Jak si chránit své soukromí

Rubrika: PC a internet

Navazuji na své dva předchozí články, a to na Seznam se bezpečně! a Chráníte si své soukromí?.

Mnohá maminka (nejen) na mateřské pátrá na internetu po radách a informacích od zkušenějších maminek. Na maminkovských serverech hledá kamarádky, prodává nepotřebné věci po dítku, nakupuje větší oblečky, … Netrvá dlouho, a již si najde kamarádku, se kterou si píše a sdílí s ní své radosti a starosti. Někdy se s tím, co jí leží na srdíčku, svěří v nějaké diskuzi. Narodí se jí druhé dítko a má potřebu ukázat ho celému světu – šup s fotečkou na internet.

Stačí vám tak půl roku sledovat nějakou komunitu na internetu, a víte o jejích členech kdeco. Lidé jsou totiž neopatrní a zapomínají, že stránky nesledují jen jejich přátelé. Nikdy není na škodu dávat si pozor. Zde je několik ze zásad bezpečnosti:

1) Nikdy neprozrazujte své křestní jméno, a už vůbec ne příjmení! Janiček či Alenek běhá po světě jistě spousta, ale Alenek Poshových už tolik nebude. Spolu s tím, co o sobě bezděčně prozrazujete, je to příliš důvěrná informace.

2) Nikdy neuvádějte místo bydliště! Informace typu Jihočeský kraj bohatě stačí. Pozor, abyste své město neprozradili náhodou – komentářem v diskuzi Jihlaváků, chválou karlovarské porodnice, …

3) Nikdy neuvádějte data narození – jak svého, tak svých dětí a ostatních lidí! Nechcete-li přijít o pěkný metřík či přání k narozeninám, je tu jedna možnost. Napište, že se vaše dítko narodilo třeba někdy mezi červnem a červencem. A chce-li vám někdo posílat gratulace, tak ať je posílá 1.7., tj. přesně uprostřed.

4) Nikdy neuvádějte své telefonní číslo! Je to také příliš citlivý údaj. Skrze telefonní číslo jde přes internet zjistit mnoho věcí! Uvádíte-li ho kvůli prodeji či nákupu, upřednostněte raději email. A nejlépe nějaký neutrální – např. ZelinkaProdava@ … .cz.

5) Nikdy nedávejte na internet fotky sebe či svých dětí! Proč by měl váš potencionální nepřítel ještě vědět, jak vypadáte vy či jak vypadají vaše děti? Aby mohl jít na jistotu? Chcete-li se pochlubit miminkem či svatební fotkou, i zde existuje možnost. Zvolte zabezpečené, zaheslované stránky. Fotky si budou moci prohlédnout jen ti, kteří znají heslo. Nebo fotky pošlete kamarádce mailem. Do kolonky „Komu:“ se dá zadat hned několik adres zároveň.

6) Nepořizujte si všem přístupné osobní stránky! Takové stránky jsou cenným zdrojem informací o vašem životě. I neznámý člověk se může dozvědět, jakou ZŠ / SŠ / VŠ jste studovali, kdo jsou vaši přátelé, co máte rádi, co mají rády vaše děti (obzvlášť zajímavé pro pedofily – aspoň ví, co dítku slíbit), kam pravidelně chodíte, … Když už musíte mít své stránky, ať jsou (stejně jako fotky) přístupné jen vyvoleným.

7) Nezakládejte si profily na nejrůznějších serverech! Platí zde to samé jako u předchozího bodu.

8) Měňte své přezdívky! Mějte jich víc, pro každý web jednu originální, stejně jako emailů. Zkoušeli jste si někdy zadat svou přezdívku do vyhledavače? Kdo vás zná jen z VD, může zjistit, že pod stejnou přezdívkou máte profil na lide.cz či na Facebooku, a snadno o vás získá nové informace. Mít různé přezdívky a maily je sice nepohodlné, ale rozhodně bezpečnější.

9) Chraňte identitu a soukromí svých přátel! Důvěřuje-li vám někdo natolik, že vám svěří své jméno, ukáže své fotky, …, nezraďte jeho důvěru. Neříkejte nikomu dalšímu, že za přezdívkou Jeníček se skrývá Marie, že je jí tolik let, … Nepřeposílejte fotky svých přátel třetím osobám. Jdete-li na sraz, neprozraďte, kdo je kdo. Hromadné foto s popiskem „Zleva Ája (Alena), Danýs (Daniel), …“ je rozhodně špatně!

10) Nikdy neprozrazujte svá hesla! Doufám, že toto je pro mnoho lidí samozřejmostí. Pokud jste své heslo někomu prozradili, raději si ho rychle změňte. Potřebuje-li někdo druhý vaše heslo, aby vám jednorázově pomohl, ihned po vykonání pomoci si heslo změňte.

Možná vám tohle všechno přijde jako samozřejmost a vy to děláte. Pokud ano, tleskám vám. Mnoho obezřetných lidí totiž bohužel neznám.

Možná vám to ale přijde jako zbytečné přehánění. Mnoho lidí si to naneštěstí myslí. Netušíc tak připravují živnou půdu nějakému individuu s nekalými úmysly. Je to třeba jeden případ ze sta, z tisíce, ale kdo vám zaručí, že to nebudete zrovna vy? Můžete si říkat „Mně se to nestane!“, ale do budoucnosti nevidíte. Nebylo by lepší raději se chovat bezpečně a riziko eliminovat?

Třeba právě kvůli našim dětem? Děti napodobují chování svých rodičů. Když uvidí, že zveřejnit své jméno, bydliště a telefon na internetu je v pořádku, můžou to také udělat. A třeba být další obětí, jejíž nahé fotky se dostanou na internet a skočí kvůli tomu pod vlak.

Co myslíte, vyplatí se dodržovat zásady bezpečnosti na internetu? Přemýšlejte o tom prosím!

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Moc zajímavý článek – musím se nad sebou zamyslet, bohužel…

 • Anonymní

  Katys a Corino, bohužel vám moc neumím poradit. Vidím jen dvě možnosti:
  1. napsat adminovi a požádat o zrušení profilu;
  2. vymazat ve svém profilu všechny osobní informace, je-li to možné. Např. na lide.cz si uživatelé profil vyplňují sami, a sami si ho můžou změnit. Sice tam zůstane přezdívka, ale bez důležitých informací.

  Corino, ono už dál není moc co psát. V těchto mých třech článcích jsem se pokusila říct vše podstatné.

  hannah58, souhlasím s mimibazarem. I některé maminky z VD tam mají svůj profil, a to pod stejnou přezdívkou. To se pak člověk dozví věcí! Co jsem nevěděla z VD, dozvěděla jsem se na mimibazaru. 🙁

 • bamiska

  ted jsem zkoukla i to video, je´to hrozné dítka to zatím neláká a stačí jim jen hry, starší sice přišel, že ostatní maj profily, ale já jsem mu to prozatím zatrhla, ale na jak dlouho:-), musí mu to člověk jen vysvětlit a věřit, že ho to nepotká a nebo bude vědět jak reagovat….
  není to jen o dětech je to i o dospělých tak dvakrát jsem vlezla na chat se zájmem pokecat neutrálně a nic víc a hned se chlapy otevřeně nabízeli tak jsem to vyklikla a jsem poučená, že tudy cesta nevede

 • Peťka

  Moc pěkný článek a určitě velmi poučný.

 • Markétko, ahoj, já chtěla psát už včera, ale bylo toho nějak hodně..prosím tě i já mám ten samý problém, co katys, musela jsem kdysi dávno v nevědomosti, někde něco napsat..také mám nedobrovolný profil a štve mě to :-((
  Jsem horlivá a tak to dopadá. Já pro změnu hledala na seznamce pro kamarádku dopisovatele a tak jsem to zjistila, my neznalí, áách jo.(ale k něčemu to dobré bylo 🙂 )
  Tvůj článek byl moc hezký a přimlouvám se, aby jsi pokračovala, co nejvíce info. Já chodím jen sem, na VD, takže si myslím, že jsem SNAD nikde nic nezadala 🙁
  A fotky? Tu hrůzu si raděj ani nepřejte vidět. Tu posílám jen po mejlu a známým :-). Takže abych se vystavovala někde na netu, to nehrozí :-)))). Tyhle informace se mi budou určitě hodit pro mé děti.
  Tvá poslední větička zní tak prosebně 🙂

 • Velmi pěkný článek s konkrétními radami. Myslím si, že mladé maminky příliš odhalují své soukromí na mimibazaru, jestli jste se tam byla některá podívat, uvidíte. O jejich dětech a rodinách se tak všichni dozvídáme vše.

 • Díky za rady . Já jsem se neuváženě přihlásila do nějaké seznamky na popud bývalé spolužačky která mi emailem poslala vzkaz a prý ho zanachala na těch stránkách a já pitomec se tam přihlásila a samosebou tam žádný vzkaz nebyl takže tam mám nedobrovolný profil . Co ted s tím ??? Není nějaká možnost aby mne od tama vymazali . Já tam nechci být ,porad te

 • Lien

  My bohužel nemáme repráky, takže je mi to video na prdlajs, ale určitě je opatrnost na místě, jestli to vyznělo jinak, tak jsem to jen špatně podala.

 • Anonymní

  Heloušku, děkuji za pozitivní komentář. 🙂

  Lien, netušíš-li, doporučuji shlédnout video na mnou zmiňovaných stránkách:

  seznamsebezpecne.cz

  Dnešní pedofilové jsou bohužel velmi důvtipní. Stačí, aby věděli, že bydlíš ve stejném městě jako oni, že máš dítě ve věku, který je tolik přitahuje, a věděli, na co dítě nalákat. (Stačí neopatrná zmínka třeba o nutnosti koupit nový mobil.) Chodí-li dítě na chat či si podá inzerát do seznamky, pedofil si ho snadno vyhledá. Zdá-li se ti to těžko k uvěření, mrkni na to video. Je tam dost drsně ukázáno, jak pedofilové oblbují malé holky a kluky. 🙁

 • Lien

  Možná jsem naivní, ale nevím, co mi kdo může udělat, jestli zná moje jméno a třeba věk a jméno mých dětí, nenapadá mě nic, co z toho kdo může mít. Jinak samozřejmě souhlasím fotky, bydliště apod. nesdělovat. A určitě je dobré, že na to v článcích upozorňujete.

 • Heloušek
  Heloušek

  Markétko, děkuji Ti za příspěvek, jsem s Tebou zajedno, souhlasím ve všech bodech, je důležité si soukromí chránit, protože nikdy nemůžeme vědět, na koho narazíme (na té pomyslné druhé straně). Sama se snažím jakási svá vlastní pravidla dodržovat (nikam nedávám naše fotky, telefonní čísla, osobní data).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist