Bezpečné hračky?

Každá máma chce mít pro dítě to nejlepší, včetně hraček, se kterými si její potomek hraje. A když koupí hračku s nějakým světoznámým jménem, tak samozřejmě doufá, že kvalita je zaručena. Bohužel, ne vždy je tomu tak…Známe příklad firmy Mattel, která letos vydala prohlášení, kde se přiznává o škodlivosti některých svých výrobků, stejně jako i další firmy, které sice používají logo kvality Evropské unie, nicméně si nedokázaly ohlídat kvalitu výroby v Číně. Jak jistě všichni víme, drtivá většina hraček je vyráběna právě v Číně.

Jak zjistíme kvalitu výrobku?
Zjistit, zda je hračka opravdu kvalitní a splňuje normy, je při dnešním systému zaručení kvality těchto výrobků trochu těžké a pro běžného spotřebitele zatím doslova nemožné. Značka, která má potvrzovat a splňovat evropské normy je značka „CE“. Tato značka znamená zkratku názvu Comunita Europea, která má potvrzovat kvalitu výrobku. Ale v databázi nebezpečných výrobků se objevuje neustále častěji právě zboží nesoucí toto logo. Ve skutečnosti jde totiž o čínskou značku znamenající zkratku China Export. U této značky je stejný design, jen je rozdíl ve vzdálenosti písmen. Takže pro běžného uživatele to znamená, že není vlastně v jeho schopnostech rozpoznat rozdíl.
Novým označením by měla být značka „Bezpečná hračka“. Značku vyprojektoval italský institut pro bezpečnost hraček, na podzim byla tato značka přijata také do programu Česká kvalita. V České republice tuto značku již uděluje Institut pro certifikaci a testování ve Zlíně (ITC). Známka je se žlutým logem a je pro spotřebitele zárukou, že výrobek, který kupuje, je opravdu kvalitní a především bezpečný a zdravotně nezávadný. V ČR a v dalších zemích Evropské unie je již tímto logem opatřeno přibližně 250 hraček.
Mezi další pomoc nejen spotřebitelům, ale i kontrolorům patří již fungující známý evropský výstražný systém RAPEX, pomocí kterého se nebezpečné výrobky stahují z trhu Evropské unie, chystá se také nová směrnice EU a další aktivity. Mezi ně patří například i aktivita společnosti AHOLD, která v ČR provozuje prodejny Albert a Hypernova a snaží se o vytvoření společné informační databáze ověřených a bezpečných hraček. V rámci tohoto projektu by docházelo k předávání informací o bezpečnosti hraček mezi jednotlivými obchodníky na českém trhu. S tímto projektem byl seznámen i hlavní hygienik ČR, který bude do budoucna podporovat tento a podobné projekty.

Nebezpečných hraček je na českém trhu opravdu dost, podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu dokonce hračky předstihly v počtu oznámených výrobků elektrické spotřebiče a kosmetické výrobky.
Česká obchodní inspekce již při předvánočních kontrolách zjistila a zakázala prodej 31 druhů hraček 59 distributorům. V podstatě je to ohromné číslo. Podle hygienických výsledků nesplňuje normy a je nebezpečný pro zdraví každý osmý výrobek pro děti.
Podle hlavního hygienika ČR se riziko výskytu nebezpečných hraček zvýšilo se vstupem ČR do Evropské unie, kdy se zcela otevřel volný posun na trhu a začaly zároveň platit jiné normy, včetně těch, kdy výrobky nemusí schvalovat hygienici.

Jen pro informaci: Čína loni vyvezla hračky za 7,5 miliardy dolarů, letos bude toto číslo o něco vyšší. Na dovozu do EU se Čína podílí asi 90%. Dokonce v jedné čínské provincii je 5000 firem, které se podílejí na vývozu z 80% a zaměstnávají přes 1,5 milionu lidí.

Takže milé maminky a tatínkové, vzhledem k tomu, že situace je v současné době nepřehlédnutelná, nezbývá nic jiného, než se především vyvarovat nákupu hraček pro naše potomky někde na tržištích a doufat, že když zakoupíme dražší výrobek od světoznámé firmy, že bude vyhovovat přísným normám. V současnosti totiž na výběr opravdu moc nemáme. Vlastně je ještě jedna možnost. Co třeba nakupovat výrobky českých firem, cožpak jsou o něco horší než ty jiné? Anebo kupovat kvalitní české dřevěné hračky, tam žádný nebezpečný plast a další složky nejsou, takže dítěti můžeme zajistit kvalitu. A máme tady trochu výhodu v tom, že víme, že nebudou vyrobené v Číně. Tedy snad…