Třetina přileb na trhu ohrožuje život vašeho dítěte!

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Nedávno jsem se tu zmínila o testu v MF DNES a vašimi komentáři jste mne přinutili k tomu, abych se o této problematice rozepsala. Informace v tomto článku budou zkráceny a upraveny z různých zdrojů a především z článku v MF dnes…

TEST, který provedla MF DNES jasně prokázal,že z dvanácti testovaných přileb by každá třetí při pádu z kola nevydržela! Měřením při zkouškách, které předepisuje česko-evropská norma, se mimo jiné simuloval náraz do hlavy při pádu z výšky 1,5m na plochý terén i obrubník. Závěry zkoušek u některých vzorků nepotvrdily jejich bezpečnost i přesto, že podle značky shody CE, která je na nich nalepena, by měly mít atestaci. Někteří výrobci hrubě porušují technické předpisy. Velký problém je také s návody a povinnými značeními na výrobku, které jsou pro spotřebitele velmi důležité. V 11 případech z dvanácti jsou informace pro zákazníka neúplné, zcela chybějící nebo nejsou v češtině!
NEJHORŠÍCH VÝSLEDKŮ v testu MF DNES dosáhly hned čtyři přilby:*** BABY (žlutá s černými pajďuláky) od dodavatel Czech Bike Kunovice,*** MUSTANG (modrá s barevnými obrázky a symboly) od Meyster s. p. a z Itálie, dále ***PILOTA (žlutá s bílými ručičkami) od Cratoni z Německa a *** „1“ – (model PP038 s motivem spidermanské sítě) od Shunde Moon Helmet z Číny. Ani jedna z těchto přileb neodpovídá normě, ať už z hlediska odolnosti vůči pádu nebo z pohledu kvality náhlavní vložky, která zajišťuje pevné a stabilní uchycení na hlavě.
Naopak VELMI DOBŘE jsou hodnoceny přilby, které mají dobrou ochranu proti nárazu, věšinou mají ve větracích otvorech síťky proti hmyzu, mají buď odnímatelný nebo malý štítek, (který chrání oči před mechanickým poškozením nebo oslněním) a obvod hlavy lze regulovat upínacím šroubem. Jedná se z testovaných přileb o následující výrobky: MANGO MINIBIKE (jako jediná má značení i návod v češtině), která je žlutá a má velký motiv červené chobotnice a její cena je kolem 800,- Kč. AUTHOR ULTIMA je modrozelená přilba v ceně kolem 500,- Kč. Další přilba se jmenuje BELL BLAST B084Y, také stojí kolem 500,- Kč, má (cituji) skvělý desing, je černo-červená, ale nemá ani štítek ani síťku proti hmyzu. Další helma je LOX CYCLING HELMET a stojí jen 260,- Kč, je modrá s malými černobílými pejsky. Helma modrá a bílými pejsky je OLPRAN MAX, stojí kolem 250,- Kč také ochrání proti nárazu dobře, ale nemá síťku proti hmyzu a obvod hlavy nelze regulovat a má velmi špatné značení a je bez návodu k použití. Když uvidíte přilbu LAZER MAX, která vypadá jako velká červenočerná beruška, budete určitě spokojeni, i přesto, že stojí 790,- Kč. Podobné parametry má i přilba GIRO FLURRY, kterou pořídíte o sto korun levněji, je modrá s černožlutým motivem a opět je ve skvělém desingu, ale nemá síťku proti hmyzu. A poslední přilba, kterou můžete bez obav svým dětem pořídit, je ze všech testovaných přileb nejdražší (1290,- Kč), také má skvělý desing a je šedo-červená s dvěma bílými podélnými pruhy a jmenuje se KED STREET JUNIOR S.
Ještě několik slov K NÁKUPU PŘILBY. Vyšší cenové relace nabízejí především kvalitnější komfort i zpracování a tedy více bezpečnosti.Tyto přilby bývají odolnější, mnohdy vybaveny vnitřní zpevňující kostrou. Od 1000,- korun se setkáváme s produkty vyrobenými tzv. in-mold technologií, která příznivěji rozkládá případný náraz. Stejně je to i s odvětráním. Více otvorů znamená větší pohodlí, ale samozřejmě záleží i na jejich umístění a tvaru. S vyšší cenou můžete čekat i kvalitnější upínací mechanismy.Nezapomeňte, že upínací mechanismus po obvodu hlavy je ideální tehdy, když je možné ho nastavovat po menších krocích – lépe se přizpůsobí tvaru hlavy a zajistí pohodlné a přitom bezpečné usazení.
Velmi důležité je DŮKLADNÉ VYZKOUŠENÍ. To, jak helma sedí a drží na hlavě, by mělo stát nade vším (značkou, designem a dokonce i nad provedením a materiálem!). Nastavte všechny popruhy na odpovídající délku, nasaďte ji dítěti na hlavu a zapněte. Neměla by tlačit – váš potomek ji bude nosit delší čas, a dokonce i malý tlak se může projevit bolestí hlavy. Vhodné je také hlavou lehce zatřepat. Přilba by i poté měla zůstat na místě a nesjíždět na žádnou stranu. Myslete i na to, že většinou nosí dítě na kole i sluneční nebo cyklistické brýle!
Na závěr jen několik čísel:
*** ZÁKON PŘIKAZUJE POUŽÍVÁNÍ PŘILBY U DĚTÍ DO 15 LET!
*** Z 99 MRTVÝCH CYKLISTŮ BYLO BEZ PŘILBY 94!
*** Z 590 TĚŽCE RANĚNÝCH CYKLISTŮ BYLO 524 BEZ PŘILBY!
*** Z 53 TĚŽCE RANĚNÝCH DĚTÍ – CYKLISTŮ BYLO 50 BEZ PŘILBY
(čísla jsou za rok 2004)
A moje osobní rada na závěr? Když jdete s dětmi jezdit na kole-jděte jim příkladem! NEJEZDĚTE BEZ PŘILBY ANI VY!
(a rada pro dámy: pokud si myslíte, že v přilbě vypadáte příšerně, vyhněte se zrcadlu! Děláte to především pro vaše děti, ale také proto, aby jste s nimi příště ještě mohla jet!)

Napsal/a: mamia

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Anonymní

  článek bzl skvělý, ale někdy může přilba život ohrozit

 • Anonymní

  článek bzl skvělý, ale někdy může přilba život ohrozit

 • pro nás byl také velký problém nějakou sehnat

 • Pěkný článek. My máme přilbu Olpran, tak doufám, že je kvalitní :o) a hlavně bezpečná!

 • Díky za článek je opravdu skvělý a až půjdeme naší malé koupit kolo a samozřejmě i přilbu,tak si ho znovu přečtu.

 • kristýna

  Článek byl super. Děkujeme za informace, ale chyběla mi tam přilba značky AXON. Tu máme my, jsme s ní tedy spokojení, ale stejně bych chtěla vědět, jak na tom jsme. Dá se to někde zjistit??

 • SKVĚLÝ ČLÁNEK! MY KUPUJEM POUZE AUTHOR ULTIMA A JSME SPOKOJENÍ, A POKUD JSTE POJIŠTĚNÍ U ZPMV DOSTANETE BALÍČEK V CENĚ 1000,- PŘI KOUPI SEDAČKY NEBO PŘILBY, ZBYTEK DÁLE MŮŽETE POUŽÍT NA MASÁŽE NEBO NA REHABILITACI

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist