jsem se právě podívala na dno misky.Je to značka Canpol Babies.Vypadá to uplně stejně,jako ty závadné.Prosím někoho kdo má to závadné nádobí tak ať mi napíše jestli,je to ta samá firma.Melamine tam mám napsané taky.

  • Peťka

   Je mi to docela líto . Nejprve jsem malé půl dne vysvětlovala proč nedostane svůj oblíbený hrneček s kuřátkem . Pak jsem jela nakoupit nový hrneček a sadu dětských příborů (máme Tescoma – tak snad !). Pak jsem zase vysvětlovala starší dcerce ( která to nádobí sama koupila pro malou sestřičku za své ušetřené peníze )proč ho musím vyhodit . Až se starší rozbrečela , že to nevěděla a jestli se něco malé kvůli ní nestane . Takže kvůli blbýmu nádobí jsem celý den utěšovala jednu a pak druhou….
   Samozřejmě to každá maminka hned vyhodí . Ale na druhou stranu je pravda , že co my víme např. v čem spíme ? Nedávno jsem četla , že i lůžkoviny obsahují formaldehyd . Dále také pozor na lepidla na tapety . A je toho tak moc , že by člověk opravdu nemohl už nic .
   Také se snažím raději kupovat české výrobky . Ale co s tím naděláme .
   Chromle – hromadnou žalobu maminek z VD ? 🙂

  • Ahá, jdu na to…

   Hm, tak je to tam… Chjó… Ale hlavně, že se to dalo lidem na vědomí. Takhle jsme to používali jen chvíli, tak snad z toho nebude mít nějaký problémy.

  • Peťka

   Arabart , podívej se na dno . Pokud tam máš napsáno Melamine Ware , šup s tím do koše 🙂

  • No tak teĎ se omlouvám Petře, to je moc veliký. Ale připadá mi důležitý vědět, jestli to můžu používat nebo ne.

  • Není to moc vidět, tak větší –

  • no a co když máme s takovýmhle vzorkem?

   To je tedy také špatné? Nebo není?

  • redakce

   Kopíruji reakce na původní článeček v TAM-TAMu – Jarmuschko, můžete jej smazat (Jarmila):

   Ahoj jarmuschko, moc Ti děkuji za odkaz na článek. Samozřejmě jsme před nějakou dobou koupili malému přesně toto nádobí. Hned poletí do koše! Jak si to můžou dovolit vůbec vyrábět a prodávat? To teda nechápu. Jsem docela nakvašená!!!
   Tilia, 24. 10. 2006 v 08:51

   No , tak to pěkně děkuju ! Bohužel toto nádobí používá malá už rok ! Má ho velmi oblíbené , to jsem zvědavá jak to udělat , aby se ho dobrovolně vzdala !
   Koupila jí ho ségra (ze svého kapesného ) !
   A kupovala ho v Hypernově v oddělení nádobí !
   Nikdy bych takovou věc nekoupila např. na tžišti apod. Ale takto mě vůbec nenapadlo , že může být problém . A to manžel , vždy , když jsem jí v tom nádobí ohřívala jídlo , říkal , ať to nedávám alespoň do mikrovlnky . Vůbec tomu nádobí nevěřil .
   Tak to se mu budu muset hluboce omluvit 🙂
   Snad nebude mít malá žádné zdravotní problémy !
   Peťka, 24. 10. 2006 v 09:26

   Tohle nádobí prodávali v jenom netovém sekáči a docela se mi líbilo, ale nakonec jsem odolala. Dáváme i dětem jíst z keramiky a jak vidím, děláme dobře, i za cenu občasných ztrát.
   Vandula, 24. 10. 2006 v 09:29

   Tohle nádobí jsem koupila našemu prckovi před třema rokama, ale nevím, zda to byl stejný výrobce, ale pokud ano, tak to se jich asi stihlo za tu dobu prodat….
   Želvíček, 24. 10. 2006 v 10:02

   Výborně, tak my ho máme taky už dva roky a od malinka Nika z toho talíře s Nánou jedla:-((( Taky netuším, jestli je to ten samý výrobce, ale podle obrázku ano. My jsme to dostali jako dárek:-( Lžičkou jedla od šesti měsíců:-( Minimálně rok ho používala a talíř má pod svačinku dodnes.

   Tak teď jen přemýšlím, co to všechno mohlo Nice udělat:-( Člověk hlídá kdejakou blbost, všímá si každého kýchnutí, pupínku, hlídá každý krok a chce pro dítě to nejlepší a pak tohle. Chce se mi z toho zvracet.
   Chromle, 24. 10. 2006 v 11:44

   Dívala jsem se na netu, co může formaldehyt způsobit:

   Formaldehyd způsobuje dráždění sliznice horních cest dýchacích a spojivek, pociťované subjektivně jako suchost, dráždění ke kašli, pálení očí a slzení, dále se podílí na oslabení lokální obranyschopnosti. Bolesti hlavy, nevolnost, únava a žízeň nastupují při déle trvající expozici v konstantně vysokých koncentracích. V odborných kruzích se o formaldehydu mluví jako o jedné z definovaných možných příčin atopického ekzému, chronických zánětů středního ucha a nastartování různých alergií.

   Dále tam píšou:
   Hlavním zdrojem formaldehydu ve vnitřním prostředí bytů mohou být již samotné stavební materiály použité v konstrukci budovy, zařizovací předměty jako nábytek, podlahoviny, koberce, tapety, dále kosmetické, čistící a desinfekční prostředky používané v domácnostech, ale i v některých nekvalitních plyšových hračkách

   Chromle, 24. 10. 2006 v 11:51

   Já jsem to taky včera slyšela večer ve zprávách a hed jsem se šla podívat co to vlastně máme my. Vypadá to skoro stejně. Malá to dostala od tety, která to koupila v HYPERNOVĚ. Bylo to v takové tvarované plastové krabičce. Na spodní straně to má označení CE, že to prošlo zkušebnou tady u nás a taky značku upozorňující na nevkládání do mikrovlnky. Může se mýt v myčce.
   Já teda používám jen talířek, lžičku máme nerezovou. Do misky dávám jen ovoce nebo sušenku. Dívala jsem se na Lžici a ta ty hrany obroušené nemá.
   Tak teda nevim.
   Nedávno jsem viděla v obchodě krásnou dětskou jídelní sadu z porcelánu a plánuji ji koupit Lucce k svátku. Tak to asi udělám dřív a bude. Neni nad starý osvěčený materiál.
   LUCINKA, 24. 10. 2006 v 12:23

   Hm, tak bych řekla, že to máme taky. Ten talíř je takový jakoby rozdělený na tři části, že jo? Dostali jsme to jako dárek. A to zrovna dneska Natálka rozbila všechny keramické, takže z čeho jí budu krmit? A lžičku máme velmi oblíbenou. To je mi líto. Hrníček jsme zatím nepoužívali, protože je pak celá mokrá, ale misku, talířek a lžičku denně. No tak asi nastoupí naše klasický hluboký talíře :o)
   Arabart, 24. 10. 2006 v 13:40

  • Právě jsem si přečetla o závadném nádobí a chtěla jsem se zeptat někoho,kdo ho má doma,kde jste ho koupili.Já koupila něco podobného v Pompu.Vypadá to stejně ale dekor je jiný.Už ani nevím,jaký byl dovozce.tak nevim.A mimochodem Chromle,žalobu by si zasloužili ale v dnešní době je těch závadných věcí až příliš.Nemělo by to cenu.Já kupuji většinou vše co je česká výroba ale někdy se to nedá.Člověk v dnešní době nemuže věřit ničemu.

  • Anonymní

   ja to chtela koupit dceri, ale nekonec nekoupila bala jsen se, ze se ni to rozpsdne v mycce, jak se mi to zdalo krehke v ruce…….

  • Martino, je nás bohužel docela dost:-( Vzhledem k tomu, že formaldehyd může vyvolávat alergie a atopický exem, vtírá se mi do hlavy vzpomínka, že naší dceři potíže začaly nějakou dobu po té, co jsme začali toto nádobí používat:-( Mám velkou chuť na nějakou pořádnou hromadnou žalobu.

  • Martina 2

   No to je teda dobrý, jednu takovou soupravu jsme dostali a používali jsme jí.

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist