Dětské autosedačky

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Když jsem dostala za úkol napsat povídání o autosedačkách, lehce mi zatrnulo. Jediné co o nich totiž vím (krom toho že patří do auta) je, jak se mezi nimi cestuje. Tedy na zadním sedadle, vmáčknutá mezi dvě sedačky a pozadí slisované do krychle. To totiž v případě, že nás cestuje v našem autě standartní velikosti pět. Ovšem pořád lepší, než se nechat zavřít do kufru.


Následující informace jsem tedy čerpala z časopisu TEST. Jsou to informace obecné, pokud chcete znát konkrétní výsledky testů, doporučuji tento časopis zakoupit, sehnat se dají i starší čísla. Najdete v něm ostatně i spoustu jiných zajímavých informací, pro děti i pro Vás.

Povinnost používat dětské autosedačky se vztahuje pouze na dálnice, rychlostní silnice a silnice I.třídy. Nejvíce nehod se ale stává na komunikacích velkých měst a na místních komunikacích!
Pokud při zhruba padesátikilometrové rychlosti vozidla dojde k nárazu, nedokáže dospělý člověk malé dítě udržet v náručí. Při nárazu je dítě vymrštěno vpřed silou, která přibližně odpovídá třicetinásobku jeho hmotnosti. Je proto velký a zbytečný hazard nepoužít autosedačku, i když jedete třeba jen do nejbližšího obchodu pro rohlíky! Šetřit na autosedačce bychom neměli, i když rozhodně lepší je sedačka, u které se například v testu projevily slabiny, než sedačka žádná!

Jak se dělí a jak se používají

Skupina 0 (pro děti do 10 kg) a 0+ (pro děti do 13 kg)

Je to vypolstrovaná vanička (tzv. vajíčko) s popruhy, většinou tříbodovými ve tvaru Y. Umisťuje se proti směru jízdy, připevňuje se bezpečnostními pásy pro dospělé. Pokud je umístěna na předním sedadle vedle řidiče, musí být vypnut airbag! V okamžiku nárazu je dítě do sedačky vtlačováno celou plochou těla. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje vozit nejmenší děti co nejdéle v autosedačkách, které jsou umístěny proti směru jízdy.
(V téhle autosedačce jsme si vezli naši slečnu z porodnice a vozí se v ní do dnes, kdy je jí rok a půl.)
Některé typy slouží zárověň jako „houpačka“; velice pohodlně se v nich krmí děti, které ještě nesedí. Ovšem pozor – dítě by v ní nemělo trávit více času, než je nutné. Sedačka omezuje jeho volný pohyb a zabraňuje přirozenému rozvoji.
Do skupiny 0 patří i brašny na přenášení dítěte – speciální korbičky hlubokých kočárků. Dítě je v korbičce připoutáno vlastními bezpečnostními popruhy a brašna je připevněna jedním nebo dvěma bezpečnostními pásy pro dospělé. Brašna a dítě leží na sedadlech vozidla napříč ke směru jízdy.

Skupina I (pro děti od 9 do 18 kg)

Dítě se do sedačky připevňuje pětibodovým bezpečnostním pásem. Sedačka je umístěna po směru jízdy, k sedadlu automobilu se připevňuje bezpečnostním pásem pro dospělé.

Skupina II (15 – 25 kg)

Tyto sedačky nemají většinou vlastní bezpečnostní popruhy, i s dítětem jsou připevněny bezpečnostním pásem pro dospělé.

Skupina III (22 – 36 kg)

Samotný sedák bez opěradla dítě posune do takové výšky, aby mohlo být připoutáno pásem pro dospělé. Sedák musí být na sedadlo automobilu připevněn tak, aby se při nárazu neuvolnil; setrvačná síla nesmí způsobit jeho podjetí.

Vícerozsahové dětské autosedačky

Pokrývají dvě až tři výše uvedené skupiny. Jedná se o „stavebnice“, které se musí s růstem a zvyšující se hmotností dítěte přestavovat. Nákup takové sedačky (např. skupiny I/II/III – tedy 9-36 kg) vyjde levněji, bohužel výsledky testů zatím nejsou až na výjimky nijak oslňující, nejedná se tedy zatím o vhodný kompromis.
Ve skupině II/III (15 – 36 kg) jsou u některých modelů výsledky testů dobré, takovou sedačku lze koupit jako třetí v pořadí (přibližně od 3 let) a použít ji až do konce – tedy 12 let nebo 36 kg dítěte.

Na co si dávat pozor

Nikdy autosedačku nekupujte bez dítěte. Dobré by bylo k prodejně přistavit i auto a sedačku do něj zkusmo upevnit.
Rozumíte dobře návodu k obsluze? Chybné upevnění sedačky, které může vyplývat i z nižší srozumitelnosti návodu, vede při nehodách k selhání dětských zádržných systémů.
Překontrolujte, zda jsou nabídnuté výrobky opatřeny homologačním štítkem (schvalovací značkou podle předpisu EHK OSN: ECE-R 44/03). Informaci o schválení musí obsahovat i návod k obsluze a užívání.
Dítě si posaďte do sedačky:

  • není pro něj příliš úzká?
  • je dobře tvarovaná?
  • není příliš tvrdá?
  • sedí se dítěti pohodlně?
  • nejsou v dosahu dítěte nějaké ostré hrany a otřepy?
    Je-li potah sedačky snímatelný, je výhodnější možnost praní v pračce než chemické čištění.

    Při používání pečlivě kontrolujte:

  • Nepřesahuje hlava dítěte opěrku autosedačky?
  • Jsou bezpečnostní pásy, kterými je dítě poutáno, umístěny ve správné výšce?
  • Nevedou bezpečnostní pásy přes krk dítětě?
  • Je dítě zafixováno tak, aby neproklouzlo pod pásy?

    Na závěr vám všem přeju, aby vaše autosedačky nikdy nemusely plnit účel, k jakému jsou určeny, tedy ochránit dítě v případě havárie! Šťastnou cestu.

    Upraveno podle časopisu TEST

    Napsal/a: Vandula

  • Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (51 vyjádření)

    • Článek je to velmi zajímavý a pro rodiče s dětmi nutný.Život máme jen jeden a proto si musíme chránit nejen své ratolesti,ale i sami sebe.Dětské autosedačky jsou nutné a myslím siže maminky které nedávají děti do sedaček tak si zahrávají se životem a to se nevyplácí.
      Přeji všem slunný den a usmívejte se na svět.

    • Anonymní

      dobrý den,mám opela astru F a na zadních sedačkách jsou krátké pásy,které neumožňují upnout naší autosedačku(vajíčko pro kojence),nemáte někdo tip na autosedačku,které stačí kratší pásy.
      díky petr

    • Anonymní

      Chtěla bych všecny upozornit na dětskou sedačku ,,Dumbo´´0+. V lednu se mi narodil syn. Do 4 měsíců jsem používala sedačku po mojí dceři (Maxi cosi skupina 0). Jenže syn je lehce nadprůměrný, co se rozměrů týče a ve 4 měsících začal přečuhovat a to jak u hlavičky tak na straně nožiček. Objednala jsem tedy koncem dubna sedačku větší 0+. Jelikož jsem předpokládala, že bude v růstu pokračovat, nechtěla jsem na pár měsíců nic drahého. Tak jsem na internetu objednala sedačku Dumbo 0+. Po 3 měsících používání mi syn(7 měsíců) vytáhl napínací strunu ze stříšky. Tak jsem se rozhodla sedačku řádně prozkoumat a zjistila jsem, že plastová skořepina v místě kudy procházejí pásy má ostré hrany a otřepy a tím pádem by se pásy nemuseli chovat jak mají. Našla jsem i další vady,jako že chybí udaje o materiálu(neprodyšný silonový potah, ve kterém se dítě potí jako splavená myš – musela jsem za cca 500,- Kč koupit bavlněnou vložku do sedačky), ale už ne tak závažné a teď řeším dilema jestli poslat oznámení na ČOI, kteří to natřou prodejci sedačky nebo ne. V podstatě mi řekli, že můžou zakázat prodej, ale musím udat prodejce, nikoliv výrobce nebo dovozce. Sedačka má certifikám takže prodejce předpokládá, že zboží je v pořádku. Poraďte co mám udělat – Díky Michuela

    • Anonymní

      Na předním sedadle dítě vozit můžete. Ale… pokud se jedná o sedačku umístěnou v protisměru a vozidlo je vybaveno airbagem, tak nesmíte. Vybavení airbagem je směrodatné. Pokud jede dítě ve směru jízdy odsuňte sedačku co nejdále od palubní desky respektive airbagu. V tomto případě to je možné. Pokud máte nějaké novější auto tak by v něm měla být vylepena nálepka, co v daném autě můžete a nesmíte udělat v souvislosti s dětskou sedačkou. Veskrze všichni výrobci důrazně nedoporučují, aby děti jezdili na předních sedadlech. Je to proto, že ze statistik vyplývá, že sedadlo spolujezdce tzv. sedadlo smrti, respektive cestující na tomto sedadle má nejhorší vyhlídky. No a potažmo by to zhoršilo hodnocení bezpečnosti v jejich vozech. Michuela

    • Anonymní

      Dotaz může se sedačka 0 – 18 kg vozit v předu vedle řidiče i po směru jízdy ?

    • Když jsem dělala před x lety autoškolu, měla jsem s bezpečnostním pásem podobné problémy – šel mi přes krk – tehdy jsme to řešila na radu instruktora polštářkem pod zadek:-)…(takové vychytávky ještě asi nebyly:-)…)

    • Pane Misík,tento pásek,na konci se sponou na uchycení pásu,se prodává zároveň s dětským podsedákem (např sedačka Graco). Ten se přichytí na zadní části podsedáku a vede se po zádech k ramenu(délka se upraví podle výšky dítěte).Je to jednoduchá a fungující vychytávka,ale nevím,zda se dá koupit i samostatně a taky by byl asi problém s jeho uchycením k sedadlům.Když sedím vzadu,mám stejný problém,jako vaše paní,ale řeším to tím,že si pás u krku jenom podložím něčím měkým (ať mě neřeže) a snad se na něm neuškrtím.

    • Tak my jsme měli ještě jeden zajímavý problém s vajíčkem. V některých autech v zadu jsou hrozně krátké pásy, takže když nás jednou známý vezl domů, tak to prostě na přepásání našeho vajíčka nestačilo. Vepředu byl airbag, který jsme neuměli vypnout, takže jsme čekali na jiný odvoz 🙂
      Jinak jsem rozhodně pro dávat děti do autosedačky byť i na 10 metrů cesty. Ze své soudní praxe znám právě případ, kdy babička převážela asi 3-letého klučíka mezi dvěma sousedními vesnicemi. On seděl vzadu jakoby mezi předními sedačkami. Babička nezvládla řízení a on přepadl dopředu a zlomil si vaz a na místě byl mrtvý. Toť jedna nemilá zkušenost 🙁 Takže opravdu PÁSEJTE VŽDY – i když vy řízení třeba zvládnete na 100 %, tak nějaký blb proti vám nebo i před či za vámi nemusí být tak zdatný…

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Já to používala jako těhotná i na předním sedadle (a máme to dosud, občas to použijem). Kupovali jsme to v obchodě s potřebami pro motoristy a chtěli jsme pojistku na bezpečnostní pás.
      Obal už dávno nemám, abych se podívala, jaký je oficiální název….

    • Anonymní

      Zdravím,
      je to sice diskuse o autosedačkách, ale tím že jsme ji začali vozit se manželka přesunula na zadní sedadlo vozidla a vznikl nám tento problém:

      Vozidlo je nové a přesto nemá na zadních sedadlech nastavitelnou výšku bezpečnostního pásu. Když tam manželka sedí(a já řídím), tak jí jde pás přes krk. Viděl jsem na jednom autě takové udělátko, které změnilo vedení pásu a tím pádem by při případné aktivaci pásu nebyla zde sedící osoba škrcena. Neví někdo kde se to prodává a jak se to jmenuje (na co se v obchodě s autodoplňky ptát?)

      Děkuji za tipy.
      B. Misík bmisik@post.cz

    • Když jsem krom svých kluků vezla i kamarádku s její dcerkou,taky jsem si vzala Matýska na sedačce (15-36kg) dopředu a teta se napasovala mezi vajíčko s Vojtou a druhou sedačku s dcerkou.Máme felicii a 3 sedačky jsme vedle sebe ani po půl hodině snažení nedali.Nebo si nechte namontovat v servise delší pás,snad se to dá a máte vystaráno i do budoucna.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist