Seznam se bezpečně!

Rubrika: PC a internet

internetNedávno jsem objevila velice zajímavý a důležitý projekt – Seznam se bezpečně. Jeho cílem je varovat a ukázat, jak se mladí lidé, cca ve věku 12-16 let, mohou skrze internet snadno dostat do potíží. A samozřejmě nabízí i rady, jak se problémům vyhnout. Myslím si, že každá maminka by se s tímto projektem měla seznámit. Už kvůli bezpečí svého dítěte.

Projekt Seznam se bezpečně zaštiťuje společnost seznam.cz. Jeho mluvčí říká, že jakožto největší český vyhledavač cítili povinnost něco takového spustit. Na projektu se dále podílí Policie ČR, Nadace Naše dítě a její horká linka Internet Hot Line, Linka bezpečí a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

A o co vlastně jde? V rámci projektu bylo natočeno cca 30minutové video, které směřuje do českých škol. Video vychází ze skutečných událostí. Varuje dospívající děti před přílišnou otevřeností na internetu. Ukazuje jim, kdo se za nevinnou přezdívkou může skrývat. A co se při troše neopatrnosti může stát.

Třeba taková Andrea. Seznámila se přes inzerát s fajn klukem. Dva měsíce si psali, ale pak se rozhodli, že by se rádi seznámili osobně. Sešli se a Andrea udělala velkou chybu – nastoupila k němu do auta. Mladík ji odvezl do lesa. Zničehonic ji začal surově mlátit, tak surově, že po chvilce upadla do bezvědomí. Když se z něj probrala, ležela na zemi a vše ji bolelo. Byla celá od krve – i mezi nohama. Na první pohled sympatický mladík ji brutálně zbil a znásilnil. Andrea následky jeho činu trpí dodnes. Nejsou to ale „jen“ psychické potíže typu sociální fobie. Mladíkův útok byl natolik brutální, že Andrea je v invalidním důchodu!

Nemusí vždy dojít až na znásilnění. Při troše neopatrnosti se na internetu mohou objevit nahé fotky vaší dcery či vašeho syna. Nebo nějaký pedofil přes web kameru vaší desetileté cácorce předvede (in natura, samozřejmě), jak se muži sexuálně uspokojují. I takovýto zážitek může v křehké, dospívající dušičce napáchat těžko odstranitelné škody.

Můžete si říkat, že vás se to netýká. Že se takovéto případy stávají zřídka. Mám pro vás ale špatnou zprávu – internet se (nejen) mezi dětmi stává nedílnou součástí života. Děti bývají neopatrné a naivní. Desítky pedofilů nejsou vůbec odhaleny – vždyť přeci ví, jak svou oběť zastrašit!

Podívejte se na video na stránkách www.seznamsebezpecne.cz. Mluvte o této problematice se svými dětmi. Jděte jim příkladem!

Nikdy nevíte, čí dítě bude to další. Možná právě to vaše. Chraňte proto své děti!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Padmé

    Markétko, děkuji za Tvůj příspěvek.

    Souhlasím a jsem „pro“ všema deseti.
    Je to smysluplné a užitečné.
    Chránit bezpečí a zdraví dětí je dle mého názoru jedna z nejdůležitějších věcí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist