Z aktuální nabídky letních táborů si vybere téměř každý

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Výběr správného tábora není samozřejmě jednoduchá záležitost. Rodič by si měl nejprve sám ujasnit, co od tábora očekává a chce aby dítěti přinesl. Hlavní ovšem je, co od tábora očekává samotné dítě. Nejvhodnější je, pokud se na výběru dítě samo podílí. Pokud se navíc jedná o dítě, které na obdobnou akci jede poprvé, je třeba výběru věnovat zvýšenou pozornost…

Osobní zkušenost a doporučení nějakého známého či kamaráda by mohlo být určitým vodítkem. Navíc pokud má dítě na táboře hned od začátku někoho, koho zná, jistě mu tato skutečnost pomůže překonat počáteční stesk a ostych v novém kolektivu.

Zdaleka ne každý ovšem nějakého takového známého ve svém okolí má. Pak je tedy přímo na rodičích, aby vybrali z pestré nabídky táborů se stále rostoucím výběrem nejrůznějších aktivit, na které jsou tábory zaměřené. Pokud se nerozhodne pro nějakou specifickou činnost, jako je například výuka jazyka, výtvarná činnost či vodní turistika, je stále ještě mnoho jiných možností, které svým programem mohou zaujmout. Klasické tábory bývají motivovány nějakou celotáborovou hrou, příběhem, který děti motivuje při plnění různých her a úkolů…

Z nabídky, která je již několik let stabilní vystupují trendy týkající se zaměření táborů spíše nenápadně. Stále větší oblibě se např. těší tábory s koňmi, ať již jde o intenzivní ježdění společně s péčí o zvířata, nebo jen o zpestření programu o možnost jízdy na koni.

Samostatnou oblastí jsou tábory v zahraničí, se kterými lze navštívit mnohé evropské země a podívat se zdaleka nejen k moři. Zahraniční tábory bývají zejména pro starší děti spojeny i s možností procvičení cizího jazyka, k čemuž v některých případech využívají i rodilých mluvčích jako vedoucích.

V nabídce nechybí ani speciální tábory pro děti s dyslexií, dysgrafií, problémem nočního pomočování nebo s vadným držením těla a skoliózami páteře, problémy dýchacích cest, astmatem a alergiemi, bezlepkovou dietou atd.

Pro náctileté jsou připraveny tábory s náročnějším programem, zahrnujícím například lezení na horolezecké stěně, vodní lyžování, šerm, digitální fotografii, off road apod. Nejen tuto kategorii lákají též putovní tábory, ať již jsou pěší, cyklistické, vodácké či kombinované.

Je ovšem nutné zdůraznit, že program sám o sobě není tím hlavním, co by měl rodič znát, nežli se rozhodne poslat dítě na tábor. Zodpovědný rodič si nejprve ověří, zda tým lidí, který se o dítě stará je opravdu dostatečně kvalifikovaný a má všechny předpoklady, aby se dokázal po dobu tábora plně postarat o svěřené děti.

Stejná kritéria samozřejmě rozhodují i u táborů úzce specializovaných. U sportovních táborů pak stojí za to ověřit si, jak odborně je sportovní program veden. Lze tím předejít případným nepříjemnostem…

Stejně jako minulé roky i letos nabízí internetové informační centrum Borovice.cz rozmanitou nabídku letních táborů. V katalogu, který obsahuje více než 400 táborů, lze nalézt opravdu nejrůznější možnosti, jak trávit příjemný čas o letních prázdninách. Každým dnem přibývají nové nabídky z řad občanských sdružení i profesionálních agentur.

V nabídce katalogu se lze orientovat pomocí podrobného vyhledávání, kterým lze tábory třídit dle oblasti, ve které se tábor odehrává, délky a ceny tábora, věkové kategorie, pro kterou je tábor určen, specifický požadavků na ubytování (stany, chatky, pevná budova, …) či zaměření tábora (stálý, putovní, výukový, …). U táborů nechybí informace o pořadateli a kontakty (ve většině případů s odkazem na jeho podrobné internetové stránky).

Napsal/a: Josef Hordina

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist