Vybíráme autosedačku

Rubrika: Cestování, Pro bezpečí vašich dětí

1155335_giraffe_in_baby_seat_Autosedačka je bez výjimek povinnou výbavou auta při přepravě dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřesahuje 150 cm . Jak máme správně vybírat, abychom zajistili bezpečí i pohodlí těm, které máme nade všechno rádi?

V tomto článku vám poradíme s jednotlivými náležitostmi, konkrétní sedačku si poté můžete vybrat ve srovnání dětských autosedaček.

Při výběru autosedačky musíte sledovat, zda má evropský bezpečnostní certifikát (nejčastěji se používá ECE R44/03 nebo ECE R44/04)  a je označená atestem (zkušební značkou autosedačky) – atest zaručuje splnění všech požadavků na bezpečnost a vady.
Každá značka s certifikací a atestem nese:

– jméno výrobce

– jméno produktu

– rozsah použití (ve kterém autě ji lze použít)

– hmotnost použití

– číslo v kroužku, které označuje zemi, kde byla autosedačka testována (např. E8=Česká Republika, E1= Německo, E4=Itálie)

– číslo zkušební značky (např. 03301074 – první dvojčíslí udává současnou verzi normy /03/ – sériové číslo)

– návod k obsluze (český návod by měl být samozřejmostí, výrobce někdy udává pouze návod v podobě obrázků, bez psaného návodu ale mohou vznikat nejasnosti)

Autosedačku s označením UNIVERSAL je možné použít v téměř každém autě.

Kotevní systém ISOFIX se používá u stále více automobilů a dětských autosedaček. Zpravidla je považován za bezpečnější při nárazech vozidla, snadněji obsluhovatelný a minimalizuje rizika špatné instalace autosedačky. Nicméně neplatí, že vždy chrání lépe.

Skupiny autosedaček se dělí podle hmotnosti dítěte:

Skupina 0 – od 0 do 13 kg, sedačku dáváme pokud možno na zadní sedadlo vždy proti směru jízdy (při prudkém brždění se dítě do sedačky zaboří a nenamáhá tak ještě nedostatečně vyvinuté krční obratle a svalstvo)

Skupina I – od 9 do 18 kg, asi 1 – 4,5 roku, vhodné jsou systémy se záchytným tělesem, velmi vhodné jsou pětibodové pásy

Skupina II – od 15 do 25 kg

Skupina III – od 22 do 36 kg, tyto sedačky už pouze zajišťují, aby byl pás veden jako u dospělého – aby neškrtil u krku

Výrobci na trh dodávají i autosedačky se sloučenými váhovými skupinami. Nejčastěji to jsou skupiny I/II (9 – 18 kg) a skupina II/III (15 – 36 kg). Autosedačky s větším rozptylem skupin se mohou jevit jako výhodná finanční investice, horší už to bude s pohodlím, které je také důležité. Tyto sedačky mají málokdy nastavitelnou výšku a zároveň šířku ramen – dítě se do sedačky v jedné z možností nevejde a nakonec stejně musíte koupit jinou autosedačku.

Vždy si pečlivě pročtěte návod k obsluze autosedačky a řiďte se pokyny výrobce. Před každou jízdou zkontrolujte správnost připevnění sedačky (s dobře připoutanou autosedačkou se téměř nedá pohnout, dítě mezi pásy neproklouzne, pás nevede přes krk, dítě na sobě nemá velké množství tlustého oblečení) a správnost připoutání dítěte (mezi pásy a dítě lze prostrčit pouze plochou dlaň). Pokud dáváte sedačku na místo spolujezdce, musíte vypnout airbag. Používejte sedačky i na krátké vzdálenosti – nejvíce nehod se stává právě při nich.

Stále oblíbenější jsou autosedačky i při cestování letadlem. Tyto sedačky nechali výrobci homologovat pro provoz v letadle a letecké společnosti schválili jejich použití.  Na palubu letadla tedy mohou pouze takové sedačky, které po úspěšných testech dostaly certifikát pro použití na palubu letadla. Tento certifikát platí vždy pro jednu leteckou společnost.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist