Jak si chránit své soukromí

Navazuji na své dva předchozí články, a to na Seznam se bezpečně! a Chráníte si své soukromí?.Mnohá maminka (nejen) na mateřské pátrá na internetu po radách a informacích od zkušenějších maminek. Na maminkovských serverech hledá kamarádky, prodává nepotřebné věci po dítku, nakupuje větší oblečky, … Netrvá dlouho, a již si najde kamarádku, se kterou si píše a sdílí s ní své radosti a starosti. Někdy se s tím, co jí leží na srdíčku, svěří v nějaké diskuzi. Narodí se jí druhé dítko a má potřebu ukázat ho celému světu – šup s fotečkou na internet.

Stačí vám tak půl roku sledovat nějakou komunitu na internetu, a víte o jejích členech kdeco. Lidé jsou totiž neopatrní a zapomínají, že stránky nesledují jen jejich přátelé. Nikdy není na škodu dávat si pozor. Zde je několik ze zásad bezpečnosti:

1) Nikdy neprozrazujte své křestní jméno, a už vůbec ne příjmení! Janiček či Alenek běhá po světě jistě spousta, ale Alenek Poshových už tolik nebude. Spolu s tím, co o sobě bezděčně prozrazujete, je to příliš důvěrná informace.

2) Nikdy neuvádějte místo bydliště! Informace typu Jihočeský kraj bohatě stačí. Pozor, abyste své město neprozradili náhodou – komentářem v diskuzi Jihlaváků, chválou karlovarské porodnice, …

3) Nikdy neuvádějte data narození – jak svého, tak svých dětí a ostatních lidí! Nechcete-li přijít o pěkný metřík či přání k narozeninám, je tu jedna možnost. Napište, že se vaše dítko narodilo třeba někdy mezi červnem a červencem. A chce-li vám někdo posílat gratulace, tak ať je posílá 1.7., tj. přesně uprostřed.

4) Nikdy neuvádějte své telefonní číslo! Je to také příliš citlivý údaj. Skrze telefonní číslo jde přes internet zjistit mnoho věcí! Uvádíte-li ho kvůli prodeji či nákupu, upřednostněte raději email. A nejlépe nějaký neutrální – např. ZelinkaProdava@ … .cz.

5) Nikdy nedávejte na internet fotky sebe či svých dětí! Proč by měl váš potencionální nepřítel ještě vědět, jak vypadáte vy či jak vypadají vaše děti? Aby mohl jít na jistotu? Chcete-li se pochlubit miminkem či svatební fotkou, i zde existuje možnost. Zvolte zabezpečené, zaheslované stránky. Fotky si budou moci prohlédnout jen ti, kteří znají heslo. Nebo fotky pošlete kamarádce mailem. Do kolonky „Komu:“ se dá zadat hned několik adres zároveň.

6) Nepořizujte si všem přístupné osobní stránky! Takové stránky jsou cenným zdrojem informací o vašem životě. I neznámý člověk se může dozvědět, jakou ZŠ / SŠ / VŠ jste studovali, kdo jsou vaši přátelé, co máte rádi, co mají rády vaše děti (obzvlášť zajímavé pro pedofily – aspoň ví, co dítku slíbit), kam pravidelně chodíte, … Když už musíte mít své stránky, ať jsou (stejně jako fotky) přístupné jen vyvoleným.

7) Nezakládejte si profily na nejrůznějších serverech! Platí zde to samé jako u předchozího bodu.

8) Měňte své přezdívky! Mějte jich víc, pro každý web jednu originální, stejně jako emailů. Zkoušeli jste si někdy zadat svou přezdívku do vyhledavače? Kdo vás zná jen z VD, může zjistit, že pod stejnou přezdívkou máte profil na lide.cz či na Facebooku, a snadno o vás získá nové informace. Mít různé přezdívky a maily je sice nepohodlné, ale rozhodně bezpečnější.

9) Chraňte identitu a soukromí svých přátel! Důvěřuje-li vám někdo natolik, že vám svěří své jméno, ukáže své fotky, …, nezraďte jeho důvěru. Neříkejte nikomu dalšímu, že za přezdívkou Jeníček se skrývá Marie, že je jí tolik let, … Nepřeposílejte fotky svých přátel třetím osobám. Jdete-li na sraz, neprozraďte, kdo je kdo. Hromadné foto s popiskem „Zleva Ája (Alena), Danýs (Daniel), …“ je rozhodně špatně!

10) Nikdy neprozrazujte svá hesla! Doufám, že toto je pro mnoho lidí samozřejmostí. Pokud jste své heslo někomu prozradili, raději si ho rychle změňte. Potřebuje-li někdo druhý vaše heslo, aby vám jednorázově pomohl, ihned po vykonání pomoci si heslo změňte.

Možná vám tohle všechno přijde jako samozřejmost a vy to děláte. Pokud ano, tleskám vám. Mnoho obezřetných lidí totiž bohužel neznám.

Možná vám to ale přijde jako zbytečné přehánění. Mnoho lidí si to naneštěstí myslí. Netušíc tak připravují živnou půdu nějakému individuu s nekalými úmysly. Je to třeba jeden případ ze sta, z tisíce, ale kdo vám zaručí, že to nebudete zrovna vy? Můžete si říkat „Mně se to nestane!“, ale do budoucnosti nevidíte. Nebylo by lepší raději se chovat bezpečně a riziko eliminovat?

Třeba právě kvůli našim dětem? Děti napodobují chování svých rodičů. Když uvidí, že zveřejnit své jméno, bydliště a telefon na internetu je v pořádku, můžou to také udělat. A třeba být další obětí, jejíž nahé fotky se dostanou na internet a skočí kvůli tomu pod vlak.

Co myslíte, vyplatí se dodržovat zásady bezpečnosti na internetu? Přemýšlejte o tom prosím!