Dětské autosedačky

Rubrika: Pro bezpečí vašich dětí

Když jsem dostala za úkol napsat povídání o autosedačkách, lehce mi zatrnulo. Jediné co o nich totiž vím (krom toho že patří do auta) je, jak se mezi nimi cestuje. Tedy na zadním sedadle, vmáčknutá mezi dvě sedačky a pozadí slisované do krychle. To totiž v případě, že nás cestuje v našem autě standartní velikosti pět. Ovšem pořád lepší, než se nechat zavřít do kufru.


Následující informace jsem tedy čerpala z časopisu TEST. Jsou to informace obecné, pokud chcete znát konkrétní výsledky testů, doporučuji tento časopis zakoupit, sehnat se dají i starší čísla. Najdete v něm ostatně i spoustu jiných zajímavých informací, pro děti i pro Vás.

Povinnost používat dětské autosedačky se vztahuje pouze na dálnice, rychlostní silnice a silnice I.třídy. Nejvíce nehod se ale stává na komunikacích velkých měst a na místních komunikacích!
Pokud při zhruba padesátikilometrové rychlosti vozidla dojde k nárazu, nedokáže dospělý člověk malé dítě udržet v náručí. Při nárazu je dítě vymrštěno vpřed silou, která přibližně odpovídá třicetinásobku jeho hmotnosti. Je proto velký a zbytečný hazard nepoužít autosedačku, i když jedete třeba jen do nejbližšího obchodu pro rohlíky! Šetřit na autosedačce bychom neměli, i když rozhodně lepší je sedačka, u které se například v testu projevily slabiny, než sedačka žádná!

Jak se dělí a jak se používají

Skupina 0 (pro děti do 10 kg) a 0+ (pro děti do 13 kg)

Je to vypolstrovaná vanička (tzv. vajíčko) s popruhy, většinou tříbodovými ve tvaru Y. Umisťuje se proti směru jízdy, připevňuje se bezpečnostními pásy pro dospělé. Pokud je umístěna na předním sedadle vedle řidiče, musí být vypnut airbag! V okamžiku nárazu je dítě do sedačky vtlačováno celou plochou těla. Z bezpečnostních důvodů se doporučuje vozit nejmenší děti co nejdéle v autosedačkách, které jsou umístěny proti směru jízdy.
(V téhle autosedačce jsme si vezli naši slečnu z porodnice a vozí se v ní do dnes, kdy je jí rok a půl.)
Některé typy slouží zárověň jako „houpačka“; velice pohodlně se v nich krmí děti, které ještě nesedí. Ovšem pozor – dítě by v ní nemělo trávit více času, než je nutné. Sedačka omezuje jeho volný pohyb a zabraňuje přirozenému rozvoji.
Do skupiny 0 patří i brašny na přenášení dítěte – speciální korbičky hlubokých kočárků. Dítě je v korbičce připoutáno vlastními bezpečnostními popruhy a brašna je připevněna jedním nebo dvěma bezpečnostními pásy pro dospělé. Brašna a dítě leží na sedadlech vozidla napříč ke směru jízdy.

Skupina I (pro děti od 9 do 18 kg)

Dítě se do sedačky připevňuje pětibodovým bezpečnostním pásem. Sedačka je umístěna po směru jízdy, k sedadlu automobilu se připevňuje bezpečnostním pásem pro dospělé.

Skupina II (15 – 25 kg)

Tyto sedačky nemají většinou vlastní bezpečnostní popruhy, i s dítětem jsou připevněny bezpečnostním pásem pro dospělé.

Skupina III (22 – 36 kg)

Samotný sedák bez opěradla dítě posune do takové výšky, aby mohlo být připoutáno pásem pro dospělé. Sedák musí být na sedadlo automobilu připevněn tak, aby se při nárazu neuvolnil; setrvačná síla nesmí způsobit jeho podjetí.

Vícerozsahové dětské autosedačky

Pokrývají dvě až tři výše uvedené skupiny. Jedná se o „stavebnice“, které se musí s růstem a zvyšující se hmotností dítěte přestavovat. Nákup takové sedačky (např. skupiny I/II/III – tedy 9-36 kg) vyjde levněji, bohužel výsledky testů zatím nejsou až na výjimky nijak oslňující, nejedná se tedy zatím o vhodný kompromis.
Ve skupině II/III (15 – 36 kg) jsou u některých modelů výsledky testů dobré, takovou sedačku lze koupit jako třetí v pořadí (přibližně od 3 let) a použít ji až do konce – tedy 12 let nebo 36 kg dítěte.

Na co si dávat pozor

Nikdy autosedačku nekupujte bez dítěte. Dobré by bylo k prodejně přistavit i auto a sedačku do něj zkusmo upevnit.
Rozumíte dobře návodu k obsluze? Chybné upevnění sedačky, které může vyplývat i z nižší srozumitelnosti návodu, vede při nehodách k selhání dětských zádržných systémů.
Překontrolujte, zda jsou nabídnuté výrobky opatřeny homologačním štítkem (schvalovací značkou podle předpisu EHK OSN: ECE-R 44/03). Informaci o schválení musí obsahovat i návod k obsluze a užívání.
Dítě si posaďte do sedačky:

 • není pro něj příliš úzká?
 • je dobře tvarovaná?
 • není příliš tvrdá?
 • sedí se dítěti pohodlně?
 • nejsou v dosahu dítěte nějaké ostré hrany a otřepy?
  Je-li potah sedačky snímatelný, je výhodnější možnost praní v pračce než chemické čištění.

  Při používání pečlivě kontrolujte:

 • Nepřesahuje hlava dítěte opěrku autosedačky?
 • Jsou bezpečnostní pásy, kterými je dítě poutáno, umístěny ve správné výšce?
 • Nevedou bezpečnostní pásy přes krk dítětě?
 • Je dítě zafixováno tak, aby neproklouzlo pod pásy?

  Na závěr vám všem přeju, aby vaše autosedačky nikdy nemusely plnit účel, k jakému jsou určeny, tedy ochránit dítě v případě havárie! Šťastnou cestu.

  Upraveno podle časopisu TEST

  Napsal/a: Vandula

 • Toto taky stojí za přečtení!

  Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

  SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

  Čtu dál →

  Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

  Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

  Čtu dál →
  muzikál Mauglí na Mall.tv

  Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

  Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (51 vyjádření)

  • My koupili značku Ricing Kid pro dvouleté dítě a jsme spokojeni. Myslím, že se dá i vyklopit na spaní, aby mělo dítě lepší polohu, později možné oddělat a mít jen podsedák.

  • Anonymní

   Chtěla bych se zeptat na radu.Máme 1,5letou holčičku a zrovna řešíme jaký typ autosedačky koupit.Malá váží 11kg a teď řešíme zda koupit sedačku od 9-18kg u které se dá nastavit poloha na spaní nebo je lepší koupit už autosedačku od 9-36kg u které tato spací poloha chybí.Poradí mi někdo?Děkuji Lenka

  • Já jsem zatím maximálně spokojená s tou Romer Kid. Nejlevnější jsem ji našla na http://www.matysek.cz , konkrétně tady: http://www.matysek.cz/store/default.asp?lngDepartmentID=4 .
   Máš tam i nějaký povídání o tom, že tyhle sedačky vyšly dobře v testech.
   Mají tři druhy potahových látek, cena se liší asi o 100 korun. Já si vybrala zlatou střední cestu :)).
   Pak mají ještě vylepšený model Romer Kid Plus. Jeho výhoda by měla být v tom, že se ten podsedák dá štelovat do šířky. Ovšem pozor, jak jsem se přesvědčila na vlastní oči, on nejde roztáhnout víc, jak vidíš na obrázku. Jde naopak zmenšit. To se musíš sama rozhodnout, jestli to stojí za víc peněz.

  • Anonymní

   Kdyžtak prosím o nějaký ten tip. Co říkáte na autosedačky zakoupené v hypermarketu, ten kód, že jsou schválené mají, ale cena, která je až trojnásobně nižší mě trochu zaráží. Určitě jí nekoupíme podsedák, to už vím.

  • Tak podle takových kamarádek bych se určitě neřídila. Šetřit se dá na čemkoliv, autosedačky by mezi tím ale být neměly. Neznamená to koupit tu nejdražší na trhu, ale nejlevnější taky ne.

  • Anonymní

   Díky za odpověď, naprosto souhlasím, jen jsem se chtěla ujistit, že nejsem zbytečně starostlivá, poněvadž všechny moje kamarádky s dětmi věku mé dcerky už používají podsedáky, ale mě přijdou nepohodlné a při výšce mé dcery i ne příliš bezpečné. Na podsedácích ji vždy pás jde přes krk, což určitě není správně. Pěkný den.

  • Ahoj Gábino, já se přimlouvám za sedačku 15-36 kg. Je to vlastně podsedák se zádama. Ta záda jsou dobrá v tom, že vedou autopásy na správném místě – tedy ne přes krk dítěte, ale přes rameno. A hlava je taky chráněná. My máme Romer Kid, vybírala jsem podle výsledku testu. U téhle sedačky jde ta část za hlavou posouvat podle toho, jak dítě roste.

  • Anonymní

   MÁM DOTAZ, VZHLEDEM K TOMU, ŽE SI AUTO POŘIZUJEME AŽ V DCEŘINÝCH 4 LETECH, 19 KG A 111 CM, ZAJÍMALO BY MĚ ZDA JIŽ JE PRO NI VHODNÝ PODSEDÁK NEBO JE LEPŠÍ SEDAČKA 15-36 KG?MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ. MIMOCHODEM, VÝBORNÝ ČLÁNEK. ZDRAVÍM VŠECHNY. GÁBINA

  • Vandulo, tohle presne resila kamaradka. Vozi od mimina kluka vzadu, protoze maji vepredu airbagy. Uz si na to zvykla, ale pry to nebylo uplne jednoduche. Vypnout je nechce nechat, protoze kdyz jede manzel s nekym jinym, tak je to prece jenom bezpecnejsi.

  • Ty Dášo, možná je možné mít sedačku na předním sedadle, jen tam nesmí být airbag. Mužskej mi právě říká to samé. Tak bys ho mohla vozit vedle sebe. Zkus to zjistit. Levnější sedačky se určitě dají koupit a třeba ty do 18 kil by využil až do 4 let – zhruba.

  • Anonymní

   Děkuji, mluvíš mi z duše, akorát jsem si to nějak nechtěla připustit a intuice před delší cestou mě přivedla k tomuto tématu.
   Sedačka je zakoupená přímo s autem v Hradci Králové ve FA RENË Mercedes salonu, a s podivem mé dítě tehdy ještě ani ne roční s váhou zhruba 9 kg viděli a věděli, že ono to bude používat. Tak jsem to doposud neřešila, přiznám se, že ji máme přidělanou asi 3 měsíce, dříve malý jezdil ve vajíčku od Bebé Care, mimochodem tu zase naopak přesluhoval.Vzhledem k původu sedačky jsem totiž nad ničím nepřemýšlela a začalo se mi rozbřeskovat až s používáním a zručností dítka.Tak ted jen přemýšlím co dělat, zda půjdu koupit jinou, snad se dá koupit cenově přijatelnější, ale tím momentem malého mohu mít jen vzadu a dle mě úplně bez kontroly a kontaktu, jelikož v dodávce je to jiné než v sedanu je od předních sedadel daleko a jakoby sám v tom velkém prostoru.Mám tedy co řešit, děkuji Dáša

  • Dášo, teď si budu vědomosti lovit z hlavy. Autosedačka od 9 kil by měla mít vlastní pásy, autopásem připoutáš pouze sedačku. U sedačky od 15 kil se používají pásy vozu. Těmi připoutáš zároveň dítě i sedačku. Pás vede od zadu přes rameno dítěte a bříško k boku, tam se po straně zapne a druhá část pásu vede přes nožičky v oblasti klínu. Pro starší dítě je to dostačující, ale pro rok a půl staré se mi to moc nezdá. Už z toho důvodu, že takové dítě moc neposlouchá a jak sama píšeš, utíká ti z pásů. (Což sice může dělat i starší děcko, ale tam lze lépe vysvětlit). Konkrétní sedačku, o které píšeš neznám a ani jsem ji neviděla, asi se tu neprodává v bětné síti. Ale jestli je kompatibilní s autem, mělo by to být v pohodě. Jedině tedy – od jakého věku je vlastně určená. Být tebou tak se pokouknu po netu, jak vypadají podobné sedačky a nebo napíšu třeba dealerovi, ať ti vše objasní. Hlavně cesty bez nehod!

  • Anonymní

   tak ted jste mi dámy pěkně nahnaly.Mám dítko rok a půl staré a používám autosedačku značky Mercedes, jelikož do auta bylo nutné ohledně airbagu umístit sed. se spec. čidly na odrušení airb.Jede-li celá rodina tedy 4 os. je přemístěna doprostřed zad. sedadel naší dodávky Mercedes Vito. Až do této doby jsem cítila bezpečí, název auta jsem uváděla ohledně výše uvedených kritérií a to , že má být kompatabilní s daným vozem. Je to lux sedák s opěrou zad i hlavy s ochranou do boku. Ovšem bez vlastních pásů upevnuji tedy syna vlastními pásy vozu až nedávno mě nějak při pohledu do jiných aut napadlo nějak připevnit i celou sedačku druhým pásem. Je to sedačka od 15 kg, což jsem zjistila dle zahr. návodu až dnes.Nyní asi tuto hodnotu splnuje ale prodávali nám ji se slovy od 9 kg. Mé dítě však začalo různě vylézat,podlézat a dokonce oba pásy se snaží rozepínat, ostatně jako to je u nás se vším – kšíry, židle chicco, zámky pro ochranů detí proti vniknutí do zásuvek a šuplíků.Tento problém si musím dořešit individuálně ale zajímá mě zda mohu být se svou autosedačkou klidná, že splnuje max. možné ochrany.
   Děkuji za rady mimo jiné musím se již konečně zaregistrovat. zdraví všechny Dáša

  • Děti jsou bohužel často dost vynalézavé, někdy dokonce víc než rodiče. Kamarádky holka si ty pásy umí taky sama rozepnout, jak to řeší ale nevím. Náš kluk se to zatím nenaučil, máme Maxi-Cosi a u ní jde to zapínání poměrně ztuha. I když on zas není takovej nenechavec. Dneska ale dorazila objednaná sedačka velikosti II/III, do té se přestěhuje kluk a do jeho půjde holka. Ta je nenechavá až dost, tak jsem zvědavá, za jak dlouho na to přijde. A taky by mě zajímalo, jestli se mezi tyhle dvě sedačky ještě vejde moje pozadí :-))).

  • Anonymní

   S naším klukem jsme se strašně natrápili v sedačce. Dokud byl menší, tak to šlo, ale jakmile mu přešli 3 roky, naučil se pásy odepnout, tak samozřejmě vylézal. Při každé cestě jsme se nervovali, několikrát stavěli, zase ho kšírovali, ale nic platný. Tak manžel vymyslel fintu, že ho vždy přidělal, a celé pásy i s tím, kam se zapínají schoval za opěradlo sedačky, a od té doby je pokoj, i dkyž malej kňourá, ale už je aspoń v bezpečí. A na cestu dostává kinedryl, protože je mu špatně a blinká, tak pak stejně většinu cesty prospí.

  • Petro, odmítám se s tebou hádat. Všechno je to tvoje vina a basta fidli. Howgh nebo jak se to píše.

  • Petra Vymětalová

   Vando, no přece autorky, ne?

  • A čípak je to, Petro, asi zásluha…..?

  • Petra Vymětalová

   Vandule,

   musím uznat, že jsi úkol zvládla na jedničku!

  • Používáme sedačky pokaždé, když někam jedem. Na malou „vajíčko“ a na většího už sedák,který dostal vloni k narozeninám. Nechápu ty rodiče, co jezdí autem a děti jim div nemluví do řízení, jak stojí v autě mezi předními sedačkami, samozřejmě nepřipoutaní. Chápu, že to většině dětí vadí, ale rodiče by jim to měli vysvětlit a hlavně dbát na jejich bezpečnost!
   Znám i lidi, co vozí dítko v sedačce a nelámou si hlavu tím ,že by ho tam přopoutali! Když jsem se jim to snažila vysvětlit, tak mě bylo řečeno, že nikdy nejezdí tak rychle…No takovým lidem se těžko něco vysvětluje, když nechápou to, že oni mohou jet sebeopatrněji a přitom se může něco stát…Brr, až mě vždy z té představy mrazí.
   Tak děti bezpečně do sedaček a šťastnou cestu!

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist