Věnujte pozornost výběru dětských bot

Rubrika: Co se jinam nevešlo, Péče o dítě

Nákup dětských bot je velmi důležitá a nelehká záležitost, kterou zodpovědní rodiče malých dětí musí absolvovat několikrát do roka. Dětská nožička velmi rychle roste, kůstky jsou chrupavčité, tzn. měkké, proto velmi lehce může dojít při nevhodně zvolené obuvi k nejrůznějším deformitám. Podle lékařských statistik má 99% čerstvě narozených dětí nožky zdravé, ale s přibývajícím věkem dochází k poškození, takže do první třídy jde asi třetina dětí s deformacemi způsobenými špatnou obuví.

Tento výzkum provedli přední odborníci z VUT Fakulty technologické ve Zlíně, České obuvnické asociace a pracoviště zdravotně nezávadného obouvání a.s. Konty Svit Zlín. Výzkum ukázal, že na našem trhu se prodává i dětská obuv, která neodpovídá ortopedickým a hygienickým kritériím na zdravotně nezávadnou obuv.

Dnes už rodiče mají možnost lépe se orientovat v nabídce díky certifikaci České obuvnické asociace dokladující nezávadnost dětské obuvi. Kvalitní české dětské boty poznají zodpovědní rodiče podle označení visačkou se žirafou a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro vaše dítě“.

divci-botyStejně jako správnou velikost a tvar je důležité vybírat správně boty podle účelu. V létě by měly děti nosit kvalitní kožené sandály s pevnou patou, pevné přezůvky na doma, sportovní boty do tělocvičny, v zimě pak sněhule nebo teplé kozačky. Výrobci myslí i na to, aby se dětem boty líbily, proto si dávají záležet na designu zejména u dívčí obuvi.

Kontrolujte často velikost dětských bot a při nákupu vyzkoušejte dobře obě boty najednou. Botka by měla být asi o 10-15 mm větší, což poznáme tak, že se nám za patu ještě vejde jeden prst.  Dalším požadavkem je, aby boty byly lehké a dítě je nevláčelo a nezakopávalo o ně. Dětská obuv má být vybavena dostatečným tlumením, protože dětské nožky jsou náchylné na otřesy a kontakt s tvrdým podkladem je pro ně nebezpečný.

Napsal/a: Alena Vorlíčková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist