Digiscrap a já

Asi jako spousta novopečených maminek jsem se rozhodla věnovat našim babičkám, prababičkám, dědečkům a pradědečkům pod stromeček nástěnný kalendář s fotkami jejich (pra)vnoučete. Byl začátek listopadu a tak bylo na přípravu a realizaci času dost.Zcela logicky přišel nejprve na řadu výběr fotek do kalendáře. Rozhodovala jsem se mezi dvěma variantami. Jednak vybrat za každý měsíc předešlého roku jednu fotku, ale jen málo fotek bylo tématických, tedy vystihujících určitý měsíc či roční období. A navíc v lednu by příbuzní měli na očích měsíční miminko, zatímco už je to vlastně velký roční kluk. A druhou variantou bylo v průběhu 4-6 týdnů nafotit 12 zajímavých fotek pro 12 měsíců a jednu na titulku. Bylo krásné slunečné podzimní odpoledne a tak jsem vyrazila nafotit první záběry. Jak šly dny, vymýšlela jsem náměty na další fotky. Adámek byl naštěstí úžasná modelka, focení ho bavilo, ale samozřejmě ne celý den… 🙂 Vždycky jsem připravila „scénu“ včetně všech potřebných rekvizit, vylepšila osvětlení a během maximálně 20 minut bylo nafoceno. Musím říct, že výdobytky moderní doby – digitální fotoaparáty a programy na zpracování fotek jsou vynikající pomocníci. Úprava fotek nebyla nijak dramatická, spíš jen odstranění červených očí, doostření, případně oteplení celkového snímku. A pokud jste začátečníci, stejně jako já a Photoshop zatím neovládáte, doporučuji vcelku blbuvzdorný program Picasa.

Tak, fotky bychom měli a teď už jen vybrat zhotovitele kalendáře. Na internetu je široký výběr firem, kterým stačí jen zaslat fotky a za pár dní máte hotové dílko doma. Ceny za formáty A4 až A3 se pohybují od 120,- Kč až do 700,- Kč za kus. Všechny listy jsou většinou na bílém pozadí, s jednotnou formou velikosti a barvy písma a i proto je nutné zvolit si formát kalendáře na výšku či na šířku. Nelze tedy v kalendáři kombinovat fotografie na výšku i na šířku, ale je nutné se rozhodnout jen pro jeden typ. A to byl u mne právě kámen úrazu, ale ne jediný. Dalším mým požadavkem bylo podtrhnout atmosféru daného měsíce a fotografie také vhodnou barvou pozadí a navíc jsem chtěla skloubit nástěnný kalendář s kalendářem plánovacím, tedy vytvořit místo pro praktické poznámky, což mi u běžných nástěnných kalendářů chybí. Takže pokud jsem tedy nechtěla ustoupit ze svých požadavků, a to jsem tedy nehodlala, protože ač jsem narozená ve znamení ryb, tak velmi tvrdohlavá, nezbylo než si celý kalendář navrhnout sama.

Čas letěl jako bláznivý, ani Karel Gott ho nedokázal zpomalit, byl prosinec a já neměla jasno jak, s kým a v čem… 🙂 A v této chvíli mi nepřímo velmi pomohly Vaše děti, konkrétně Quendolina a její tip na internetové stránky o digitálním scrapbookingu. Takže ještě jednou a veřejně – díky, Hani! 🙂 Týden trápení se učením grafického programu GIMP, zdřevěnělý zadek, téměř permanentně hlídající a krmící tatínek (i jemu díky za trpělivost a finance na tisk 🙂 ) a dílko bylo na světě. Pak už „jen“ najít někoho, kdo vám vše vytiskne a pokud možno také ořízne a sváže kroužkovou vazbou. Doporučuji menší grafická studia, nebo běžná kopírovací centra. Nás vyšel tisk s ořezem a svázáním jednoho kalendáře ve tvaru čtverce oříznutého z původního formátu A3 na 350,- Kč. Když jsem si je ještě teplé odnášela domů, byla jsem nadšená. Nejen z výsledku, který je určitě originálem, ale také sama ze sebe. Naučila jsem se zase něco nového a posílila po roce na mateřské své sebevědomí.

A co na to obdarované babičky a dědečkové? Od slov chvály a slziček dojetí až po překvapené pohledy, kde jsme je koupili a nás nenapadlo nic lepšího, než se smíchem odvětit: „No, normálně koupili v Tescu!“ 🙂




Pozn. redakce: obrázky lze prokliknutím zvětšit.