Karcinogenní dudlíky II.

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Jelikož jsme na našich stránkách nedávno uvedli článek o karcinogenních dudlících na našem trhu, považujeme za správné, publikovat i stanovisko druhé strany. Proto Vám předkládáme vyjádření jednoho z výrobců kritizovaných dudlíků…

Vážené spotřebitelky, vážení spotřebitelé,

Rád bych uvedl na pravou míru informaci o nebezpečných dudlících naší firmy.
V článcích, které se v uplynulých dnech objevily v našem tisku a právem vyvolaly obavy většiny rodičů o zdraví jejich dětí, je uveřejněna informace, že se jedná o dudlíky firmy Boček. Ve skutečnosti byl do testu zařazen pouze jeden jediný typ “LATEXOVÉHO“ dudlíku Kytička s kroužkem Int.kód 3999815
(savička je z hnědého materiálu). U tohoto typu jsme již na základě informace po přečtení v časopisu „TEST pro spotřebitele“ zastavili prodej a obeslali naše odběratele informací o stažení tohoto dudlíku z prodeje . Zároveň jsme poslali daný typ dudlíku k novému testování. Tento typ dudlíku kupujeme od firmy Vulkán Hrádek nad Nisou a měli jsme od nich v době prodeje také platné certifikáty a protokoly o zkouškách.
Co se týká ostatních našich výrobků – saviček a dalších typů dudlíků, tak ty jsou vyráběny ze “SILIKONU“
(savička je z čirého, průsvitného materiálu). Tyto jsou v naprostém pořádku a neobsahují karcinogenní látky, zmiňované v časopise TEST. Silikonové savičky a dudlíky máme zastoupeny v našem sortimentu v cca 30 typech. Rodiče, kteří zakoupili tyto výrobky, mohou být naprosto bez obav o zdraví svých dětí.
Rovněž bych se rád vyjádřil k hodnotám při posuzování hladiny nitrosaminů 0,1mg/kg. Protože všechna media pouze převzala zprávu z TV Nova a ta z časopisu D test, nikdo se již nezajímal o takzvanou nepřesnost měření, která je v toleranci dalších 0,1mg/kg nitrosaminů v dudlíku, tzn., že celková hodnota, kterou může dudlík obsahovat, je až 0,2mg/kg.
Pokud budu vycházet z údajů uveřejněných v TV Nova tak to není překročení 3x ale pouze 1,5x a to již stojí za zamyšlení, zda celá kauza není spíše velice chytrým a promyšleným reklamním tahem naší konkurence.
Další zjištění, které mě šokovalo byla skutečnost, že časopis měl informaci ze zkušebny, že některé typy dudlíků na trhu v ČR jsou závadné, již od poloviny listopadu minulého roku, ale tuto informaci nikomu z výrobců nepředal, ani nikoho z výrobců na tuto skutečnost neupozornil!!!
Jednoznačně se nabízí otázka PROČ??? Není to náhodou tím, že se chtěl tento časopis pouze zviditelnit a zvýšit svou prodejnost za vydatného přispění TV Nova???
Časopis držel v tajnosti celou dobu tuto informaci, bez ohledu na to, kolik se podle nich “smrtelně závadných“ saviček a dudlíků za tuto dobu na českém trhu prodá.
Věta TV Nova “Trh je nebezpečnými dudlíky a savičkami zaplaven“ je nehorázným nesmyslem a výmyslem daného redaktora. Provedl jsem analýzu našich prodejů za rok 2004 a zjistil jsem, že výše uvedený dudlík “Kytička s kroužkem“ se na této statistice podílí cca 4%!!!! Pokud bych to vzal pouze nějakou hrubou dedukcí na celkový prodej všech dudlíků a saviček na českém trhu, tak by mohlo jít o číslo do 1%!!!! Což já osobně nepovažuji za zavalení trhu.

Jsme připraveni poskytnou všem zájemcům vysvětlení k danému tématu a současně předložit protokoly ze stejného zkušebního ústavu, který prováděl rozbory pro časopis TEST. Rozbory jsou datované k červnu 2004 a všechny sledované hodnoty, včetně nitrosaminů jsou v normě. Kritizovaný dudlík byl shledán i podle Státního zdravotního ústavu jako nezávadný a vyhovující českým normám.
Spotřebitelé se na nás mohou obrátit na tel. 544 228 053, 544 228 066, nebo na e-mail: boceksklad@seznam.cz

Další otázkou, kterou je třeba v této souvislosti si položit, je :
– má výrobce zájem úmyslně prodávat závadné zboží? Určitě ne!
– komu tato kampaň posloužila?
Mě jako výrobci? Určitě ne.
Časopisu? Ano. Zvedne se mu tím prodejnost.
TV Nova? Ano. Zvedne se jí tím sledovanost.
Spotřebiteli? Ne! Pouze je zděšen, dezorientován a neví komu má věřit, protože v reportáži nebyl celé problematice dán dostatečný prostor k vyjádření a objasnění příčiny celého problému.
Hlavnímu hygienikovi? Ne. Protože tímto způsobem se to řešit nedá. Je třeba zvolit diskusi za účasti všech zainteresovaných stran a ne reportáž na bázi senzace. A teprve pokud by to k ničemu nevedlo tak celou problematiku probrat před televizními kamerami, ale rozhodně v delším časovém úseku.

Jakmile si položím výše uvedené otázky, opět docházím k závěru, že jsme se my výrobci stali pouze laciným senzačním nástrojem dvou mediálních partnerů ( časopis D test a TV Nova) bez jejich ohledu na obrovský strach, paniku a dezinformaci, kterou způsobí mezi spotřebiteli.
Jak mi do telefonu sdělil pracovník TV Nova, mělo jít o upozornění Hlavního hygienika na to, že nedostatečně kontroluje zdravotní nezávadnost dudlíků na českém trhu. Pokud by to byla pravda, tak taková reportáž se dá udělat jinak.

Mojmír Boček
jednatel
Tel. 608 444 255

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Anonymní

  No jo,kdo by nebranil svuj vyrobek.Me by zajimalo,jestli deti pana Bocka zuzlaj jeho dudliky?:-(

 • Anonymní

  Narazila jsem na internetu (http://zdravi.idnes.cz/zdravi.asp?y=zdravi/dudlik.htm) na výše zmíněný článek od b – je podepsaný panem Mojmírem Bočkem, jednatelem společnosti Boček CZ s.r.o.

 • Aha,tak už jsem v obraze.?Myslela jsem že to celé psal „b“.:-))
  Je fajn,že se snažíte být objektivní. Jen tak dál. Vaše věrná Marta 🙂

 • Petra Vymětalová

  Chtěla bych objasnit úvodní odstavec tohoto článku. Narážka na anonymního pisatele se týká odesilatele právě tohoto článku, nikoli varování v rubrice Vaše tipy, které poslala Marta. Dlouho jsem zvažovala, jestli tento článek zařadím – přišel emailem s nicneříkajícím podpisem, kromě toho je celkem jasné, že je to pouze informace zkopírovaná z jiných stránek. V takovém případě na těchto stránkách vždy uvádíme odkaz na původní článek. Snažila jsem se kontaktovat „b“ na email, abych mohla doplnit potřebné informace o zdroji článku, moje zpráva se však vrátila zpátky s tím, že uvedená emailová schránka je plná. Přesto jsem se nakonec rozhodla článek zařadit, protože si myslím, že je fér uvést i informace z druhé strany. Proto ten úvodní odstavec, autor zaslal pouze část psanou kurzívou.
  Omlouvám se tedy Martě za tuto nejasnost a zároveň jí děkuji za snahu varovat před nebezpečnými výrobky pro děti.

 • Anonymní

  Jen tak mimochodem:Autor článku „karcinogenní dudlíky II“,který se pozastavuje nad mým neúplným podpisem (nemyslim,že by na netu bylo zvykem se podepisovat celým jménem),se neobtěžoval napsat ani své křestní jméno,takže kdyby se nám taky podepsal,bylo by to milé. Děkuju. 🙂

 • Anonymní

  Článek,týkající se oněch závadných dudlíků jsem psala já.Je pravda,že po jeho odeslání na tyto stránky jsem litovala,že jsem ho „naškrábala“ v takové zbrklosti a rychlosti.Zachvátila mě panika a chtěla jsem varovat.
  Obyčejný člověk se těžko může orientovat v tom,jak závadné,či nikoliv jsou všechny výrobky na trhu.Snad jen věřit údajným atestům a ČOI,že na to dohlédnou.
  Ale stále si myslím,že je lepší kupovat značkové a asi i dražší výrobky,protože se tím(doufám)zvyšuje šance na jejich kvalitu.
  Za tu zbrklost se omlouvám a přeju hodně úspěchů.
  Svojí adresu samozřejmě zveřejnovat nebudu,ale abyste nemysleli,že jsem zbabělec a schovávám se za anonimitu,můžete mi napsat(bude-li co)na: martabugi@centrum.cz S pozdravem Vaše Marta

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist