Tmavá barviva nevhodná pro děti

Rubrika: Ostatní, Pro bezpečí vašich dětí

Svět kolem nás je barevný. Nevyjímaje potraviny, které jsou dobarvovány nejen veselými barvami. V potravinářství se používá i celá řada barev tmavých. Která z nich jsou nevhodná pro děti?

Tento text navazuje na předchozí článek, který byl seznamem žlutých a červených barviv nevhodných pro děti.

Jak již prozrazuje název, tentokráte se zaměřím na modré, hnědé a černé pigmenty.

E131 –  Patentní modř

Barvivo modré barvy, které je synteticky vyráběné. U citlivých jedinců může vyvolat vyrážku, svědění, nevolnost, dokonce i snížení krevního tlaku. V některých zemích (USA, Norsko, Austrálie) je tato látka zakázána.  Je obsažena v některých bonbonech, v cukrářském zdobení, žvýkačkách.

E132 – Indigotin ( Cl potravinářská modř 1 )

Tmavě modré barvivo, které bylo dříve získáváno z rostliny indigovníku, dnes je však vyráběno synteticky. Může způsobit nevolnost, zvracení, zvýšení krevního tlaku, vyrážky i další alergické reakce.

S tímto barvivem se můžete setkat v bonbonech, v některých tyčinkách DELI, v pudinku, žvýkačkách, ale i v některém pečivu.

E133 – Brilantní modř FCF ( Cl potravinářská modř 2 )

Toto modré syntetické barvivo bývá často používáno v kombinaci s dalšími barvivy. Může způsobit hyperaktivitu u dětí. Je podezření na rakovinotvorné účinky.

Nalezneme je  celé řadě výrobků. V bonbonech (Klokanky, Lentilky, Mentolky), lízátkách, čokoládových tyčinkách (Margot, DELI), v sirupech, žvýkačkách i v pečivu.

E151 – Brilantní čerň BN

Synteticky vyráběný pigment černé barvy často používaný ve sladkostech. Najdeme jej i v snacích, pečivu nebo sirupech.  Je u něj podezření z hyperaktivity dětí. V USA i Kanadě je tato látka zakázána.

E153 –  Uhlík z rostlinné suroviny ( Rostlinná čerň )

Toto černé barvivo je vyráběno úplným zuhelněním rostlinného materiálu a následným rozemletím na prášek. Barvivo je velmi stabilní a nerozpustné (i v těle). Může být označeno i jako medicinální uhlí. Může obsahovat karcinogenní látky (není ale prokázáno, že se uvolňují do organismu). V ČR je povoleno použití jen v nezbytném množství a nesmí se použivat v dětské výživě.

Vyskytuje se v roksových bonbonech, pendrecích či lékorkách.

E154 – Hněď FK ( CI potravinářská hněď 1 )

Syntetické žlutohnědé barvivo užívané k barvení uzených ryb. Může vyvolat alergické nebo astmatické reakce. Jeho používání je zakázáno v USA a Kanadě.

E155 – Hněď HT ( CI potravinářská hněď 3 )

Tento syntetický pigment má čokoládovou barvu a je přidáván do sypkých bábovkových směsí  cukrářských výrobků. Je spojován s dětskou hyperaktivitou. V USA je použití zakázáno.

 

Ačkoli dosud uvedená barviva byla logicky řazena do skupin dle barvy, následující výčet již takto tříděn není.

E160b – Annato, Bixin, Norbixin

Annato, Bixin jsou rozpustné v olejích a používají se jako barviva do olejů a margarínů. Norbixin se rozpouští ve vodě, barví zmrzliny a cukrářské výrobky. Při kontaktu s pokožkou mohou způsobovat alergie a ekzémy.

Najdeme je v celé řadě potravin a to zejména v margarínech, různých druzích tvrdých sýrů a v potravinách, ve kterých je sýr obsažen.

E162 – Betanin ( Betalainová červeň )

Betanin je přirozené, červené barvivo, které se vyskytuje v červené řepě nebo kaktusových plodech. Ačkoli je považováno za bezpečné a nejsou známé nežádoucí účinky, může být toto barvivo pro menší děti problematické vzhledem k obsahu dusičnanů, které se přirozeně vyskytující v červené řepě. Z tohoto důvodu je tento pigment povolen s výjimkou dětské výživy.

Barvivo je obsaženo ve smetanových jogurtech firmy Olma (Florian, Vian) a Kaufland (Miblu) a některých masných výrobcích.

E163 – Anthokyany

Anthokyany jsou skupinou přírodních červeno-modrých barviv. Vyskytují se v borůvkách, malinách, brusinkách, jablkách nebo třeba v hroznovém vínu. Pro potravinářské účely jsou získávány zejména ze slupek černých hroznů a bezinek. Jedná se o bezpečnou přísadu, která není povolena pro dětskou výživu.

Anthokyany najdeme v řadě mléčných výrobků (Activia, Fantasia, Jogobella, Pierot, Srdíčko), v nápojích, sladkostech, pečivu nebo ve žvýkačkách.

E170 – Uhličitany vápenaté

Uhličitan vápenatý (CaCO3) je látka patřící do skupiny stabilizátorů, protispékavých látek a barviv. Jedná se o bílý krystalický prášek, který najdeme v nerostech (vápenec, kalcit, mramor, křída), ale pro potravinářské účely je syntetizován.

V České republice je to povolená látka s výjimkou dětské výživy. Při běžné konzumaci nemá nežádoucí účinky, vyšší dávky mohou vyvolat nadýmání nebo zácpu.

V tomto směru musím podotknout, že mne překvapilo, že většina kojeneckých kaší a mlék tuto látku obsahuje. Zřejmě existuje nějaká legislativní skulina, kterou se mi nepodařilo odhalit. Uhličitan vápenatý najdeme i ve žvýkačkách, pečivu, mléčných i masných výrobcích.

E171 – Oxid titaničitý (titanová běloba)

Jedná se o bílý nerozpustný pigment, který je získáván především z přírodních zdrojů (ilmenit, FeTiO3). Nalezneme ho ve žvýkačkách, celé řadě cukrovinek nebo v rozpustném nápoji Tang.

E172 – Oxidy a hydroxidy železa

Potravinářská barviva získaná synteticky, běžně se vyskytují v přírodě v minerálech. Jejich barva může být černá (oxid železnatý, FeO), hnědočervená (oxid železitý, Fe2O3), rezavá (hydroxid železitý, Fe(OH)3) .

Použití těchto barviv není příliš časté. Můžeme se s nimi setkat v cukrářském zdobení, v jogurtovém výrobku Kostíci nebo u jednoho typu sýra společnosti Kaufland. U těchto látek nejsou známy nežádoucí účinky, povoleny jsou však s výjimkou dětské výživy.

E173 – Hliník (Cl kovový pigment)

Používá se jako barvivo stříbrné barvy zejména v cukrářských výrobcích (stříbrné zdobení na dortech).

Hliník je spojován s Alzheimerovou chorobou a podezřením na působení na lidský nervový systém. Přesné nežádoucí účinky však nebyly prokázány.

Užití tohoto pigmentu je v české republice je schváleno na barvení povrchu nečokoládových cukrovinek. V Austrálii a USA je toto barvivo zakázáno.

E180 – Litholrubin BK

Synteticky vyráběné červené barvivo užívané k barvení povrchu tvrdých sýrů. Může vyvolat alergické nebo astmatické reakce, může působit na dětskou hyperaktivitu.

 

Pokud jste pozorně četli oba články, týkající se barviv nevhodných pro děti, jistě jste si oddechli, že seznam je již u konce. Věřím, že jste v něm našli nové informace. Teď je jen otázkou, jak je využít při výběru potravin pro naše děti. Děti (a nejen ony) milují vše, co je barevné, a proto nám obchodníci předkládají potraviny, do kterých jsou přidávány pigmenty. Je na každém z nás, zdali tyto potraviny omezíme.

Tématice emulgátorů (éček) se věnuje řada webů. Některé sledující za Vás výskyt konkrétních látek v potravinách:

  • www.emulgatory.cz
  • www.bezkonzervantu.cz
  • www.vitalia.cz/katalog/emulgatory
  • www.coopclub.cz

 

Vývoj jde i v této oblasti velice dopředu a může docházet k legislativním změnám, které se týkají užití nejen pigmentů, ale i dalších éček v potravinách. Stejně tak může docházet ke změně receptur výrobků, na které jsme zvyklí – ať k lepšímu či horšímu. Pokud tedy chcete mít přehled, doporučuji sledovat situaci pravidelně.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist