Chráníte si své soukromí?

Rubrika: PC a internet

Internet je na jednu stranu úžasné místo. Můžete se skrze něj seznámit, hledat práci, nakupovat a prodávat, bavit se, … Na druhou stranu se může v rukách „šikovného“ člověka stát nebezpečnou zbraní, která se obrátí proti vám.

www.vasedeti.cz jsou stránky, kde se schází (nejen) maminky z celé České republiky a občas i ze zahraničí. Některé z nás píšou články, svěřují se v TAM-TAMu se starostmi či radostmi, které nás potkaly, žádají o radu v Poradnách, … Je toho opravdu hodně. VD prostě žijí.

Má to ale i nevýhodu. Jistě každá z vás ví, kolik dětí má třeba taková Horempádem, babofka, Ájík, Jovanka, Tamina, TaHad, mimkys, … Víme, která z nás řešila se svým dítkem výchovné či školní problémy. Víme, která z nás se potýkala s nevěrou svého muže či partnera. Víme, která z nás je či není vdaná. O některých maminkách víme, jaké zaměstnávání vykonávají. Známe jména svých dětí, známe i jejich datum narození. U některých z nás víme i křestní jméno, příjmení, u jiných telefonní číslo.

Nepřijde vám, že je to až příliš informací? Myslíte si, že je to málo? Ale kdepak! Zkuste si do googlu zadat třeba takové telefonní číslo. Pokud jste do té doby nevěděli, kdo se pod ním skrývá, máte velkou šanci to zjistit. Zjistíte jméno, zadáte ho do googlu místo telefonu a ejhle! Najednou víte, ve kterém městě ten člověk bydlí či pro jakou firmu pracuje. Máte-li štěstí, najdete i fotku, případně fotku dětí, manžela, kamarádky, …

Už vám to přijde jako příliš informací? Mělo by! Nikdy totiž nevíte, kdo se na internetu může skrývat. Nikdy netušíte, které individuum si vás či vaše děti vyhlídne jen proto, že zjistí, že bydlíte ve stejném městě. Už kvůli našim dětem bychom si měli dávat pozor na to, co o sobě na internetu prozrazujeme. Děti napodobují chování svých rodičů. A když uvidí, že vy se nezdráháte prozradit své jméno, věk, bydliště, …, můžou to udělat také tak. A stát se obětí nějakého pedofila.

Pokud mi stále nevěříte, podívejte se na video na stránkách seznamsebezpecne.cz. Ale předem vás upozorňuji – není to pro slabé povahy! Až video shlédnete, možná budete zděšeni, nakolik jste byli neopatrní. Nebo si řeknete – ještěže si chráním své soukromí.

Do které kategorie patříte právě vy?

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • Markétko, tak to jsem ráda :)) To víš, taky ve mně hlodal červíček :)) Myslím, že pro známé jsem k poznání – tam mi to vůbec nevadí, holky tady vnímám jako své kamarádky, takže vylití srdíčka není problém 🙂
  Takže děkuji – aspoň mě to taky přimělo k zamyšlení a kdybych náhodou chtěla ulítnout 🙂 – na Tvůj článek si určitě vzpomenu.

 • Virenka

  Článek je dobrý a přínosný, určitě je dobré o tom přemýšlet. Ale neumím si představit, že bych si tady, na stránkách o dětech, nevylila srdíčko aspoň z některých těžkých starostí, když se to najednou valí. Logicky, kdo sem chodí, má o mě docela dobrou představu, stejně jako já o mnohých. Čili spíš je třeba vážit, jestli bych totéž řekla těm, kdo mě dobře znají i v reálném životě, a neříkat víc, než tuto mez přesahuje…
  Nikdy bych na webu třeba nezveřejňovala telefonní číslo, to mi stačí, že je prakticky veřejné v reálu :-(.
  Co se týče bezpečí dětí, to pokládám za zásadní a míním v tom působit od začátku, snad budu mít štěstí a poslechnou. Zatím 8-letý prohlížeč nepoužívá…

 • Anonymní

  Moc vám všem děkuji za pozitivní reakce. 🙂 S tím telefonem jsem popsala jednu konkrétní příhodu. Zde na VD je možné najít spoustu telefonních čísel. U některých nedohledáte nic, u jiných se aspoň nějakou informaci dozvíte. V jednom případě jsem dokonce zjistila úplné jméno dotyčné, našla jsem její osobní stránky a i firmu, u které pracuje. Samozřejmě, s přiměřenou dávkou osobních fotografií.
  Ájíku, zrovna na tebe se mi moc věcí zjistit nepodařilo. Je vidět, že si dáváš pozor. 😉

 • Taky jsem na sebe nic moc nevygůglila :)))
  Nějak se pohybuji jen na VD, fotky jinam nedávám…. ale jak píše Matilda, po těch (2) letech… :)))
  Cori, a neboj, nejsi tady sama PC antitalent… můžu Tě jen uklidnit, že se to zlepšuje :)))

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Jo jo, jednou už se mi pouštění informací docela vymstilo.
  Je dobré si zachovat určitou míru intimity.

 • Lussy, já se svou až nezdravě důvěřivou povahou jsem své číslo určitě někde už zveřejnila, znám se. Jsem zapomětlivá. Jenže asi myslíš, že kdybych ho zveřejnila, že bych vygůglila? (mě to slůvko příjde legrační :-)). Víš, já se přiznám, nerozumím PC, to se tu ví, ale třeba běžně píši SMS přes počítač, nesměj se jo? :-)), já nevím, jestli i tohle je takhle bráno..utčitě jsem někde něco musela někde napsat, ráda bych to vypátrala..
  Matildo, já jsem to samé, také jsem zprvu na VD koukala nezaregistrovaná, jenže já nemůžu mluvit o letech, ale měsících. To je právě to, že se chce člověk podělit o spoustu informací a třeba si ani neuvědomí, jak je to nebezpečné.
  Nedávno se tady jedna maminka ptala, kdo že se skrývá za přezdívkami. Podle mě jsou přezdívky právě na to, aby byl člověk co nejvíce inkognito. To samé platí o městě, atd..vím, že třeba v našem městečku žije asi sto tisíc obyvatel a to jsme město malé, což teprve Praha a jiné velkoměsta, takže nějaká Karla, Jana, Tamara (jména si vymýšlím) se tu ztratí. Takže za mě: Markéta mi dala ponaučení

 • Taky se snažím pouštět ven jen to, co mi nevadí, aby ostatní o mně a mé nejbližší rodině věděli…
  S dětmi může být asi problém, zatím se nás to ještě netýká, ale nebude to dlouho trvat… Snad vystihneme ten pravý čas…

 • TaHad

  Nemyslím, že bych sebe a své děti vystavovala nebezpečí. Dávám si pozor, abych na netu neuváděla příliš osobní informace. Dobře vím, jak to může být nebezpečné.

 • Matilda

  Cori, já jsem si taky nevygooglila nic:-)
  Já samozřejmě naprosto souhlasím se vším, za sebe musím říct, že nějakou, docela dlouhou dobu jsem byla na VD pouze jako anonymní, teprve pak jsem se zaregistrovala a na své soukromí jsem byla jakžtakž opatrná, ale teď po těch letech:-))) Kdeže ty loňské sněhy jsou, stačí pár neúspěchů nebo naopak úspěchů, o které se chcete jen tak s někým podělit a už v tom lítáte…:-)
  Co se týká dětí, tam je samozřejmě hlavní problém, takže taky hlídáme, kontrolujeme, udělujeme hranice a mantinely. Anička brouzdá pouze po Osobnostech.cz, hraje online hry, to vždycky chviličku, pak jde z internetu pryč a hraje si hry v počítači. Chatovat má přísně zakázáno, a párkrát jsme se rozhovorem ujistili, že ji to – zatím – vůbec neláká, i když ví, že kamarádky to běžně dělají a mají to za velkou legraci. Ale co není, může být, zatím je jí 11…
  P.S. Ten zmiňovaný odkaz je mi k ničemu, z nějakého důvodu mi tam nefunguje zvuk… Ale dokážu si představit, z čeho by mi asi bylo nedobře u srdíčka…

 • Lussy

  Cori,
  to nemusíš být nešikovná s PC,prostě jsi zřejmě nikdy nikde neuvedla svůj telefon-buď ráda 🙂

 • ..tak jsem se mrkla, je to hodně smutné a hodně poučné. Děti jsou důvěřivé, ale co si budeme nalhávat, i my dospělí jsme takoví..

 • Taky oceňuju připomínku:-) Před časem jsem četla článek o tom, jak lehkomyslně maminky umísťují na internet fotky svých dětí(někdy i s intimními partiemi) a je pravda, že je pro mě zatěžko pochopit jejich chování.

 • Tohle je pro mě rozhodně zajímavé téma. A protože jsem zvědavá, chtěla jsem si vygůglit, jak píše Lussy, své telefonní číslo, jenže při mé „šikovnosti“ jsem nezjistila nic 🙁
  Přemýšlím, do které kategorie spadám já. Možná je má nešikovnost s počítačem k něčemu dobrá. Jdu se mrknout na odkaz, na který Markéta upozorňuje a potom se uvidí.

 • jj, přemýšlím nad tím docela často…
  Vím, že podle profilu jsem docela k poznání :))
  Na druhou stranu nedávám veřejně emaily, telefonní čísla, adresu… tak si říkám, že kdo chce, může nás najít i podle telefonního seznamu.
  A je taky pravda, že své děti v totmo úzkostlivě hlídáme – prohlížíme historii, ptáme se… myslím, že máme celkem slušný přehled, kde se na netu naši synové pohybují.
  Ale rozhodně stojí za to to připomínat… :))

 • Zajímavé a je dobře,že na toto upozorňujete.

 • Lussy

  Tak přesně o tomto jsem nedávno přemýšlela. Že kdybych si dala práci a posbírala tady informace z tam tamu,diskutárny,poradny,komentářů,tak bych o každé/každém z nás získala dost slušný profil.
  Já to samozřejmě neudělám,nemám důvod. Jen jsem přemýšlela,že člověk tu řekne,jak se dcera jmenuje,onde zas co dělá,jakou volí stranu,jestli věří v Boha,jestli byl někdy nevěrný atd. atd. Já osobně doufám,že i kdyby si mě někdo na VD vygůglil,a poznal mě,že mi to život nezkomplikuje.
  Jo, vygůglila jsem si svoje mobilní číslo-je tam kontakt do kanceláře,moje fotka a co dělám 🙂
  Mrkla jsem na ten odkaz,nestihla jsem to zkouknout celý,ale je to síla. Znám ve svém okolí 8 letého kluka,co si takhle psal s 15 letou holkou,rodiče ho v tom ještě podporovali,že má kamarádku! Já jsem u nich byla na návštěvě,napsala jsem si s holkou pár řádek a šup-byl z něj dospělej chlap.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist