Nový zákon o souhlasu rodičů s ošetřením dítěte je noční můrou provozovatelů dětských táborů!

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Tak trochu Kocourkov připomíná nový absurdní zákon, který lékařům nařizuje ošetřit dítě jen v případě, že mají písemný souhlas obou rodičů. Tato norma je sice zatím ještě v plenkách, do platnosti totiž vstoupila teprve prvního dubna letošního roku, ale už stihla napáchat hodně zmatků a nepříjemností. Zákon je totiž definován velmi nejasně a lze si ho vyložit v podstatě jakkoliv.

Podle ministerstva zdravotnictví je souhlas obou rodičů potřebný jen k vážným zákrokům, avšak z textu zákona není možné jasně určit, která situace svou závažností souhlas vyžaduje, a která ne. Někteří lékaři, kteří se bojí následných soudních sporů, tak pro jistotu na souhlasu obou rodičů trvají i u méně závažných ošetření, přesto, že jim to zkomplikuje práci a v krajních případech to může i značně zkomplikovat stav dětského pacienta.

I u závažnějších zákroků, kde by se toto nařízení dalo pochopit, však může být tato podmínka kontraproduktivní a jistým způsobem také popírat základní etické principy lékařského povolání. Každý praktikující lékař se složením Hippokratovy přísahy zavázal činit veškeré lékařské úkony jen ve prospěch nemocného. Není však výjimkou, že se čekání na souhlas rodičů z různých důvodů protahuje, a zejména v případech, kdy jde o minuty, se zdá velmi absurdní, že lékař nesmí konat ve prospěch nemocného, ale vyčkává, aby vyhověl zákonu.

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, například na liberecku došlo k případu, kdy se rodiče neshodli na způsobu pomoci svému malému synkovi, který se dusil. Jen díky duchapřítomnosti záchranáře, který nečekal na svolení rodičů a chlapci podal lék s kortikoidy, dítě přežilo. Pokud by však mělo být zákonu učiněno zadost, mohl by se lékař, ač dítěti zchránil život, následkem svého rozhodnutí potýkat s žalobou.

Proti zákonu se ihned ostře postavili jak lékaři, tak i pacienti, a společnými silami se snaží přimět ministerstvo zdravotnictví, aby podalo návrh na zrušení zákona nebo alespoň jeho novelizaci a zpřesnění. Přesto, že se ministr už chytil za hlavu a vyjádřil svůj záměr toto nařízení na podzim letošního roku zrušit, dá se čekat, že největší zmatky a nepřijemnosti teprve napáchá. Kvapem se totiž blíží letní prázdniny, které podstatná část dětí a neplnoleté mládeže tráví například na letních táborech, sportovních soustředěních a jiných dětských pobytových akcích. A právě v létě bude tento zákon ještě, bohužel, v platnosti. To dělá těžkou hlavu všem provozovatelům dětských táborů. „Při jakémkoliv úrazu nebo nemoci během našeho tábora samozřejmě ihned informujeme rodiče dítěte, že bylo patřičně ošetřeno a jaký je další léčebný postup. Ale vzhledem k tomu, že naše tábory jsou minimálně hodinu cesty vzdálené od bydliště dětí, nedá se počítat například s tím, že se oba rodiče ihned dostaví třeba během noci se souhlasem k operaci slepého střeva a bude prostě bezpodmínečně nutné, aby se lékař rozhodl k operaci bez jejich souhlasu ještě před jejich příjezdem,“ říká Stanislav Vlk, hlavní vedoucí a odborný zdravotnický pracovník Občanského sdružení Děti bez hranic, které již řadu let pořádá letní dětské tábory. „Navíc značná část rodičů odjede například na dovolenou k moři, zatímco jejich děti si užívají letní tábor. Na telefonu je třeba zastihneme a informujeme, ale chtít po nich, aby se okamžitě dostavili, je v takových případech zhola nemožné. A to ani nemluvím o dnes již docela běžné situaci, kdy jsou rodiče rozvedeni, žijí odděleně, a v nejhorších případech spolu nemluví nebo si dělají naschvály. Sehnat takové rodiče k souhlasu pak může být otázka dnů, v lepším případě hodin, a to už může být pro dítě pozdě,“ dodává Vlk.
A jaké tedy takové organizace, které pořádají letní tábor pro děti, mají východisko z této nelehké situace? Mají donutit lékaře vědomě porušit zákon nebo mrhat drahocenými minutami, hodinami či dny při čekání na souhlas obou rodičů? „Zatím pro tento problém řešení teprve hledáme, ale jako nejlepší varianta se nám v tuto chvíli jeví plná moc, kterou nám rodiče podepíší u odjezdu na tábor, a kterou zplnomocní hlavního vedoucího a zdravotníka k rozhodnutí o ošetření dítěte po dobu tábora. Plnou moc si rodiče mohou stáhnout na našem webu a k odjezdu ho přinést už vyplněný,“ řekl Mgr. Josef Valter, předseda sdružení Děti bez hranic a jedním dechem dodal. „Věřím, že ministerstvo chtělo tímto zákonem zlepšit zdravotnickou péči o děti, ale jeho tvůrci se zřejmě dostatečně nezabývali tím, jaké potíže s ním budou mít dětské tábory a další podobné rekreace dětí bez účasti rodičů. Nám tak nezbývá než doufat, že letošní léto přečkáme bez větších komplikací a za rok už nebudou pravidla pro ošetření dětí tak nejasná.“

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  To je podle mě divná a zavádějící zpráva (souhlas s Lien)- zrovna jsem tento týden tohle probírala u dětské lékařky. Pokud jde o ohrožení života, tak souhlas rodičů samozřejmě není potřeba. Souhlas je třeba u očkování nepovinného, plánované zákroky atd. Nemělo by se jednat o akutná zákroky, které zachrání život. By mě tedy zajímalo, kdo tuhle tiskovou zprávu vydal, protože je to podle mě absolutně blbě napsané a zavádějící a nechápu,proš matou rodiče.
  Ivča

 • Lien, já vím…jenže je tady spousta doktorů co se tváří, že jsou doktoři a na podpisu trvat budou, protože si tento „nejasný“ zákon vyloží po svém. A jsou tady PÁNI Doktoři, kteří si i dnes najdou všelijaké cestičky, jen aby ulehčili pacientům někdy nesmyslné zákony, příkazy atd. …. i když riskují svou kariéru.

  Víš, vadí mi na tom to, že…něco se schválí, jen proto, aby se to za chvilku pro „nesmyslnost“ zrušilo. Tenhle systém mi prostě vadí. Svůj čas by měli věnovat opravdu důležitým věcem a neschovávat se za to, že „my pracujeme efektivně, pořád schvalujeme nové zákony, aby se lidem v naší republice lépe žilo“.
  Příjde mi, že území vlády je nějak začarovaný…většina lidí po vstupu ztrácí soudnost, lidskost a hlavně rozum!!!

 • bamiska

  manžel například ted dával souhlas s očkováním dcery proti rakovině děložního čípku….takže si myslím že se to týká těchto věcí…tedy to je můj osobní pohled…
  ono to něco do sebe má ale musel by tam být předpoklad že oba rodiče fungují v pohodě a nejsou jeden z nich na kanárech trvale…

 • Lien

  Navíc se má tento blábol co nevidět zase rušit.

 • Lien

  suodal, ono to není tak horké, pokud jsi v ohrožení života /to už platí teď/ nikdo žádný podpis nebo souhlas nepotřebuje.

 • To je opravdu kocourkov!!! Tak se mi zdá, že místo lékářů nás budou ošetřovat úředníci 🙁
  A už nedomýšlím to, že v opravdu závažné a životně důležité situaci budou lékaři náhánět jednoho z nepřítomných rodičů, aby podepsal souhlas, když dítěti ubíhají cenné minuty mezi životem a smrtí.

  Opravdu je mi z našich ministrů špatně!!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist