Nezávadnost hraček

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

steam train engineKaždý musíme čas od času koupit nějakou hračku, ať už jsme rodič, prarodič nebo rodinný přítel. Při nákupu každé hračky bychom vedle vhodnosti pro věkovou kategorii měli přemýšlet i o tom, zda výrobek není zdraví nebezpečný.

V mnoha diskuzích se řeší, kde hračky nakupovat, aby se poznalo, že jsou opravdu kvalitní. Kvalitu hračky spíše než podle místa zakoupení poznáme podle označení.

Co bychom měli sledovat?

  • Hračky by měly mít značku CE (nepleťme si ale Comunità Europea s China Export, která má mezi písmenky menší mezeru), návod na použití a údržbu a název v českém jazyce.

Označení CE na svém výrobku uvádí výrobce na vlastní zodpovědnost. Označení nám říká, že výrobek odpovídá všem příslušným právním požadavkům, které zajišťují ochranu zdraví, bezpečnost a ochranu životního prostředí. Velká část výrobců a dovozců hraček uvádí tyto výrobky na trhu EU bez spolupráce s institutem, který by ověřil vlastností hraček, toto označení tak nemusí nutně znamenat nezávadnost, ale postihy za nesplnění norem jsou opravdu veliké, proto je výrobci většinou dodržují.

  • Seriózní výrobce u hraček pro děti mladší tří let uvede i měsíce nebo týdny věku, pro který je hračka nejvhodnější.
  • Velkým plusem je, když na sobě hračka má ještě nějaké další certifikační označení.

Součástí programu Česká kvalita jsou značky: Bezpečné hračky a Bezpečná a kvalitní hračka

bezpecne-hrackyBezpečné hračky

Tento certifikát může hračka získat od Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně, jedná se o společnost s celosvětovou působností s původem v Itálii. Certifikát poskytuje vysokou míru jistoty, že hračka nezpůsobí přechodné či trvalé poškození zdraví dítěte.

bezpecna-a-kvalitni-hrackaBezpečná a kvalitní hračka

Na podmínkách pro udělení tohoto certifikátu se podílel Technický a zkušební ústav stavební v Praze ve spolupráci se Sdružením pro Cenu České republiky za jakost. Hračky s touto značkou poskytují jednoznačné informace spotřebitelům o prověřené bezpečnosti prodávaných hraček.

Správná hračka

spravna-hrackaČlenové Sdružení pro hračku a hru, Asociace hračka Unie výtvarných umělců ČR, Asociace předškolní výchovy a Pražské pedagogicko-psychologické poradny vyprojektovali označení Správná hračka. Hračka, která splňuje výtvarné, pedagogické, zdravotně-bezpečností i funkční požadavky vzhledem k věku dítěte, může značku získat od Sdružením pro hračku a hru.

  • Vzhledem k vývoji nových materiálů a výrobních technologií došlo i ke změně bezpečnostních norem a požadavků na bezpečnost. V rámci celého trhu EU byla vydána nová směrnice SBH 2009 o bezpečnosti hraček, která upravuje současné bezpečnostní požadavky ze směrnice SBH 1988 a zavádí nové. Nová ustanovení budou platit pro hračky uvedené na trh od 20. července 2011. Hračky odpovídající starší směrnici tak mohou být uváděny na trh do 19. července 2011, v případě některých ustanovení o chemických vlastnostech mohou být uváděny do 19. července 2013.
  • Navíc můžete sledovat stránky České obchodní inspekce, kde jsou v sekci hraček uvedeny výrobky nesplňující podmínky bezpečnosti.

(Najdete zde.)

Dejte si pozor na přelepování originálních informací od výrobce.

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist