Zákony o dětech nepodchycují násilí v médiích

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Vládní výbor pro práva dítěte se ve čtvrtek zabýval otázkou nutnosti vypracování národní strategie prevence násilí na dětech. K tomu byla Česká republika vyzvána mezinárodními institucemi již v roce 2002. V okolních zemích dané strategie již existují. Do české varianty by měly být zahrnuty všechny formy násilí na dětech…

– týrání v rodinách i násilí ve školách, ústavních zařízeních a v dalších prostředích, kde se děti pohybují. Dokument bude klást důraz i na mediální násilí. Strategie by měla být vypracována příští rok.

Vypracovávání strategie povede premiér Mirek Topolánek (ODS) a zapojí se do něj mnoho vládních resortů. Především ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí, vnitra, spravedlnosti, školství, úřad pro lidská práva vedený ministryní Džamilou Stehlíkovou (SZ) a vládní výbor pro práva dítěte. Nejprve vznikne pracovní skupina pro mediální násilí složená z odborné veřejnosti včetně zástupců a zástupkyň nevládních organizací. „Její závěry pak poslouží velké skupině vedené premiérem,“ řekla na čtvrteční tiskové konferenci, uskutečněné po zasedání vládního výboru pro práva dítěte jeho předsedkyně Eva Vaníčková. Na mediální násilí na dětech – na rozdíl od dětské pornografie – doposud nemyslí český trestní zákon. „V paragrafu 205 trestního zákona se hovoří pouze o násilí spojeném se sexem,“ upřesnil Pavel Říčan ze Sociologického ústavu Akademie věd. Dodal, že před zákony, které jsou postaveny na regulaci, zákazech a sankcích, by měla účinně fungovat pozitivní stránka. „Etická výchova, která by se měla koncentrovat na kultivaci soucitnosti v celé společnosti,“ upřesnil. Ministryně Stehlíková dodala, že komplexními zájmy dětí, včetně násilí na nich páchaného, se bude zabývat konference, kterou její úřad chystá na polovinu letošního listopadu.

Přítomná členka Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba uvedla, že velká míra násilí se objevuje i na televizních obrazovkách. „Ráda bych Radu viděla jako jednotku rychlého zásahu. Když by zkrátka viděla na obrazovce něco nevhodného, mohla by to hned zakázat, přerušit vysílání nebo udělit vysokou pokutu, kterou by ten, kdo zákon porušil, zaplatil následující den. Tak to ale samozřejmě nelze. Vše se řídí správním řádem. Soudní procesy jsou dlouhé,“ řekla. Podle jejích slov Rada loni udělila pokuty ve výši asi dvaadvaceti milionů korun televizi Prima za reality show VyVolení a téměř dvaačtyřiceti milionů televizi Nova za pořad Big Brother. „Co ale opravdu zaplatí, je otázkou. Velká část rozhodnutí Rady už byla soudy zrušena,“ dodala Gomba. Zmínila dále, že vítá chystaný vládní návrh novely trestního zákona, který by zakazoval zveřejňování informací o dětech, stejně jako nyní zakazuje uvádět jakékoli údaje o mladistvých pachatelích a pachatelkách včetně jejich podobizen.

Podle Gomby by byl pro Českou republiku přínosem vznik úřadu, který Rada pracovně nazývá Hvězdičkovací ústav. Tato myšlenka se zamlouvá i ministryni Stehlíkové. „Nevím, zda by to byl přímo úřad, ale bylo by dobré, kdyby si každý výrobce určitého televizního díla mohl expertní komisí nechat vyhodnotit ono dílo tak, aby dostal zpětnou vazbu. Vyvaroval by se pak toho, že by se nechtěně – třeba proto, že chtěl reklamou zaujmout – dostal do kolize se stávajícím zákonem a vyvolal tak řízení ze strany Rady pro televizní a rozhlasové vysílání. Podotýkám, že tato komise by nikomu nic nenařizovala ani nezakazovala. Jen by doporučovala,“ řekla ministryně. O tomto záměru hodlá jednat s ministrem kultury Václavem Jehličkou (KDU-ČSL). O tom, aby bylo do trestního zákona včleněno i násilí na dětech, jak zmiňoval Říčan, bude Stehlíková jednat s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). „Existuje mnoho petic, ze kterých víme, že násilí na obrazovce nebo v počítačových hrách vadí nejen rodičům, ale také dětem,“ doplnila ministryně. Podle ní je nutné hledat příslušné kroky, které budou děti účinněji chránit před reklamou na alkoholové a tabákové výrobky. U nezletilých totiž v současnosti narůstá jejich spotřeba.

Vaníčková v závěru tiskové konference podotkla, že součástí plánované národní strategie bude možná také otázka tělesných trestů. „Ve dvanácti evropských zemích jsou tyto tresty zákonem již zakázány, u osmi je to v legislativním procesu. Zbývá pět zemí, kde jsou povoleny. Česká republika je jednou z nich. Přitom zákaz by byl jakýmsi symbolem výchovy nenásilnou formou. Přesně by zapadal do motta chystané strategie, kterým je především kultivace osobnosti dětí,“ řekla Vaníčková. Ona sama je autorkou publikace Tělesné tresty dětí, definice – popis – následky. V té mimo jiné uvádí, že děti přijímají tělesný trest z rukou rodičů jako něco přirozeného a výchovu násilím jim tak vlastně zprostředkovávají nejbližší osoby od útlého věku. „Důvodem, proč se tělesný trest stává násilím a traumatem, které mají za následek sníženou kvalitu zdraví a života, je to, že tělesný trest je nadužíván, zvyšuje se jeho intenzita a forma, odehrává se na nedostatečně emotivně vyladěném vztahu, bez dostatečné znalosti a pochopení dítěte a konkrétní situace, bez respektu věkové přiměřenosti a zvláštností vývoje dítěte, bez poskytnutí sociální opory a odpuštění prohřešku,“ píše dále Vaníčková.

Autorka je interní redaktorkou gitY.
Zdroj: gitA

Napsal/a: Andrea Cerqueirová

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Horempádem

    Ano, částečně by mělo být toto kontrolováno, ale to hlavní je na nás rodičích. Sama sice nemohu hovořit z praxe, mám dítko ještě malé. My rodiče musíme dbát na to, aby děti získávaly správné návyky a věděly co dobré a co ne. My rodiče se musíme postarat, aby děti netrávily moře času u televice či počítačových her a spíše ho trávily s rodinou příjemným způsobem. Zajímat se o to s kým a jak tráví svůj volný čas. Pomohly jim najít si koníčky, které je budou bavit a budou jim dávat ten správný směr do života. Nechtějme neustále po ostatních, aby to dělali za nás. My jsme rodiče a my neseme odpovědnost za zdravý duševní vývoj svých dětí, nejenom škola nebo media. My rodiče musíme udělat ty správné kroky k tomu, aby média nevládla našim dětem a nepříznivě je neovlivňovala v jejich chování. Vím, že to není lehké, ale já se o to určitě budu snažit.

  • poníček

    Určitě nepodporuji násilí na dětech,týrání už vůbec ne,ale je přece na nás rodičích co našim dětem dovolíme sledovat v televizi nebo hrát na počítači.Pokuty které jsou udělovány televizím jsou možná ze zákona správné,ale ví někdo z nás jestli jsou opravdu zaplaceny a kam nebo komu peníze putují?Násilí se asi v médiích nevyhneme,ale před tím děti bohužel neochráníme a taky čím více takových věcí před nimi budeme tajit bude to horší,protože to je bohužel krutá realita života.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist