Nebezpečná dětská kola – jak vybírat správně?

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Vzhledem k tomu, že nedávno proběhla médii další zpráva o nebezpečných výrobcích z řad dětských kol, rozhodla jsem se sepsat základní věci, resp. postupy, které by měl každý rodič použít při nákupu kola pro dítě. A zároveň připojuji i v krátkosti zamyšlení nad zprávami o těch, které byly Českou obchodní inspekcí označeny jako nevyhovující.

Všichni se jistě shodneme na tom, že kolo určené pro dítě musí být jak pohodlné, tak bezpečné. Ani jedna strana těchto dvou věcí nesmí být opomenuta. Není dobré nakupovat jen podle ceny – ani nejvyšší ceny nemusí zaručit kvalitu, jak vyplývá i z testů, které pravidelně provádí naše spotřebitelské organizace. Tudíž se v první řadě musíme spoléhat sami na sebe a naše znalosti, které tak hrají prim při rozhodování o tom, jaký typ a značku našemu dítěti koupíme.
V první řadě je doporučován nákup kola ve specializované prodejně. Má to nepochybně své výhody. Zkušení prodavači poradí jak s výběrem, tak si můžete kolo pohodlně vyzkoušet, uplatnit záruku, servis apod. V poslední době se množí negativa na nákupy dětských kol ve velkých marketech, většinou se jedná o kola bez uvedení značky atd. Takové jistě z našich myšlenek vypustíme.

Veškeré požadavky na kvalitu dětských kol vycházejí ze zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, a z technické normy ČSN EN 14765:2006 Dětská jízdní kola – Bezpečnostní požadavky a zkušební metody.

Kolo musí být viditelně označeno a to na rámu, kde se musí nalézat výrobní číslo, název výrobce a také číslo evropské normy, v souladu s kterým bylo kolo vyrobeno.
Důležité jsou brzdy – každé kolo musí mít dva systémy brzd, tak, aby jeden působil na přední a druhý na zadní kolo. Aby bylo možné dobře uchytit brzdovou páku, je nutné, aby splňovala normu určitými rozměry. Maximální rozměr úchopu nesmí v délce 40mm přesáhnout 75mm a je vhodné, aby se tu nacházel seřizovací šroub, kterým můžeme vzdálenost regulovat.
V případě ruční brzdy určitě stojí za to vyzkoušet, zda má dítě dostatek síly k tomu, aby bylo schopné vůbec ruční brzdu stisknout – i když se nám to může zdát jednoduché, nechte své dítě tuto nezbytnou součást vybavení kola vyzkoušet.
Brzdění musí probíhat lehce, bez toho, aby docházelo k výkyvům či zadrhávání.

Vzhledem k tomu, že se dítě na kole drží řidítek, jsou i na ně kladeny nemalé, ale jistě vhodné požadavky. V první řadě musíme zjistit, zda jdou řidítka posunovat, což je nezbytný požadavek. Musí být označena minimální délka zasunutí. Rovněž se zde musí nacházet trvalá zarážka, která zabrání úplnému vysunutí ze sloupku vidlice více, než je daný požadavek.
Celková šířka řidítka musí být minimálně 350mm, ale maximálně 550mm. Pokud dáme řidítka do nejvyšší polohy, pak by svislá vzdálenost mezi nimi a povrchem sedadla v nejnižší poloze neměla přesáhnout 400mm.
Řidítka musí být pochopitelně opatřena rukojetí z pružného materiálu, konec je pak mírně rozšířený a krytý. Průměr tohoto konce rukojeti musí být minimálně 40mm.

Rovněž sedlo musí být viditelně označeno značkou minimálního zasunutí, je vhodné, aby i zde byla trvalá zarážka, jako u řidítek. Sedlo nesmí vykazovat známky prasklin, deformace, kovová kostra nesmí být uvolněná z krytu sedla.
Jak řidítka, tak sedlo se nesmí samovolně zasunovat či otáčet.

Nášlapná plocha šlapátek musí být zajištěna proti pohybu vůči sestavě šlapátka. To se musí volně otáčet. Nášlapné plochy šlapátek jsou opatřeny požadavkem obou stran šlapátek. Pokud je opatřena pouze jedna strana, pak se musí automaticky nastavit dítěti pod nohu. Šlapátka se samozřejmě nesmí dotýkat země, mezera mezi osou pedálu a blatníkem, pod kterým je umístěn plášť předního kola musí být minimálně 89mm. Toto souvisí s požadavkem na dostatečnou vzdálenost pro špičku nohy.

Malé děti mají na kole tzv. stabilizační kolečka. Zde si dáváme pozor už při samotném montování a sundávání, jež bychom si měli vyzkoušet přímo v prodejně. Při montáži a následné demontáži totiž nesmí dojít k uvolnění uchycení osy zadního kola.
Vodorovná vzdálenost mezi svislou rovinou procházející každým stabilizačním kolečkem a svislou rovinou procházející osou rámu jízdního kola musí být min. 175 mm. Žádné kolečko nesmí být zvednuté více jak 25mm nad základnu. Každé stabilizační kolečko je umístěno o něco výše než zadní kolo, to proto, aby nebránilo kontaktu zadního kola se zemí, ale musí být dodržena vzdálenost zmiňovaných 25mm.

Každé kolo má řetěz, a bohužel právě poranění tímto vybavením kola patří mezi jedno z nejčastějších úrazů, které řeší lékaři v dětských nemocnicích. Proto i zde platí nutné požadavky. Řetěz musí být vybaven chráničem, který úplně překrývá vnější stranu a také hranu tohoto řetězu, díle převodník a pastorek, vnitřní stranu převodníku a všechny body, se kterými se převodník stýká s řetězem.

Mezi další požadavky patří označení tlaku nahuštěného pláště na kole, kdy hustící tlak musí být trvale označen na boku tohoto pláště.
Jakékoli přístupné hrany, které nejsou nijak chráněné (mimo ty, jež spadají zákonem a normou do nutnosti vybavení krytí), nesmí být v žádném případě ostré.
Šrouby, které na kole najdeme, musí být dostatečně zabezpečené, zajištěné například pojistnými maticemi, podložkami apod.
Na rámu se nesmí nalézat žádné výstupky, jedná se o horní rámovou trubici mezi sedlem a bodem 300mm před sedlem. Pokud se nalézají, pak musí mít ochrannou bandáž.

Ze zákona musí být také kolo vybaveno osvětlením, odrazkami, blatníky a zvonkem. Vhodnými dalšími doplňky jsou chrániče kolen a loktů, nezbytná je pak helma, jež několikanásobně zmenší riziko úrazu.

Pokud vybíráme dětské kolo, rozhodně zakoupíme takové, které vyhovuje dítěti z hlediska nynějšího stavu, tzv. kola „do zásoby“ jsou nevyhovující a vystavujeme dítě riziku nebezpečí, poranění atd. Kromě toho je takové kolo dítěti nepohodlné a je snížena jeho schopnost ovládání kola.
Dětská kola se nakupují podle rozměru kol, dospělí si pro sebe na rozdíl od těch dětských vybírají kolo podle velikosti rámu.
Tak například:
12″ – od 2 do 3 let.
14″ – od 4 do 7 let.
16″ – od 6 do 9 let.
20″ – od 7 do 11 let.
24″ – od 11 let výš.
Po této kategorii již následují kola pro dospělé.

Nyní se zaměřím na výsledky České obchodní inspekce a týkající se nedávného zákazu některých dětských kol. Tyto zprávy byly zveřejněny Českou obchodní inspekcí 10. června, tudíž se jedná o velmi čerstvé informace. Předkládám je k zamyšlení nad tím, jak se i velmi známí výrobci dětských kol v podstatě snaží nerespektovat zákony a normy a vystavují děti rizikům úrazu.
Značku AUTHOR známe asi všichni. A právě dva výrobky byly v těchto dnech zařazeny jako nebezpečné a byl zakázán jejich prodej. Oba zmíněné výrobky nesplňovaly požadavky na bezpečnost, jejich vnitřní a vnější strany převodníku byly nedostatečně kryty, chyběla nutná označení a byla zde vysoká pravděpodobnost, že dojde při jízdě k zachycení například tkaniček od bot či oblečení do řetězu, dokonce Česká obchodní inspekce uvádí i možnost přiskřípnutí prstíků, právě z důvodu nedostatečného zakrytování řetězu. Vše ostatně můžete posoudit sami z obrázků, které naleznete na stránkách České obchodní inspekce.
Tento zmiňovaný výrobce ale není sám, jež dělá „chyby“ a uvádí do prodeje kola, která jsou pro ty nejmenší tak nebezpečná. Již v květnu byly některé další zakázány a staženy z prodeje, většina z nich vykazovala stejná rizika.
Pokud vás tato problematika zajímá blíže, pak doporučuji seznámení se s těmito výrobky a konkrétními vadami na nich přímo na stránkách České obchodní inspekce.

Jízda na kole je velice oblíbená, a proto při výběru kola také zohledňujeme požadavky na terén, po kterém se dítě bude pohybovat. V nabídce jsou jak kola rekreační, tak závodní, freestylová apod. Je důležité, aby se zábava, kterou tento dopravní prostředek poskytuje, stala skutečně užitečnou pohodou, a aby se během pár minut nezměnila v noční děs, který pak rodiče bude pronásledovat do konce života. Proto vždy uvažujme rozumně, nenechme se oslepit levnými cenami (i kdyby oprávněnými), ale vždy si tento výrobek řádně zkontrolujme. Jen tak si budeme jistí, že našemu dítěti dáváme něco, z čeho bude mít radost a prožije krásné dny plné výletů.

A šťastný návrat!

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Anonymní

    Dřive nebyly normy, jezdilo se, jak se dalo, na čem se dalo, bez helmy, bez chráničů…. a přežily celé generace, kriplů nebylo více než dnes. Dneska je to samé ČOI,ČSN, dTest… všichni blbnou s bezpečností, dětičky jsou neobratné, tlusté a neustále s nějakým prolémem. Tak co….

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    My kolo teprve kupovat budeme – s těmi přídatnými kolečky. Když jsem se dívala na všechny ty kola a hlavně ta závadová, tak je to děs, kolik jich nevyhovuje…
    An, ty věkové údaje by měly být hlavně orientační, důležité je řídit se velikostí dítěte, tedy kolo vyzkoušet přímo na dítěti.

  • Děkuji za článek, u nás aktuální – budeme kupovat kolo k Vánocům, teď máme dětské kolo Velamos, už třetím rokem a jsme spokojení.
    Ty velikosti kol a věk bych brala s rezervou, Fildovi bude 8 a „20“ je mu už jen tak tak, ale on je trochu vyšší, takže lepší je se řídít výškou než věkem.

  • Peťka

    Ivčo, zajímavý článek.
    Nedávno jsme kolo kupavali, ale v prodejně po nás nechtěli vědět věk dítěte, ale délku nohy. Od země po rozkrok.
    I když nejlepší je opravdu vše v klidu vyzkoušet.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist