Homologovaná autosedačka neobstála v bezpečnostních testech

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

autosedackaČasopis TEST varuje před dětskou autosedačkou CAM Viaggiosicuro S157, která selhala v testu bezpečnosti. Další tři autosedačky z dvaceti testovaných obdržely pouze dostatečné hodnocení. Zkoušky, kterým byly výrobky podrobeny, jdou nad rámec stávajícího bezpečnostního předpisu, který například nesleduje chování autosedaček při bočních střetech vozidel.


Aktuální test odhalil výrobky, kterých by se rodiče měli vyvarovat. Značka Casualplay Prima Fix selhala při bočním nárazu, Brevi Grand Prix T2 při čelním nárazu a Chicco Key 2-3 Ultrafix jak při čelním, tak bočním nárazu, proto byly tyto výrobky hodnoceny pouze jako dostatečné. Jako zcela nedostatečná byla hodnocena autosedačka Cam Viaggiosicuro S157, která dítě neochrání při čelním nárazu. „Při čelním nárazu dochází u tohoto výrobku k velkému zatížení hlavy a krční páteře dítěte,“ uvádí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.
Mezinárodní test dětských autosedaček, na kterém se časopis TEST podílí, rozšiřuje bezpečnostní požadavky o další kritéria tak, aby výsledky zkoušek poskytly co nejvyšší vypovídací hodnotu o jejich míře bezpečnosti. Testováno bylo 20 běžně dostupných výrobků z normových skupin 0 až III, tj. ze všech hmotnostních kategorií.
Povinná homologace zahrnuje pouze požadavky základní ochrany dítěte, chybí například zkoušky zaměřené na boční náraz a velký důraz se ani nepřikládá riziku chybné obsluhy autosedačky či její správné instalaci ve vozidle. „Málokdo si uvědomuje, že sebebezpečnější dětská autosedačka může velice snadno selhat, nebude-li správně v autě nainstalována a nebude-li v ní dítě správně připoutáno,“ varuje Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu TEST.
Homologační štítek, který musí být součástí dětských autosedaček, z pohledu přísnějších testů spotřebitelských organizací nemusí vždy být signálem, že se jedná o výrobky bezpečné. Rodiče v zájmu svých dětí by měli hledat i další nezávislé a objektivní informace, aby dokázali z nabídky vybrat autosedačky s maximální mírou bezpečí.

Test 20 dětských autosedaček vychází v červnovém vydání časopisu TEST 15. června 2010. K dispozici je také na www.dtest.cz. Kromě testu dětských autosedaček vychází v červnovém vydání také test opalovacích přípravků a test kompaktních digitálních fotoaparátů.

Napsal/a: Tisková zpráva

Toto taky stojí za přečtení!

Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Jaké vybrat odrážedlo pod stromeček?

Chcete mít ze svého potomka vášnivého cyklistu? V určitém věku už nestačí jít příkladem. Vlastní dvoukolé odrážedlo, které je jedním

Čtu dál →

V jakých lázních vám zajistí hlídání pro děti?

Touží vaše srdce po lázních, ale říkáte si, že děti jsou pořád ještě malé, tak vám nezbývá než o

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    O bezpečnosti dětí by se dle mého názoru mělo mnohem více mluvit a mnohem více psát. Provoz na silnicích se mnohonásobně zvýšil a v nebezpečí se může každý z nás ocitnout ve vteřině…

    Vůbec nerozumím a nechápu, jak se můžou na trh – tedy do prodeje – dostat autosedačky, které dítěti ochranu nezabezpečí. Je to moc smutné. Myslím, že je povinností rodičů si takovéto věci ohlídat.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist