Programování pro děti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, PC a internet, Volnočasové aktivity

Asi málokterý rodič je nadšený, když vidí svojí ratolest sedět hodiny u počítače.  Mojí dcery se to ještě loni netýkalo, ale úderem desátého roku začala chodit na počítač víc a víc – dokáže si na internetu najít spoustu zajímavostí, ale samozřejmě nejvíc času stráví neúnavným hraním her…

A díky VD si teď několik počítačových her umí pomocí jednoduchého programu Scratch vytvořit sama – chtěla bych moc poděkovat Petře a Ivetě za možnost otestovat knížku Programování pro děti. Hned na úvod musím napsat, že knížkou jsme já, dcera i synovec (kterého jsem do testování zapojila) nadšeni a velmi mile mě překvapilo třeba to, že podle postupů v knize opravdu všechno funguje. Ale vezmu to popořadě.

Úvod knížky je věnován hlavně instrukcím k instalaci programu Scratch a také jsem zde mimo jiné našla odpověď na otázku, co to vlastně Scratch je (grafický programovací jazyk). Kniha je podle obtížnosti rozdělena do deseti úrovní.

Instalace programu

Přiznám se, že když už byla knížka na cestě, znervózněla jsem, jestli se mi podaří program správně nainstalovat. Jsem sice docela zdatný uživatel, ale při stahování souborů mi počítač občas vypoví službu. Naštěstí instalace programu Scratch 1.4 proběhla bez nejmenšího problému, jen mi dalo trochu práci na stránkách najít, kde se dá požadovaná verze 1.4 stáhnout, protože tam už nabízejí vyšší verzi 2.0. Kromě programu je potřeba stáhnout ještě zdrojové kódy ke knize (díky kterým se pak dají používat při programování hezké obrázky, pozadí a zvukové efekty), ale jelikož postup byl v knize napsaný opravdu srozumitelně, tak i to proběhlo bez nejmenších problémů. A tím moje práce na pár dnů skončila, protože dcera zasedla k počítači, k ruce si vzala knížku Programování pro děti a s radostí se vrhla na 1. úroveň.

1. úroveň – Cesta za slunečním paprskem

Jak už jsem naznačila, 1. úroveň dcera zvládla bez mé pomoci. Po otevření programu už čeká na děti postavička kocoura Scratche a za úkol je sestavit (pomocí jednoduchých předepsaných příkazů) úvodní program, který kocoura rozpohybuje.

2. úroveň – Vesmírná odysea

Dcera se vrhla s velkou chutí i na 2. úroveň, ale zhruba uprostřed už se do toho trochu zamotala a potřebovala moji pomoc. Cílem 2. úrovně je obléknout kocoura a naprogramovat další pohybující se předměty a zvukové efekty. Odměnou je pak vznik první jednoduché počítačové hry.

3.úroveň – Uvězněni úsměvem Mony Lisy

Do programu vstupuje nová postava nazvaná Fantasy, kterou je potřeba naprogramovat tak, aby pokládala otázky. Dále si přihrajeme postavu Mony Lisy, která je sestavena z několika kusů. Cílem je vytvořit program, který po složení jednotlivých dílků vyhodnotí, jestli hráč prohrál nebo vyhrál.

programovani_pro_deti4programovani_pro_deti1programovani_pro_deti3

Další úrovně otestoval v rámci úspory mého času  dvanáctiletý synovec a dcera mu asistovala. Synovec byl programováním doslova nadšen a musím říct, že je moc šikovný a všechny nás hodně překvapil. Dcera prográmky opisovala z knížky, ale synovec hned iniciativně vytvářel svoje vlastní.

Ale už ve stručnosti – 4. úroveň (Obrana počítačového centra v Hongkongu) a 5. úroveň (Kopání penalty na Ipanemě) potěší hlavně chlapce. V 6. úrovni se zase vrátíme ke kocourkovi Scratchovi, umožníme mu více pohybu a naučíme se průběžně měnit pozadí. 7. úroveň nám pomůže naprogramovat bludiště s dozorcem, nastraženými pastmi a pokladem. 8. úroveň nás naučí přehrávat hudbu a vytvářet animace. 9. úroveň se věnuje programování bojové hry a v desítce se rozloučíme epilogem.

Knížku Programování pro děti můžu doporučit jako pěkný a užitečný dárek pro děti cca od 10 let. A jestli jste měli ve škole rádi vývojové diagramy tak jako já, tak díky programováním ve Scratchi si je můžete připomenout a strávit příjemný oddychový čas na počítači. Pokud knížku koupit nechcete nebo nemůžete, a vaše děti by měly o Scratch zájem, stačí najet na adresu http://scratch.mit.edu/, kde si děti užijí spoustu zábavy zdarma.

Přeji příjemné „scratchování“ 🙂


programovani_pro_deti_nahledProgramování pro děti

Vydalo nakladatelství COMPUTER PRESS

Autor: The LEAD Project

Počet stran: 160
Formát: 168×240 mm
Vazba: brožovaná lepená

Knihu Programování pro děti si můžete objednat se slevou třeba zde.

Prolistujte si ukázkovou kapitolu!


computerpress_logoRenomované knižní nakladatelství počítačové literatury a titulů z oblasti digitální fotografie s tradicí od roku 1994 je dominantním leaderem na trhu v oborech počítačové literatury a digitální fotografie. V současné době nabízí více než 1400 knižních titulů, které pokrývají kompletní spektrum počítačové problematiky od začínajících uživatelů až po knihy pro IT profesionály.
Nakladatelství svou nabídkou pohotově reaguje na vývoj v oboru IT a přichází tak na trh s produkty věnovanými nejnovějším verzím produktů a nejžádanějších technologií. Nakladatelství Computer Press spolupracuje nejen s renomovanými českými autory, ale také s největšími zahraničními vydavateli.

Napsal/a: Marinada

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Marinada

  Na to jsem úplně zapomněla, dcera dělala taky loni nějaký komiks ve škole (učily se to s učitelkou) – byly to stránky http://www.rexo.cz. To mi přišlo fajn.
  Ono je to těžké – člověk se na jednu stranu snaží držet děti od počítače trochu dál, ale na druhou stranu u nás ve škole se jede spousta testů právě přes počítače a kdo neměl s počítačem do té doby zkušenost, tak s tím měl velké problémy (aspoň tak nám to říkala učitelka loni na třídních schůzkách)…

 • Jarmuschka

  Holky chodily dva roky v družině do PC kroužku.
  Myslím, že nejvíc hrají právě různé hry, ale přes nějaký prográmek si už i dělaly nějaký komiks – prográmek snad na stránkách Britské rady.

 • Marinada

  Jarmuschko, děkuji – potěšila jsi mě.
  Ten věk jsem tam uvedla já (po otestování), knížku jinak doporučují právě od 8mi let, ale třeba moje dcera by to v 8mi letech ještě zdaleka nezvládla (a proto by jí to nejspíš ani nezaujalo). Ale každé dítě je jiné, takže je dost možné, že Tvoje holky to klidně v 8mi letech zvládnou.

 • Jarmuschka

  Marinado, knížka vypadá opravdu zajímavě a Tvoje recenze se mi líbí.
  Doporučovaný věk je sice od 10 let, ale zvážím, jestli to nekoupím „do foroty“ (nemluvě o tom, že mně osobně „programování“ ve škole bavilo…)
  😉

 • Marinada

  Nuninko, děkuji Ti za milý komentář!

  Ahoj Padmé, děkuji Ti za Tvojí reakci – dceři přišla knížka ve chvíli, kdy byla nemocná, totálně znuděná a smutná…hned se pro programování nadchla a vlilo to do ní energii, tak jsem měla radost s ní 🙂

 • Padmé

  Ahoj Marinado, děkuji Ti za Tvou recenzi a zároveň i za tip na dárek :-).
  Vypadá to pěkně a líbí se mi to :-).

  Mimochodem – ani já nejsem nadšená, když můj syn sedí u počítače a hraje hry.

 • Marinado, knížka je opravdu zajímavá, díky za pěkně napsanou recenzi. 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist