Šablony tvarů pro kreativní tvoření

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Kdo se někdy pokusil vystřihnout kolečko z papírů, velké či malé, dá mi jistě za pravdu, že to není jen tak. Ne, že by to bylo nemožné, ale výsledek je obvykle méně uspokojivý, než bychom čekali. Obzvlášť u menších průměrů…

Kdo se někdy pokusil vystřihnout kolečko z papírů, velké či malé, dá mi jistě za pravdu, že to není jen tak. Ne, že by to bylo nemožné, ale výsledek je obvykle méně uspokojivý, než bychom čekali. Obzvlášť u menších průměrů.

Dnes si ukážeme úžasné šablony, díky kterým řezání kruhů, oválů, obdélníků či čtverců je úplnou hračkou.

Řezání kruhů využijeme nejen při tvorbě scrapbooků, ale také při výrobě přáníček, jmenovek, přání s okýnkem, kulatou visačku na dárek. Maminky, učitelky a táboroví vedoucí tyto pomůcky využijí při výrobě medailí, bez kterých se neobejde žádná dětská akce. Děti si tohoto pomocníka zamilují – práce s ním je totiž snadná a bezpečná.

Tím nejdůležitějším pro dobrý výsledek je řezák s kvalitní žiletkou, která si poradí i se silnějším papírem. Řezák je malý váleček, „tak akorát“ do ruky, který se jednoduše nasadí na šablonu, lehce se přitlačí a šablona se s ním „objede“ dokola. Ano, tak snadné to je. Řezák nám stačí jeden, pasuje na všechny šablony. Žiletky jsou vyměnitelné a řezák se dodává v uzavíratelném pouzdře s jednou náhradní žiletkou.

Šablon máme několik druhů – kruhové, oválné, čtvercové se zaoblenými rohy, obdélníkové nebo třeba na řezání vlnovek. V každé sadě je 6 velikostí šablon a řezák můžeme nasadit na vnitřní i vnější stranu. Tím máme k dispozici 12 možností, jak velké chceme mít výsledné tvary. Nejmenší kruh má průměr 5 cm a největší 25 cm. U obdélníků je to nejmenší 5 x 8 cm a největší 25 x 29 cm. Šablony jsou ze spodní strany opatřeny gumovými vložkami, takže po papíře nekloužou.


K práci s nimi budeme potřebovat ještě skleněnou podložku, tvrdou a pevnou. Při práci na měkkém podkladu, jako např. dřevěné prkýnko, se žiletka do podkladu zařezává a výsledný efekt – řez není hladký a navíc je tento způsob mnohem pracnější. Podložka specielně určená pro práci s řezákem a šablonami od firmy TONIC je opatřena gumovými chrániči rohů, které nejen chrání, ale opět nám zamezí posunu podložky po stole. A co je opravdu neocenitelné, jsou všemožné rastry a měřítka na skleněné podložce, takže si vystačíme i bez pravítka a tužky.

A jak se s těmito šablonami pracuje?
Jednotlivé šablony jsou samostatné kroužky, oválky, obdélníky a čtverce. Připravíme si tu velikost, kterou zrovna potřebujeme. Na skleněnou podložku položíme papír nebo fotku, přiložíme šablonu, nasadíme řezák a s mírným tlakem na něj šablonu objedeme dokola. Můžeme řezat z vnitřní i vnější strany šablony. Výhodou tohoto systému, kdy řezák můžeme nasadit z jakékoliv strany, je to, že s ním mohou bez problémů pracovat i leváci.
Stejně, jako u každého jiného nářadí i při práci s touto pomůckou musíme najít ten správný „grif“. Osvědčený způsob řezání je ten, kdy řezák je na místě a pohybujeme papírem s šablonou pod ním. Není to ale pravidlo a určitě je dobré vyzkoušet všechny způsoby.

Šablony můžeme využít i jinak, než jen na řezání. Můžeme podle nich tvary jen obkreslovat nebo je použít jako pomůcku při ořezávání fotografií, kdy pouhým přiložením na fotku vidíme, jak bude fotka po oříznutí vypadat.

Co dodat? Snad jen přání mnoha tvůrčích nápadů při práci s těmito pomocníky.
Více info naleznete a dotazy posílejte do poradny Scrapbooking nebo na www.svetvzpominek.cz.

Autorka vede na serveru VašeDěti.cz poradnu Scrapbooking a také je provozovatelkou e-shopu www.svetvzpominek.cz.

Napsal/a: Innka K.

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Lien

  taky jsem je nenašla 🙁

 • Anonymní

  hledám všude,kde je to možné sehnat – ale marně,prosím poraďte.
  Pěkný den, nashledanou

 • prosíme o informaci, kde se dá tento „zázrak“ u nás
  koupit……pátráme po něm již dlouho.

 • Anonymní

  Lien, jsem rada ze se Vam sablony libi. Jakekoliv kreativni tvoreni jde lepe od ruky s dobrym naradim a pomuckama. Hezky den. Innka

 • Lien

  Innko, to je super, vůbec jsem nevěděla, že takoví skvělí pomocníci existují. Určitě si je pořídím až budeme s malou někdy tvořit.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist