Začínáme s potkanem

V poslední době se čím dál oblíbenějším domácím mazlíčkem pro děti a dospělé stává potkan. A není divu: milé a inteligentní zvířátko je opravdu příjemným společníkem, navíc se vyskytuje v široké paletě barev, vzorů a typů srsti…Obzvlášť roztomilí jsout tzv. dumbo potkani s velkýma ušima umístěnýma níže po stranách hlavy. Pořízení potkana ani vybavení pro něj nás navíc dozajista nezruinuje.

Co tedy pro potkana potřebujeme?

Nutné vybavení:
1) „bydlení“ – tedy nejspíš klec s dostatečně hustými šprušlemi, aby se mládě neprotáhlo, která je dostatečně velká (30×50×50cm pro jednoho potkana, radši však větší). Důležitým rozměrem je výška, neboť potkani velmi rádi a zručně šplhají a mají rádi prostor členěný na několik pater.. Akvária jsou méně vhodná z hygienických důvodů (špatná cirkulace vzduchu zapříčiňuje zvýšenou vlhkost) a nedostatečné možnosti šplhání. Máme-li doma šikovného domácího kutila, může příbytek pro potkana vyrobit například ze staré skříně.
2) miska na krmení – hodí se těžší kameninová, keramická či skleněná miska, kterou zvíře nepřevrhne ani nerozhryže.
3) napáječka – skleněná či plastová k zavěšení do klece umožňuje hygieničtější řešení pitného režimu než voda v misce.
4) podestýlka – lze použít piliny, vhodnější jsou kukuřičná vřetena, která lépe sají tekutiny i pachy, avšak nevýhodou je jejich vyšší cena.
5) krmení – směs zrní pro hlodavce doplněná kousky čerstvého ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, tvrdého chleba, pampeliškovými listy apod. V podstatě potkan může v rozumném množství dostat jakékoli lidské jídlo, které není příliš sladké, slané, kořeněné či mastné (nevhodné jsou tudíž sladkosti, uzeniny, smažené jídlo, smetanové mléčné výrobky či nápoje obsahující alkohol či kofein).

Další vhodné vybavení:
* domeček – stačí lepenková či kartonová krabička, která potkanovi poskytne soukromí. Je ji však nutné často obměňovat, jakmile ji zvíře znečistí či rozhryže. Na vystlání domečku můžeme poskytnout třeba trochu sena.
* hamak – závěsný pelíšek, lze jej nahradit např. starou plínkou zavěšenou do klece.
* hračky – potkani rádi prolézají různými ruličkami. Kolo na běhání většinou odmítají, ovšem záleží na individuálních zájmech jedince.
* minerální kámen (minerální kostka) – slouží nejen k doplnění minerálů, zejména vápníku, ale i k obrušování zubů.
* okusovátka – můžeme koupit speciální ve zverimexu nebo je nahradit větvičkou, dřevěným špalíčkem či tvrdým chlebem.
* přenoska – plastová krabička s držátkem nám udělá dobrou službu při přemísťování zvířete na delší vzdálenost, například k veterináři.
* pamlsky – lze koupit speciální dropsy pro hlodavce, ale zvíře si rádo smlsne i na kousku sýra, rozince nebo piškotu.
* další pomůcky – například jesličky na zelené krmení či jehlu na zeleninu můžeme pořizovat postupně podle vlastního uvážení.