Zřízení živnostenského listu krok za krokem

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Tak a mám to za sebou. Co? No obíhání úřadů za účelem získání živnostenského listu. Získala jsem totiž možnost přivydělat si jako fyzická osoba (FO) na vedlejší poměr, ale podmínkou byl právě živnostenský list (ŽL). Chci se tedy s vámi podělit o to, co všechno musíte podniknout, abyste ŽL získali. Jsem Pražačka (konkrétně Praha 2), takže to budu psát v rámci Prahy 2, ono se to ale určitě v ostatních městských částech či městech lišit moc nebude.

1) První, co jsem udělala, bylo, že jsem si hledala informace na internetu. Poté, co jsem narazila na informace o Centrálním registračním místě (CRM) jsem zajásala, protože dle tohoto nového ustanovení zákona může člověk vše zařídit na jednom úřadě.

Centrální registrační místo – Dne 1.8.2006 nabývá účinnosti zákon č. 214/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon) ve znění pozdějších předpisů a některé další zákony. Jedná se o rozsáhlou novelu živnostenského zákona, kterou dochází k rozšíření pravomocí živnostenských úřadů, jako centrálních registračních míst.
FO může společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi na příslušném ŽÚ též:
podat přihlášku k daňové registraci nebo příslušné oznámení
oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti
podat přihlášku k důchodovému pojištění
podat přihlášku k nemocenskému pojištění
oznámit vznik nebo obsazení volného pracovního místa
podat oznámení podle zákona o veřejném zdravotním pojištění

No tak hned na živnostenském úřadě mě paní vyvedla z omylu a řekla, že bude lepší si to obejít. Tak nevím, zda to je její lenost nebo zda opravdu je lepší si to obejít. Byla jsem tam s kočárem, tak předpokládám, že to se mnou myslela dobře a neříkala mi to jen tak pro nic za nic.

2)Jako první jsem ale musela navštívit Rejstřík trestů, abych obdržela čistý výpis z rejstříku trestů. Registr sídlí v Praze v Soudní ulici nebo případně v Brně, ale lze si jej vyžádat i poštou. Za výpis se platí 50,- Kč a jeho získání je jedna z těch jednodušších věcí.

Pokud zjistíte, že máte záznam (což bystě měli vědět už dopředu), pak věřte, že ŽL nemáte šanci získat a budete muset počkat, až vám vyprší trest :o)

3)Dalším úkonem bylo navštívení prvního úřadu – Městského úřadu pro Prahu 2 – živnostenského odboru. Zde jsem vyplnila formulář – ohlášení živnosti a odevzdala ho úřednici, která si ho překontrolovala a doplnily jsme spolu pár kolonek, se kterými jsem si nebyla jistá.

Ke svému podnikání jsem si musela samozřejmě vybrat
obor živnosti

Po vyplnění a odevzdání formuláře jsem zaplatila správní poplatek 1.000,- Kč a byla jsem obeznámena s tím, že živnostenský list si mohu vyzvednou za 14 dní.

Protože jsem ke všem dalším svým úkonům potřebovala kopii ŽL, měla jsem na 14 dní volno :o)

Ještě bych uvedla, že pokud jste již na území ČR podnikali, pak budete muset předložit i potvrzení o bezdlužnosti, které by vám měl vydat finanční úřad. Pokud jste ale ještě nikdy nepodnikali, pak bezdlužnost nepotřebujete a je zbytečné si kvůli tomu dělat procházku navíc na finanční úřad.

Ještě malá poznámka – ve formuláři vyplňujete datum, kdy chcete začít provozovat výdělečnou činnost. Pokud to plánujete v nejbližší době, doporučuji uvést aktuální datum. Potom bude datum ohlášení živnosti stejné jako zahájení výdělečné činnosti a nebudete se na každém úřadě muset ptát, kteréže datum to chtějí vědět.

4)Jakmile jsem měla k dispozici ŽL, musela jsem navštívit Copy centrum a udělat si kopiie ŽL a potvrzení o přiznání dávky sociální podpory (neboli zkráceně rodičovského příspěvku – RP). Pořídila jsem si od každého 5 kopií, protože razím heslo, že „více je lépe, než méně“.

5)Poté jsem se věnovala telefonování a zavolala na PSSZ (neboli ČSSZ – Českou správu sociálního zabezpečení – u mě Pražskou správu sociálního zabezpečení) a zdravotní pojišťovnu (u mě OZP), abych věděla, co musím doložit a předložit.

Tak na Oborové zdravotní pojišťovně mi bylo řečeno, že stačí zaslat poštou, že se přihlašuji k ZP jako OSVČ, přiložit kopii ŽL a případně rozhodnutí o přiznání dávky sociální podpory. Takže to bylo jednoduché a odpadlo jedno cestování – hurá!!!

Platby ZP jsou hezky rozepsané zde

Na ČSSZ jsem si měla vzít s sebou kopii ŽL a kopii RP.

6) Na sociálce jsem tedy za pomoci milé paní úřednice (byla opravdu hrozně milá a ochotná) vyplnila přihlášku k sociálnímu pojištění (SP), kdy mi paní i vysvětlila, jak je to s jeho placením:

Jakožto žena na mateřské dovolené první rok tedy neplatím žádné zálohy. Příští rok, nejpozději měsíc, po podání daňového přiznání se musí podat přehled o příjmech a výdajích OSVČ, kdy se zjistí, jakou částku musím zaplatit. Pro tento rok (2007) – pokud si přivydělám do 4.000,– měsíčně, tak bych neplatila žádný nedoplatek a příští rok žádné zálohy, pokud si přivydělám více, pak bych musela zaplatit nedoplatek cca 7000,– za celý rok a pak bych platila minimální zálohy (7000:12).

ČSSZ to má zde hezky rozepsané.
Nebo tady je to ještě hezčeji rozepsáno.

7)Dále je nutné a vhodné si zřídit bankovní účet pro účely podnikání. Já se rozhodla pro Poštovní spořitelnu, protože pro mé potřeby je naprosto vyhovující a má poměrně nízké poplatky za vedení i za různé operace.

Při zřízování účtu po vás budou chtít opět kopii ŽL. Někde možná ověřenou notářem, ale většinou si ji ověří přímo v bance sami.

8)Jakmile jsem měla toto všechno, věděla jsem číslo účtu, měla kopii smlouvy o zřízení účtu, tak jsem mohla jít na Finanční úřad (u mě konkrétně pro Prahu 2), kde jsem vyplnila registrační formulář a obdržela od úřednice Osvědčení o registraci. Zde jsem musela předložit samozřejmě kopii ŽL a jak jsem shora uvedla kopii smlouvy o zřízení účtu.

Ještě bych měla napsat, že přihlásit k ZP a SP se musíte nejpozději do 8 dnů od registrace na FÚ. Já jsem si to otočila, takže jsem to nemusela řešit. Řekla bych, že většina lidí si to stejně všechno zařídí co nejdříve a lhůty neprošvihne.

A to byl poslední krok, co jsem podnikla. Mám to prozatím za sebou a příští rok mě bude čekat už akorát podat daňové příznání a přehledy o příjmech a výdajích. Na to už se také moc těším, protože formuláře jsou pro mě poměrně složitou záležitostí, ale nastěstí mám kamarádku účetní a ta mi s tím maličko poradí.

Ještě jedna rada na závěr – neobíhejte v Praze úřady, když napadne 15 cm sněhu. Cestování s kočárkem (golfkami) je opravdu strašné a já byla na všech úřadech úplně schvácená a vyřízená :o)

Informace jsem čerpala z vlastních zkušeností a z
http://www.praha2.cz/(1hmkpvrwnkbsyh45i0ky05vs)/Default.aspx – Úřad městské části Praha 2
http://www.jakpodnikat.cz/ – Jak podnikat
http://business.center.cz/ – Business center
http://www.cssz.cz – stránky ČSSZ
A velkým pomocníkem mi byly tyto stránky – http://dero.name/weblog/zivnostensky-list-brno/

Napsal/a: Arabart

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobrý den
    mám živnost na klempířské práce a potřebuju rozšířit na pokrývačství
    jaký je postup když bych měl doloženou praxi děkuji.
    ps:je nějaký formulář který po vyplnění vezmu na živ. úžad?

  • Anonymní

    Dobrý den, chci se zeptat, zda-li je nutné si zřizovat nový účet nebo mi stačí jeden z mých dosavadních účtů, na který mi budou chodit pouze peníze z živnosti. A tyto peníze mohu čerpat jakkoliv nebo jen pro účely k živnosti. Děkuji Katarína

  • Jarmuschko – jéje on už je to fakt rok – hrůza, co?
    Martasko, bohužel už mi to skončilo. Bylo to jen na loňský rok. A jednalo se o kontrolu žádostí o dotaci (takže kontrola faktur) u jedné příspěvkové organizace. Měla jsem to přes mamku. Bohužel ta organizace už skončila, takže mě i práce. Docela je to škoda – těch cca 7 tisíc co z toho měsíčně bylo bylo hrozně fajn.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Jéje, Arabart, to už je rok!?
    Nemohu uvěřit…

  • Martaska

    Měla jsem nabídku jít dělat na živnost, ale zatím jsem do toho nešla, ale hodí se mi vědět, co by mě kdyžtak čekalo. Arabart, můžu se zeptat, co budeš dělat? Jestli to není tajný.

  • Verco jestli myslíš náklady, které můžeš potom použít při počítání daní tak s těmi já zatím taky tápám. To by chtělo nastudovat daňový zákon :o)

  • jak tak čtu, tak mě to obíhání děsí, taky o živnosťáku uvažuju, ale je to pěkně napsané, tak by stačilo jenom fajfkovat, jenom by mě ještě zajímalo, jaký náklady můžu třeba zahrnovat,které formuláře je potřeba apod. ale to už by bylo zas jiné dlouhé téma

  • Ahoj Arabart
    moc dekuji, hned to jdu nastudovat.

  • Petruš zjistila jsem toto –

    Pokud patříte mezi osoby, za které platí pojistné i stát (§ 7 zákona 48/97 o veřejném zdravotním pojištění), což je např. student, starobní nebo invalidní důchodce, i částečně invalidní, žena pečující o malé děti atp., nahlásíte to na své zdravotní pojišťovně (do 8 dnů od změny).

    Zálohy budete platit, jen pokud jste měli v předešlém roce zisk. A to jen ve výši, jaké vyšly ve vašem posledním Přehledu (jednou jsem platila 30 Kč měsíčně). Pokud s podnikáním začínáte, zálohy neplatíte.

    Po konci roku po podání Přehledu doplatíte pojistné jen ze skutečně dosaženého zisku. Případný přeplatek ze záloh vám můžou vrátit.

    Můžeš kouknout sem – je to opravdu hezky napsaný
    http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni.php

  • Ahoj Arabart
    perfektne popsane:-), take uvazuji o zrizeni ZL, prosim te, zjistila jsi, jak je to s placenim zdravotniho pojisteni dokud jsem prijemce rodicovskeho prispevku a momentalne ho za me plati stat ? Dekuji.

  • Díky moc Manko :o) Proto jsem to psala, když jsem si ho zřizovala, tak mi podobný popis na internetu docela pomohl, tak jsem to sepsala i dle svých zkušeností.

  • Arabat, gratuluji k vyřízení živnosťáku. Klobouk dolů, když jsem četla Tvůj článek:-). Určitě se někomu Tvé zkušenosti hodí!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist