Vybíráme ty správné hračky pod stromeček

Rubrika: Co se jinam nevešlo

K dětem patří hračky neodmyslitelně. Kromě toho že udělají radost, také podporují ten správný vývoj po různých stránkách. Nakupování dárků pod stromeček je v plném proudu, přesto stojí za chvilku zamyšlení, zda vybíráme skutečně hračky, které jsou jak bezpečné, tak plní i svůj účel. Stále se na našem trhu objevují i hračky, které mohou ohrozit zdraví našich dětí…

Jak jsem zmínila, hračka musí splnit několik účelů. Na co se zaměříme asi na poprvé je, jaký dojem na nás udělá. A především, zda se bude líbit i tomu našemu prckovi. Co pro něj bude znamenat. Takže nekupujeme hračky, které na nás zírají z každé reklamy jen proto, že je prostě budeme mít, ale díváme se také na to, zda by se dárek zavděčil i samotnému dítěti. Musíme se na tuto věc dívat očima dítěte. S tím souvisí i to, zda je vůbec vhodná pro věkovou kategorii naší ratolesti. Hračka musí odpovídat psychickému i fyzickému vývoji dítěte.

Přispějeme tedy také faktem, zda se tato hračka bude nějakým způsobem podílet na výchově dítěte, jestli mu pomůže poznat svět kolem sebe, naučí ho přemýšlet a bude rozvíjet spoustu schopností, které dítě potřebuje ke svému vývoji.

hračkyHračky jsou stejně staré, jako lidstvo samo. Jejich podoba se mění v závislosti na vývoji civilizace a jejich možností. Čím modernější doba, tím vyspělejší hračky. Co je zachováno, i když to nemusí být přísným pravidlem je role dětí, týkajících se jejich pohlaví. Takže k holčičkám neodmyslitelně patří kočárky, panenky a nádobíčko, ke klukům zase autíčka, zbraně apod. Neznamená to ale, že si holčičky nesmí hrát s auty nebo kluci nesmí vzít do ruky dětskou žehličku apod. Pokud kluk vyžaduje pomáhat mamince se žehlením, pak není od věci mu malou žehličku koupit. I tím se naučí něco, co udělá další posun v jeho vývoji.

Další věcí, nad kterou je dobré se zamyslet je, že hračka nemusí patřit k těm nejdražším. Bohužel, stále se mezi rodiči rozprostírá fakt, že dražší je kvalitnější. Není to pravda. I mezi levnými výrobky najdeme velice dobré, spolehlivé a kvalitní hračky. Zvláště pak není vhodné kupovat vysloveně drahé dárky, pokud víme, že naše dítko nebude ani tak zajímat to, co daná hračka umí, jako to, z čeho je složena, na kolik částí se dá rozložit apod. Zkrátka – hračka projde skutečnou zátěží dětských ručiček, podle toho by se také měla vybírat.

Nakupujeme bezpečné hračky

Je dobré se zmínit o hlasitosti hraček vydávajících zvuky. Příliš mnoho decibelů může mít za následek pokaženou dětskou radost. To může v konečném důsledku vést i k ohrožení sluchu. Bohužel není výjimkou přílišná hlasitost některých hraček.

Hračky by měly být dobře omyvatelné a zdravotně nezávadné.

hračkyDětem do 3 let nekupujeme hračky příliš malých rozměrů či doplněné, sestavené drobnými předměty (kuličky apod.). Pokud se jedná o hračku na baterie, pak musí být tyto součásti dobře „schované“, resp. uzavíratelné tak, aby je dítě samo nedokázalo vzít do úst, tj. odmontovat kryt (musí být zašroubovaný).

Pokud budete kupovat třeba tahací hračku či jakoukoli jinou, která má ve svém vybavení provázky, pak se při nákupu ujistěte, že není delší jak 30 cm.

Hodně diskutovanou skupinou jsou plastové hračky. Díky obsahu ftalátů, které nesmí obsahovat, se jich rodiče bojí. Je to opodstatněné, neboť ftaláty jsou zdraví škodlivé, mohou kromě jiného poškozovat játra a ledviny, hlavně při dlouhodobém kontaktu. Jsou tedy vhodnější hračky z tvrdého plastu.

Z hračky nesmí vyčnívat žádné ostré věci, drátky, ostré hrany, žádná součást nesmí jít jednoduše odlomit, alespoň tak, aby vzniklo reálné nebezpečí poranění dítěte.

hračkyNakupujte hračky v obchodech, které máte prověřené, resp. jejich značku, nebo zkuste dát na rady maminek v diskuzích na internetu apod. I když jsou někdy hračky od obchodníků na poutích apod. velice lákavé a barevné, nemyslete si, že jsou zároveň bezpečné a splní svůj účel. V těch lepších případech se rozlomí či jinak rozbijí hned po několika hodinách od nákupu.

Kromě názvu hračky musí být uveden na obalu výrobce nebo distributor. Dále by mělo být uvedeno pro jakou věkovou kategorii je určena, upozornění na případná rizika, informace o hračce, popř. návod apod.

Hračku si ohmatejte, i tak můžete zjistit, jaká bude, jaký je použit materiál, příjemnost výrobku, zda neupadávají jednotlivé části, zvláště ty vyčnívající, pevnost švů u textilních výrobků apod. Pokud je toto zakázáno, nic raději nekupujte. Jste zákazník a prodejce by vám měl vyhovět.

Bezpečné značky

V první řadě můžeme jmenovat značku „CE“. Ta by měla být zdravotně nezávadná a bezpečná. Sice vyrobená v Asii, ale měla by splňovat určité normy platné v Evropě. Jenže problém je v tom, že stejné označení mají i výrobky z Číny (China Export), tj. že výrobek byl prostě v této části světa vyroben, ale nesplňuje normy. Sice je dán určitý rozměr mezi písmeny, běžný spotřebitel toto ale nepozná a tak se výrobek stává nebezpečným, neprověřeným, zkrátka závadným.hračky Jak informuje deník MF Dnes, v jejich testech bylo již mnoho a mnoho těchto výrobků, resp. hraček, jež právě nesplnili žádné normy, a spotřebitel byl uveden v omyl. Podle tohoto deníku je tedy lepší hračky označené pouze tímto logem raději nekupovat.

Značka „Bezpečné hračky“ – kolečko se žlutým horním okrajem s označením testovacího zařízení, kterým, je Institut pro certifikaci ve Zlíně. Tady se testováním hraček zabývají již 15 let, získání certifikátu je dobrovolné. Provádějí se zkoušky elektrické, hořlavosti, chemická a hygienická analýza, také fyzikální a mechanická. Mezi hračky držícími pozitivní označení bezpečná hračka patří například Alltoys, Finco, Farlin a další. Kompletní seznam všech hraček s jejich označeními naleznete na webových stránkách.

Ve zkušebním ústavu lehkého průmyslu v Českých Budějovicích provádějí testování hraček podobnými testy jako ve Zlíně. Jejich značka je červená, uprostřed se žlutým sluníčkem v lidské ruce a označením „Bezpečná a kvalitní hračka“.

Nová směrnice na hračky

hračkyDne 30. 6. 2009 byla v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněna Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/48/ES ze dne 18. června 2009 o bezpečnosti hraček. Tato směrnice vstoupila v platnost 20. července tohoto roku. U výrobků je tzv. přechodné období, aby výrobci měly čas přizpůsobit se této směrnici. Původní směrnice 88/378/ES byla jedna z nejstarších, bylo tedy třeba ji přizpůsobit moderním technologiím apod. Největší změny se týkají hlavně požadavků na bezpečnost hraček z hlediska jejich chemického složení. Například je zde uvedeno 55 alergenů, které se doposud v hračkách objevovaly.
Dokument najdete zde.

Nebezpečné hračky se takřka týdně objevují na stránkách spotřebitelských testů, či výstražného systému Rapex. Budeme tedy doufat, že nová směrnice pomůže k tomu, aby se tady těchto výrobků, které mají dělat především radost, objevovalo co nejméně.

A vám všem, kteří se chystáte kupovat dárečky v podobě hraček pro své nejmilejší, přeji hlavně šťastný nákup.

A co vy – sledujete při nákupu hraček jejich bezpečnost? Nakupujete hračky kdekoliv, nebo se zaměřujete na prověřené obchodníky?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • Pěkný článek Ivi:))
  Sleduji hlavně bezpečnost, z čeho hračka je, jak je udělaná:))
  Co nesleduji je, od jakého věku je, to by si děti skoro s ničím nehráli, protože bych čekala na věkovou hranici:))
  Pokud hračka není nebezpečná pro dítě, tak jí koupím, at je kolik chce:)
  Je jasný, že korálky nekoupím ročnímu dítěti, ale zase malá je navlékala už od dvou let:))
  Nakupuji v hračkářstvích a to po různů a nebo v hypermarketech:)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist