Bezpečnost dětí na internetu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, PC a internet

Doufáte, že se vás a vašich dětí problémy na internetu netýkají? Omyl! Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že vaše sladká nevědomost a jejich nemístná sebejistota může ublížit…

Publikace Bezpečnost dětí na internetu s podtitulem Rádce zodpovědného rodiče obsahuje deset tematických okruhů – potíží, s nimiž se mohou setkat všichni uživatelé počítače či mobilního telefonu s přístupem na internet, včetně těch nejmladších. Autoři v ní čtivým způsobem popsali reálné situace a dali návod, jak se jich vyvarovat. Lenka Eckertová pracuje v Národním centru bezpečnějšího internetu, Daniel Dočekal je dlouholetým internetovým publicistou.

Dohoníme své děti?

Dokážou současní čtyřicátníci dohonit dnešní děti mířící do základních školv jejich dovednostech s dotykovými telefony, tablety, internetem, vyhledáváním, sociálními sítěmi, digitálními fotoaparáty? Je více než pravděpodobné, že nikoliv. Nemají k tomu dostatek sil a času, ale chybí jim nakonec i motivace. Málokterý dospělý si připouští, že vlastně žije v jiném světě, než v jakém žijí jeho děti.

Být stále dostupný na mobilu dnes patří k bontonu. Máte-li během dne vypnutý mobil, stáváte se podezřelým. Volající je často popuzen, že volaný telefon nezvedá. Spousta lidí telefonuje i na záchodě, esemeskují u oběda nebo chatují ve škole pod lavicí. Musí vše sdělit hned. Někteří naši současnost nazývají „instant age“.

Nový online svět však přináší řadu úskalí. Internet prostě není zcela bezpečný svět, není nebezpečnější než reálný svět, ale přináší jiné způsoby a nová rizika. Je nutné o nich vědět, naučit se správně chovat a reagovat na ně.

Víte že…? Fakta o dětech v Evropě

100 % dětí hraje na internetu hry

86 % dětí sleduje na internetu videa

75 % dětí používá internet pro komunikaci (sociální sítě, instant messaging a e-mail)

56 % dětí stahuje na internetu filmy a hudbu a sdílí obsah

23 % dětí navštěvuje chaty, sdílí soubory, bloguje a tráví čas ve virtuálních světech

Rizikové chování:

40 % dětí hledá na internetu nové přátele

34 % dětí si mezi přátele a kontakty přidává lidi, které nikdy neviděly

16 % se na internetu vydává za někoho jiného, než ve skutečnosti je

15 % poskytly někomu, koho nikdy neviděly, své fotky či videa

Pouze 56 % dětí ví, jak si nastavit soukromí na sociálních sítích

(Zdroj: EU Kids Online 2009-2011, final report)

Desatero bezpečného internetu podle Lenky Eckertové

 1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce – nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
 3. Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
 5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
 7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
 8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
 10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

bezpecnost_deti_na_internetu_nahledBezpečnost dětí na internetu

Vydalo nakladatelsví Computer Press

Autor: Lenka Eckertová, Daniel Dočekal

Počet stran: 224
Formát: 167×225 mm
Vazba: brožovaná lepená
Vyšlo: 01.02.2013

Knihu Bezpečnost dětí na internetu si můžete objednat například zde.

Přečtěte si ukázkovou kapitolu – zde.


Lenka Eckertová působí od roku 1996 v oblasti obsahu , marketingu a komunikace na internetu. Počínaje zaměstnáním v průkopnických internetových společnostech Capitol Internet Publisher a M.I.A. se vždy zabývala využitím moderních technologií v každodenní praxi. Tématu online rizik a jeho zprostředkování veřejnosti se v současnosti věnuje v Národním centru bezpečnějšího internetu (Saferinternet.cz).

Daniel Dočekal je internetový publicista, konzultant a lektor. Již roku 1996 založil magazín Svět namodro a posléze Pooh.cz. Spolupodílel se na rozvoji mnoha internetových projektů. V současnosti se věnuje především vlastní publicistické činnosti, poradenství a vedení besed pro děti na téma internetové bezpečnosti, zejména v oblasti sociálních sítí.

Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, které se snaží propagovat zodpovědné chování na internetu a poukazovat na možná rizika spojená s jeho užíváním.
Podporuje vzdělávání v této oblasti, a to zejména vzdělávání dětí. Školám a dalším organizacím nabízí široké spektrum vzdělávacích a osvětových služeb, včetně seminářů, v oblasti prevence rizikových jevů spojených s užíváním internetu a online komunikací. Aktivně působí proti šíření ilegálního, zejména pedofilního a extremistického obsahu na internetu, ve spolupráci s dalšími organizacemi včetně České policie. Přináší aktuální informace týkající se vývoje v oblasti online technologií a hlavně rizik, které se v této souvislosti objevují. K nim samozřejmě patří také oblast sociálních sítí, komunitních serverů a mobilních technologií, které nabývají na stále rostoucí popularitě. NCBI koordinuje projekt Safer Internet CZ, jehož součástí je činnost horké linky a linky pomoci.


Renomované knižní nakladatelství počítačové literatury a titulů z oblasti digitální fotografie s tradicí od roku 1994 je dominantním leaderem na trhu v oborech počítačové literatury a digitální fotografie. V současné době nabízí více než 1400 knižních titulů, které pokrývají kompletní spektrum počítačové problematiky od začínajících uživatelů až po knihy pro IT profesionály.

Nakladatelství svou nabídkou pohotově reaguje na vývoj v oboru IT a přichází tak na trh s produkty věnovanými nejnovějším verzím produktů a nejžádanějších technologií. Nakladatelství Computer Press spolupracuje nejen s renomovanými českými autory, ale také s největšími zahraničními vydavateli.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • mura

  Knížka je určitě dosti poučná,u nás mají kluci dovoleno tak 2 hod.,a ztoho raději místo sezení u počítače chcou hrát různé hry a nebo něco podnikat venku,bud s námi a nebo s kámoši.

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Knížka je určitě poučná,jak pro děti,tak pro rodiče.Záleží na rodičích,jak si s dětmi rozumý a jakou k sobě mají důvěru.Naše děti mohou na net pouze hodinu denně.

 • meggi41

  No toto,ja jsem skoro 42r.mamina,ale vymozenosti dnesniho sveta ovladan paradne 😀
  Ono jde o to,se nebat a nebrat mobil,tablet atd,jako nutne zlo..Stejne,jako se vyvyji doba,mame sanci se ucit i my..A kdyz se naucila na mobilu i moje 84r.babi..a zrusila pevnou..Proc ne kdokoliv 😀 A ucime se porad neco..Tak to skratka je..
  Co nemam a ani nechci,je Fb..kamarady mam v mobilu..setkavam se s nima..vime o sobe..a kdo kamarad neni,tam mi ani Fb nepomuze 🙂 Ale kdo ho ma,ok,to ja to mam tak 😀
  Mlady chapu,ze napr.Fb maji,ale jen pokud se to neprehani.Verim,ze 20l.dcera,je natolik rozumna..fotky ukazuje jen pratelum..a pise si jen s vybran.lidma..A hlavne na intosi moc nesedi,nema cas ani moc zajen 😀
  Syn si hleda ruzne veci do skoly.ci veci,co ho bavi(Pc)..Obcas si zahraje hru..Ale to auta a podobne.A mala,ta umi vsecko ovladat uplne uzasne hihi.a ve skole maji v Pc i v tabletech,ohromnou vybavenost..ale zablokovane,intern. veci mimo uceni..No a doma si nekdy zahraje hri-obleka panenky,“vari“pizzu,dort 😀
  A velke dceri se uz 2xpokouseli dostat do Fb uctu.. 🙁
  18r.syn ma konicek vse okolo Pc,umi ho i od zakladu slozit,opravit..atd..takze to dela i lidem a vydela si 🙂 A uvazuje,ze by si udelal na to jeste skolu..
  Urcite je na miste bejt na netu opatrny..Dokaze bejt nejen pomocnik,ale muze i ublizit..Bohuzel hodne mladych lidi to podcenuje..napr.mi dcera ukazovala,jake verejne fotky maji nektera devcatka na Fb..to je sila i na mne..A polozila bych otazku rodicum,ci to vedi.. 🙁

 • Marinada

  Tak zatím krok s mládeží snad držím, ale nechápu, proč se radši místo toho psaní nesejdou venku 🙂
  Desatero bezpečného internetu je užitečné, musím říct, že ohledně toho hodně apelují i ve škole, což jsem ráda. Já z dcery často „nenápadně“ tahám, s kým si třeba píše, ale připadám si u toho blbě, protože jí tím zároveň lezu do soukromí 🙁
  (Ona je ale zatím naštěstí líná si psát i se známýma, natož s cizíma).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist