Dětské autosedačky

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Když jsem dostala za úkol napsat povídání o autosedačkách, lehce mi zatrnulo. Jediné co o nich totiž vím (krom toho že patří do auta) je, jak se mezi nimi cestuje. Tedy na zadním sedadle, vmáčknutá mezi dvě sedačky a pozadí slisované do krychle. To totiž v případě, že nás cestuje v našem autě standartní velikosti pět. Ovšem pořád lepší, než se nechat zavřít do kufru.


Následující informace jsem tedy čerpala z časopisu TEST. Jsou to informace obecné, pokud chcete znát konkrétní výsledky testů, doporučuji tento časopis zakoupit, sehnat se dají i starší čísla. Najdete v něm ostatně i spoustu jiných zajímavých informací, pro děti i pro Vás.

Povinnost používat dětské autosedačky se vztahuje pouze na dálnice, rychlostní silnice a silnice I.třídy. Nejvíce nehod se ale stává na komunikacích velkých měst a na místních komunikacích!
Pokud při zhruba padesátikilometrové rychlosti vozidla dojde k nárazu, nedokáže dospělý člověk malé dítě udržet v náručí. Při nárazu je dítě vymrštěno vpřed silou, která přibližně odpovídá třicetinásobku jeho hmotnosti. Je proto velký a zbytečný hazard nepoužít autosedačku, i když jedete třeba jen do nejbližšího obchodu pro rohlíky! Šetřit na autosedačce bychom neměli, i když rozhodně lepší je sedačka, u které se například v testu projevily slabiny, než sedačka žádná!

Jak se dělí a jak se používají

Skupina 0 (pro děti do 10 kg) a 0+ (pro děti do 13 kg)

Je to vypolstrovaná vanička (tzv. vajíčko) s popruhy, většinou tříbodovými ve tvaru Y. Umisťuje se proti směru jízdy, připevňuje se bezpečnostními pásy pro dospělé. Pokud je umístěna na předním sedadle vedle řidiče, musí být vypnut airbag! V okamžiku nárazu je dítě do sedačky vtlačováno celou plochou těla. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje vozit nejmenší děti co nejdéle v autosedačkách, které jsou umístěny proti směru jízdy.
(V téhle autosedačce jsme si vezli naši slečnu z porodnice a vozí se v ní do dnes, kdy je jí rok a půl.)
Některé typy slouží zárověň jako „houpačka“; velice pohodlně se v nich krmí děti, které ještě nesedí. Ovšem pozor – dítě by v ní nemělo trávit více času, než je nutné. Sedačka omezuje jeho volný pohyb a zabraňuje přirozenému rozvoji.
Do skupiny 0 patří i brašny na přenášení dítěte – speciální korbičky hlubokých kočárků. Dítě je v korbičce připoutáno vlastními bezpečnostními popruhy a brašna je připevněna jedním nebo dvěma bezpečnostními pásy pro dospělé. Brašna a dítě leží na sedadlech vozidla napříč ke směru jízdy.

Skupina I (pro děti od 9 do 18 kg)

Dítě se do sedačky připevňuje pětibodovým bezpečnostním pásem. Sedačka je umístěna po směru jízdy, k sedadlu automobilu se připevňuje bezpečnostním pásem pro dospělé.

Skupina II (15 – 25 kg)

Tyto sedačky nemají většinou vlastní bezpečnostní popruhy, i s dítětem jsou připevněny bezpečnostním pásem pro dospělé.

Skupina III (22 – 36 kg)

Samotný sedák bez opěradla dítě posune do takové výšky, aby mohlo být připoutáno pásem pro dospělé. Sedák musí být na sedadlo automobilu připevněn tak, aby se při nárazu neuvolnil; setrvačná síla nesmí způsobit jeho podjetí.

Vícerozsahové dětské autosedačky

Pokrývají dvě až tři výše uvedené skupiny. Jedná se o „stavebnice“, které se musí s růstem a zvyšující se hmotností dítěte přestavovat. Nákup takové sedačky (např. skupiny I/II/III – tedy 9-36 kg) vyjde levněji, bohužel výsledky testů zatím nejsou až na výjimky nijak oslňující, nejedná se tedy zatím o vhodný kompromis.
Ve skupině II/III (15 – 36 kg) jsou u některých modelů výsledky testů dobré, takovou sedačku lze koupit jako třetí v pořadí (přibližně od 3 let) a použít ji až do konce – tedy 12 let nebo 36 kg dítěte.

Na co si dávat pozor

Nikdy autosedačku nekupujte bez dítěte. Dobré by bylo k prodejně přistavit i auto a sedačku do něj zkusmo upevnit.
Rozumíte dobře návodu k obsluze? Chybné upevnění sedačky, které může vyplývat i z nižší srozumitelnosti návodu, vede při nehodách k selhání dětských zádržných systémů.
Překontrolujte, zda jsou nabídnuté výrobky opatřeny homologačním štítkem (schvalovací značkou podle předpisu EHK OSN: ECE-R 44/03). Informaci o schválení musí obsahovat i návod k obsluze a užívání.
Dítě si posaďte do sedačky:

  • není pro něj příliš úzká?
  • je dobře tvarovaná?
  • není příliš tvrdá?
  • sedí se dítěti pohodlně?
  • nejsou v dosahu dítěte nějaké ostré hrany a otřepy?
    Je-li potah sedačky snímatelný, je výhodnější možnost praní v pračce než chemické čištění.

    Při používání pečlivě kontrolujte:

  • Nepřesahuje hlava dítěte opěrku autosedačky?
  • Jsou bezpečnostní pásy, kterými je dítě poutáno, umístěny ve správné výšce?
  • Nevedou bezpečnostní pásy přes krk dítětě?
  • Je dítě zafixováno tak, aby neproklouzlo pod pásy?

    Na závěr vám všem přeju, aby vaše autosedačky nikdy nemusely plnit účel, k jakému jsou určeny, tedy ochránit dítě v případě havárie! Šťastnou cestu.

    Upraveno podle časopisu TEST

    Napsal/a: Vandula

  • Toto taky stojí za přečtení!

    Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

    Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

    Čtu dál →
    Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

    Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

    Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

    Čtu dál →

    Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

    Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

    Čtu dál →

    Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (51 vyjádření)

    • Ivane, neporadím nic jiného. Jedna autosedačka dopředu (mám za to, že tam může být jakákoliv, pouze v případě vajíčka musí být vypnutý ten airbag), dozadu dvě sedačky a doprostřed dospělý. Já jsem takhle jezdila i v Corole – vzadu spresovaná mezi dětma :)). (Konkrétně mezi sedačkou třídy II/III a I – ta je myslím širší).

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Zdravím, Ivane!
      Já toto zatím řeším teoreticky… (snad se jednou dostaneme k praxi….;oD )
      Vajíčko pro nejmenší mimi se dá umístit také na přední sedadlo spolujezdce (teda jestli se nepletu – už mám zmatek, co platí ve světě, a co v našich končinách…), ale MUSÍ BÝT VYPNUTÝ AIRBAG!!!
      Pokud jede pouze jeden rodič, je to jednoduché. Pokud mají jet dva dospělí, jeden se musí narvat dozadu mezi sedačky (jde to, při příznivé tělesné konstituci…).
      Ale my stejně plánujem pořídit dvě auta – třeba kvůli cestě na dovolenou. Anebo aby maminka mohla s dětmi jezdit sama a nebyla stále závislá na tatínkovi…
      Určitě pak napiš, jak jste to vyřešili vy!!!!

    • Anonymní

      Zdravim vsetkych! Pekna diskusia. My vsak teraz doma riesime iny problem. Mame dve autosedacky triedy II/III a potrebujeme do auta dostat tretiu pre novy prirastok v domacnosti. V aute je vzadu v strede 3-body pas, ale je prilis kratky na uchytenie sedacky v strede (Toyota Avensis), nehovoriac o probleme s miestom.
      Ma s tym niekto skusenost a vie niekto poradit ako na to?
      Dakujem
      Ivan

    • Pomněnka

      Honzo, možná pozdě, ale…

      My jeli s takhle malým (2m) prckem na Slovensko, 7 -8 hodin, Dr. nic nenamítala.

      K té 1,5 hodině: je to myšleno podle mě tak, že maximálně tahle doba pro použití doma, jako „židličku“ pro mimčo, déle se nedoporučuje právě pro to brždění ve vývoji. Pokud jedeš někam daleko, tak to jinak nejde. Jen by se měly dělat přestávky maximálně po dvou hodinách, tak aspoň 20 minut, mimi vyndat, pochovat, nebo položit na rovné, ať se protáhne. Tak mi tp řekla Dr ( s ohledem na to, že nás čeká delší cesta, tak stačí pauzy kvůli kojení – to bylo v té době co 2,5 až 3 hodiny.

    • Anonymní

      Díky za názory, výlet podnikneme, pak dám vědět jak to dopadlo :). Hezký den. Honza

    • Myslím si to samé co Bobina – vajíčko neškodí, ale brzdí ve vývoji, pokud je v něm dítě často. A pauzu na krmení si určitě uděláte, tak se i mímo trošku protáhne. Klidně jeďte, změna je život :)).

    • Já si myslím,že to mimi v pohodě přežije.V tv říkali,že autosedačka nemá špatný vliv na páteř,jenom brzdí ve vývoji,pokud v ni rodiče nechávají děti i doma.Mimi má všechno jak na dlani a nesnaží se zvedat hlavičku,otáčet se a jiné činnosti,které by dělalo třeba v postýlce,nebo na zemi v leže.Takže myslím si,že s klidným svědomím můžete vyrazit.Naši dva kluci s námi jezdí odmalička a většinou to prospali.

    • Jarmuschka
      Jarmuschka

      Ahoj Honzo, nejsem odborník, ale někde jsem slyšela, že by to mělo být tak 1,5 hodiny v kuse maximálně. Ale jestli to mysleli 1,5 hodiny za den, nebo pokud se udělá přestávka a pak zase 1,5 hodiny…
      Myslím, že v takovém případě by byla lepší autosedačka s možností polohování, ať může miminko ležet s tím, že opravdu po určité době uděláte přiměřeně dlouhou přestávku, kdy mimi bude moct třeba ležet na rovné podložce. Stejně byste měli aspoň jednou kojit (příp. krmit), ne!?
      Taky si myslím, že pokud dítko takovou cestu absolvuje výjimečně (cesta na dovolenou), tak to taková tragedie není. Horší by bylo, kdyby to mělo absolvovat třeba denně…
      Ale jak říkám, odborník fakt nejsem…

    • Anonymní

      Dobrý den,máme dvouměsíční dceru a čeká nás asi 5 hodinová cesta v autě,a nejme si zcela jistí zda to není pro miminko v tomto věku přece jenom dlouhá cesta. Pročetl jsem několik diskuzí i článků, ale nikde jsem se nedozvěděl jako dlouho může mimčo v tomhle věku sedět v autosedačce. Většinou se mluví o nezbytně nutné době :). Nechceme naší dceru zbytečně namáhat a cesta není v podstatě nutná, ale zajímal by mě Váš názor. Děkuji za odpověď přeji hezký den. Honza

    • Pomněnka

      Jej, ani jsem nenapsala, jak to dopadlo, máme nakonec Romer King…
      Stála tak nějak podobně, ale nemá to boční nastavení – ono to není moc dobré, v případě bočního nárazu třeba – prodavač v jiném obchodě, kde hodně a ráda nakupuji, nám říkal, že není moc pevná, že se jakoby vyklá už zanova… Romerka je SUPEEEEEEER!!!!! I v ní krásně spinká, polohuje se taky bezva, prostě paráda!!! Doporučuji

    • Anonymní

      jo

    • Pomněnka

      Káčo, souhlasím 🙂

    • To plynulé regulování vypadá dobře, ale fakt to chce vyzkoušet „in natura“ třeba v kamenném obchodě – myslím, že děti klidně mohou běhat ve svrškách ze sekáče (kolikrát tam jsou krásné věci) a nemusí mít superdrahé hračky, ale na takových věcech, jako jsou boty, lepší očkovací látky, autosedačky apod. se nemá zase až tak šetřit – jsou to věci ovlivňující zdraví a bezpečnost na dlouhou dobu a takové ivestice se vyplatí…

    • Pomněnka

      Tak to ta „naše sedačka“ je v kamenném obchodě za 6500, na netu za 5500. Značku si teď nevybavím. Takze nejlevnější není, ale jak říkaš, na prvním místě je pohodlí a bezpečí dítěte, takže ji asi objednáme, přece jen zase vydrží do 18kg, což je třeba i do 4 let, narozdíl od toho vajíčka, které když na dlouho, tak je na rok… To ale u nás nehrozí 🙂
      Jo a ta šířka se dá regulovat taky jen kolečkem, plynule, bez žádných daných poloh, stejnětak polohování zádiček, takže když usne, tak žádné cvakání, prostě jen točit a plynule se naklopí. To mi přijde tak moc dobré :-)))

    • Pomněnka

      Tak to ta „naše sedačka“ je v kamenném obchodě za 6500, na netu za 5500. Značku si teď nevybavím. Takze nejlevnější není, ale jak říkaš, na prvním místě je pohodlí a bezpečí dítěte, takže ji asi objednáme, přece jen zase vydrží do 18kg, což je třeba i do 4 let, narozdíl od toho vajíčka, které když na dlouho, tak je na rok… To ale u nás nehrozí 🙂
      Jo a ta šířka se dá regulovat taky jen kolečkem, plynule, bez žádných daných poloh, stejnětak polohování zádiček, takže když usne, tak žádné cvakání, prostě jen točit a plynule se naklopí. To mi přijde tak moc dobré :-)))

    • Ahoj poměnko, my jsme tu druhou autosedačku kupovali v SRN – (jezdíme tam za tchánstvem) vyjdou tam levněji – a hlavní pro mě tentokráte bylo krom bezpečnosti opravdu pohodlí prcka – tahle je zn.Concord trimax (9-36 kg), vypadá ne zcela obvykle, má 2 polohy (sed, pololeh – zatím ji máme permanentně v pololeže) a výškově nastavitelné popruhy, nastavení šířky nemá, ale asi od 18 kg se na ni dá přikoupit jiná část pod záda (vlastně vyměníš opěradlo – nevím teda, jak to vyjde nakonec cenově, to budeme řešit, až to bude aktuální, ta naše zatím stála cca 120 euro) už na pohled vypadá mimořádně „pohodlně“ a prcek do ní při zkoušce zapadl jako do kanafasu… s tím vajíčkem to opravdu nešlo, bez podstavce by v něm prakticky „stál“

    • Pomněnka

      Káčo, já tě naprosto chápu. Sice nemám pocir, že bychom měli nějak super tvarovaná sedadla, ale taky máme sedačku nakloněnou. Když jedeme jen tak kousek, tak to nevadí, na sezení je to pro prtě pohodlné. Ale mám babičku v Tatrách, takže na tu delší cestu to bylo i tak hloupé, hlavně na spaní, když spinkal dýl. Takže příští sedačku určitě bezvyzkoušení nekoupíme (už máme jednu vyhlídnutou, vzhledem k tomu, že malý tu současnou brzy přeroste – jde dát po i proti směru, má podstavec, je nastavitelný sklon – takže když mimi usne, jen se otočí kolečkem a je v pololeže, ale hlavně má NASTAVITELNOU ŠÍŘKU, takže určitě líp chrání proti bočnímu nárazu i malé mimi a ne jen to 18kg…)

    • Ahoj, na tenhle článek jsem narazila náhodou před nějakým časem a řekla jsem si, že bych se měla vyjádřit k těm „vajíčkům“,protože když jsme jej pořizovali (než se prcek narodil), narazili jsme na problém, který by nás v životě nenapadlo řešit: do obchodu jsme dojeli autem (máme Volvo S60), vybrali autosedačku – hezkou, určitě pohodlnou, s dobrým hodnocením… a naštěstí budoucího otce napadlo ji zkusit umístit na zadní sedadla auta (prodavači byli vstřícní a dovolili nám to) – jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že sedadla v našem voze jsou velmi ergonomicky tvarována (Volva jsou známá svou „pohodlností „) a to tak, ža se směrem dozadu svažují (jako aby tam zadeček dobře „zapadl“)a to tak výrazně, že když je na ně umístěna autosedačka proti směru jízdy, je tato nakloněna „dopředu“ takovým způsobem, že by z ní dítě zkrátka „padalo“ dopředu drženo jen těmi popruhy…koukali jsme na to, jako blázni, zkusili jsme 2 další značky a bylo to to samé, stejně tak na předním sedadle,na středním zadním sedáku…koukali na to i prodavači, prý to snad ještě neviděli…pak jednu prodavačku napadlo („štěstí v neštěstí“), že mají v sortimentu autosedačky zn. PegPerego (které-jak jsem později zjistila, nejsou zcela běžné) s podstavcem, který lze šroubem „naklopit“ dopředu i dozadu a vyrovnat tak daný hendikep sedadel – toto skutečně fungovalo a mělo to další výhodu – napevno se připoutával jen podstavec, kolébka se do něj jen „zacvakla“ a přetáhl se pás – manipulace o hodně jednodušší, než u normálních sedaček, které se musí pokaždé poutat…nevýhodou byla veliká hmotnost kolébky (je opravdu těžká a trochu neforemná kvůli dolní části připevňující se na podstavec) a j velmi úzká a hluboká…začala anabáze se sháněním něčeho na ten způsob, a zjistili jsme, že nic takového (aspoň tehdy – jaro 2004) žádná jiná firma nevyrábí (jen Chicco – ale podstavec se nedá sklopit – takže je to v tomto případě na nic)… zkrátka nakonec jsme byli nuceni zakoupit onu sedačku PegPerego, která sice dle mých představ nebyla, ale jinou bychom prostě do auta neumístili…samozřejmě, že v synových cca 9 měsících jsme museli zakoupit autosedačku poutanou po směru jízdy, protože ve vajíčku bylo dítko hlavně na šířku napasováno tak, že se nepohnulo…chtěla jsem vlastně jen upozornit na to, že je opravdu dobré zkusit při koupi vajíčko umístit do auta, protože člověk nikdy neví, co za překvapení jsou na něj uchystána…

    • Anonymní

      Souhlasím, že je nezbytné vozit dítě v autosedačce. Máme 5ti měsíčního chlapečka, který váží 8,5 kg, ale hlavně je dlouhý. Klasické vajíčko má úzké a lezou mu z něho nožičky.Ač je pro tak malé děti nejlepší variantou, nám nezbývá než koupit vícerozsahovou autosedačku 0-18kg, která se dá polohovat.Ale výběr opravdu není jednoduchý. Bohužel nikdo nepředpokládá, že ani ne půlroční dítě se taky do vajíčka už nemusí vejít.

    • Anonymní

      Chtěla bych doporučit stránky BESIPu o dětských sedačkách i bezpečnostních pásech – http://www.ibesip.cz. Sedačky jsou fakt důležitý, letos zemřelo 6x více dětí v autě než loni, často zemřeli rodičům všechny jejich děti.

    Co na to říkáte?

    Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

    Sdílet
    Sdílet
    TOPlist