Začínáme s potkanem

Rubrika: Co se jinam nevešlo

V poslední době se čím dál oblíbenějším domácím mazlíčkem pro děti a dospělé stává potkan. A není divu: milé a inteligentní zvířátko je opravdu příjemným společníkem, navíc se vyskytuje v široké paletě barev, vzorů a typů srsti…

Obzvlášť roztomilí jsout tzv. dumbo potkani s velkýma ušima umístěnýma níže po stranách hlavy. Pořízení potkana ani vybavení pro něj nás navíc dozajista nezruinuje.

Co tedy pro potkana potřebujeme?

Nutné vybavení:
1) „bydlení“ – tedy nejspíš klec s dostatečně hustými šprušlemi, aby se mládě neprotáhlo, která je dostatečně velká (30×50×50cm pro jednoho potkana, radši však větší). Důležitým rozměrem je výška, neboť potkani velmi rádi a zručně šplhají a mají rádi prostor členěný na několik pater.. Akvária jsou méně vhodná z hygienických důvodů (špatná cirkulace vzduchu zapříčiňuje zvýšenou vlhkost) a nedostatečné možnosti šplhání. Máme-li doma šikovného domácího kutila, může příbytek pro potkana vyrobit například ze staré skříně.
2) miska na krmení – hodí se těžší kameninová, keramická či skleněná miska, kterou zvíře nepřevrhne ani nerozhryže.
3) napáječka – skleněná či plastová k zavěšení do klece umožňuje hygieničtější řešení pitného režimu než voda v misce.
4) podestýlka – lze použít piliny, vhodnější jsou kukuřičná vřetena, která lépe sají tekutiny i pachy, avšak nevýhodou je jejich vyšší cena.
5) krmení – směs zrní pro hlodavce doplněná kousky čerstvého ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, tvrdého chleba, pampeliškovými listy apod. V podstatě potkan může v rozumném množství dostat jakékoli lidské jídlo, které není příliš sladké, slané, kořeněné či mastné (nevhodné jsou tudíž sladkosti, uzeniny, smažené jídlo, smetanové mléčné výrobky či nápoje obsahující alkohol či kofein).

Další vhodné vybavení:
* domeček – stačí lepenková či kartonová krabička, která potkanovi poskytne soukromí. Je ji však nutné často obměňovat, jakmile ji zvíře znečistí či rozhryže. Na vystlání domečku můžeme poskytnout třeba trochu sena.
* hamak – závěsný pelíšek, lze jej nahradit např. starou plínkou zavěšenou do klece.
* hračky – potkani rádi prolézají různými ruličkami. Kolo na běhání většinou odmítají, ovšem záleží na individuálních zájmech jedince.
* minerální kámen (minerální kostka) – slouží nejen k doplnění minerálů, zejména vápníku, ale i k obrušování zubů.
* okusovátka – můžeme koupit speciální ve zverimexu nebo je nahradit větvičkou, dřevěným špalíčkem či tvrdým chlebem.
* přenoska – plastová krabička s držátkem nám udělá dobrou službu při přemísťování zvířete na delší vzdálenost, například k veterináři.
* pamlsky – lze koupit speciální dropsy pro hlodavce, ale zvíře si rádo smlsne i na kousku sýra, rozince nebo piškotu.
* další pomůcky – například jesličky na zelené krmení či jehlu na zeleninu můžeme pořizovat postupně podle vlastního uvážení.

Napsal/a: uuu

Toto taky stojí za přečtení!

Oslaďte si život s přírodními sladidly

Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o svoje zdraví a záleží mu na tom, co jí, už určitě na

Čtu dál →

Tipy na dárek pro děti i maminky

Čas Vánoc se blíží přímo mílovými kroky a vy si možná začínáte lámat hlavu nad tím, co nadělit novopečené

Čtu dál →

Jak si udržet dobrou náladu v předvánočním shonu

Vánoce jsou za rohem, z televize, novin, rádia i obchodů se na nás valí zprávy o tom, že bychom se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Anonymní

  Já mám taky 2 potkanice .Jsou různě staré jedna se jmenujje Otylka a duhá Lentilka:-)jsou strašně hodné:-)

 • Super…. kamoška mají pejsky a jmenují se Fidorka a Margotka:-)))

 • Karamelko,čekala jsem, jestli se ozveš :-). Jmenují se Griselda a Grimelda. Jsou to ségry a vrh se musel jmenovat od G. Mají i průkaz původu. No a kdybychom měli někdy další pejsku, tak se prý bude jmenovat Lentilka nebo Dort 🙂

 • Lístku:-) a jak se jmenují potkanice?:-)))

 • Brrrr- holky, jste dobré 🙂 Já snesu celkem dost, ale krysy a potkany ne – ani ochočené 🙂 I když mi i známí říkali, že jsou to chytrá zvířátka 🙂

 • Jé. Nám před rokem umřel pes – jmenovala se Karamela 🙂 a já hned dalšího nechtěla. Pak se to tak vyvrbilo – práce a kroužky a práce, že na pejska zatím není čas. A tak jsme pořídili dvě potkanice – jsou milé a chytré. Jedna se naučila otvírat klec, obě přijdou na zavolání. Můžu jen doporučit.

 • karamela

  🙂 my měli za svobodna Krysu Esmeraldu:-)))
  Je to milé,inteligentní zvířátko s krásnými korálky černých očí. Chodila jsem s ní i ven na procházku,na trávu před barák-neměla tendence někam utíkat-přiběhla na zavolání. K

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist