Desatero pro ochranu dětí na internetu (třikrát tři a dobrá rada na konec)

Většina rodičů klade velký důraz na péči o bezpečnost svých dětí. Snaží se jim poskytnout maximální ochranu, vybavit je základními návyky bezpečného chování a vychovat z dítěte pokud možno sebevědomého a samostatného jedince. Umí však dnešní rodič poradit dětem ve všech důležitých oblastech? Existuje alespoň jedna sféra, ve které možná není silný v kramflecích – internet  a jeho sociální sítě. „Děti sociálními sítěmi žijí, často o nich vědí více než rodiče a právě tam jim může hrozit velké nebezpečí,“ říká Filip Rychetský, odborný lektor bezpečnosti na internetu počítačové školy Gopas. „Proto jsme pro rodiče připravili  soubor rad, které jim pomohou se v problematice bezpečnosti na internetu zorientovat,“ dodává Rychetský.

Internetové sociální sítě jsou fenoménem, který vyhovuje nátuře mladého člověka. Umožňují intenzivní komunikaci i na velkou vzdálenost a tedy téměř okamžité sdílení zážitků i informací. Tato komunikace však obsahuje také osobní a citlivá data jako je datum narození, kontakty, zájmy a v některých případech dokonce i aktuální poloha uživatele. Tato data mohou být na internetu přístupnější než bychom si uvědomovali. Nebezpečí se skrývá v hrozbě zneužití těchto dat nebo jejich prostřednictvím zneužití samotného dítěte. Přestože sociální sítě umožňují pokročilé možnosti zabezpečení všech údajů, výzkumy ukazují, že z lehkovážnosti nejsou dostatečně využívány.

Tři zásady pro děti:

  1. Nikdy neuvádět, neposílat ani nepřikládat žádná soukromá osobní data (například rodné číslo, datum narození, zdravotní stav, kontakty, osobní data známých)
  2. Nikdy nepřijímat nabídky na přátelství nebo o něj nežádat osoby, které neznáme.
  3. Když si nejsme jistí, co daná služba, hra, aplikace obsahuje, doporučujeme se zeptat dospělého (rodičů, či jiných odpovědných osob, kterým důvěřujeme).

Tři zásady pro rodiče:

  1. Seznámit se s podmínkami užívání dané sítě. Ujistit se, že děti dosahují věkové hranice požadované daným webem (Facebook od 13 let například). Jaký je její účel, jak funguje. Seznámit se se zabezpečením a vhodně jej nastavit. Získat co nejvíce informací o dané sociální síti.
  2. Před užíváním sociálních sítí si zavést domácí pravidla pro využívání internetu. Jakmile začnou děti samy používat Internet, je třeba sestavit seznam pravidel, která bude celá rodina respektovat a dodržovat. Tato pravidla by také měla určovat, zda mají vaše děti přístup na weby sociálních sítí a jakým způsobem je mohou používat.[1]
  3. Vysvětlit svým dětem, jaké fotografie či videa je vhodné publikovat, co vše o sobě odhalí a jaké to může mít důsledky. Komunikovat s dětmi o jejich zážitcích.

Tři rady pro zabezpečení připojení:

  1. Rozhodně by se měla pravidelně měnit hesla, nepoužívat stejné heslo k dalším službám a své heslo nikomu neprozrazovat. Seznámit se s pravidly použití a způsoby nastavení každé aplikace či služby.
  2. Každý by měl používat sociální sítě jen na svém počítači. Může se stát, že svým či cizím neopatrným chováním zaneseme do počítače infekci, nebo by se přihlašovací údaje mohly uložit na počítač prostřednictvím cookies.[2]
  3. Na počítači bychom měli mít nainstalovaný antivirový program pro případ nechtěné infekce, dále používat firewall, či speciální programy na odstranění škodlivého malwaru. Mnohé z nich jsou přitom pro domácí účely zadarmo.

A dobrá rada na závěr:


O společnosti GOPAS, a. s.
Počítačová škola GOPAS, a. s., zahájila činnost v roce 1992. Soustředila se výhradně na vzdělávání v oboru výpočetní techniky a manažerských dovedností. Důsledným dodržováním této dlouhodobé strategie se společnost vypracovala mezi nejuznávanější firmy v oboru. Díky své specializaci si vytvořila podmínky pro skutečně partnerské vztahy nejen se zákazníky z řad uživatelů, ale umožnilo jí to rovněž spolupráci s předními dodavateli výpočetní techniky a systémovými integrátory.

Počítačová škola GOPAS je držitelem nejvyšších dosažitelných autorizací v oblasti vzdělávání firem Microsoft (Microsoft Gold Certified Partner for Learning Solutions), Oracle (OAEC), IBM (IBM Business partner) pro kurzy Lotus Notes, Sun Microsystems (Authorized Education Center), Adobe (Authorised Training Partner), Corel (Training partner), SCO (SCO AEC) a Software602 (Autorizované školicí středisko).

Počítačová škola GOPAS je také autorizovaným testovacím střediskem firem Thomson Prometric (Prometric APTC) a VUE (Virtual University Enterprises), akreditovaným testovacím střediskem pro ECDL (European Computer Driving Licence), testovacím střediskem pro získání certifikátů Microsoft Office Specialist, dále je členem CompTIA, SPIS (Sdružení pro informační společnost) a AIVD (Asociace institucí vzdělávání dospělých).

Firma GOPAS provozuje celkem tři počítačové školy, a to v Praze, Brně a Bratislavě, o celkové kapacitě 36 počítačových učeben. V současné době tvoří tuto firmu 60 zaměstnanců a zhruba 70 stálých externích konzultantů a lektorů. O kvalitách poskytovaných služeb svědčí také získaný certifikát ISO 9001 a akreditace MŠMT pro rekvalifikace.


[1] Citováno z http://www.microsoft.com/cze/athome/security/children/social_web.mspx

[2] Převzato z http://www.systemonline.cz/zpravy/bezpecnost-na-socialnich-sitich-z.htm