S malým dítětem na návštěvě

Rubrika: Co se jinam nevešlo

modern interior 3dJít s malým dítětem na návštěvu nemusí být vždy příjemnou událostí. Obzvláště, pokud jdete na návštěvu k lidem, kteří zkušenosti s malými dětmi nemají či jejich děti již odrostly. Taková návštěva se pak totiž může stát doslova noční můrou.

Předejít tomu lze dodržením několika pravidel, jak jsem se sama na vlastní kůži přesvědčila. Návštěva potom nebyla stresovou záležitostí, ze které jsem se vzpamatovávala ještě týden. 🙂

A jaká to pravidla jsme vlastně dodržovali?

Průzkum terénu
Je velmi dobré vědět, kam s dítětem jdeme a co tam můžeme očekávat. Např. víme, že naše (pra)babička má skleněné vitrínky, otevřené poličky, spoustu vystavených, snadno dostupných drobností, …  ale žádné hračky pro dítě. Můžeme lehce vytušit, že malé dítě něco skleněného rozbije, všechny věcičky ho budou zajímat (ke zděšení hostitelky) a my návštěvu strávíme tím, že budeme neustále vyskakovat z křesla jako čertík z krabičky a volat na dítě: „Nesahej!“, „Vrať to zpátky!“, „Nemlať s tím o zeď!“, …
Víme-li dopředu, že domácnost není pro dítě uzpůsobena, máme dvě, respektive tři možnosti. Pozvat návštěvu raději k nám, je-li to možné, a nestresovat se obavami, že dítě něco vzácného rozbije. Druhou možností je – dobře se zásobit hračkami, ideálně nějakými novými, neokoukanými (např. si je půjčit od kamarádky) a doufat, že hračky dítě zaujmou víc než skleněné vitrínky.
Třetí možností, která ale nebývá realizovatelná, je požádat hostitele, aby domácnost před příchodem dítěte upravili. Samozřejmě nemůžeme čekat, že kvůli našemu zlatíčku vymění celou obývákovou stěnu. 😉 Ale alespoň nejmilejší či nejdražší kousky mohou dočasně přesunout do jiného pokoje a ten pečlivě zamčít. Případně mohou dát dítěti na hraní nějakou starou věc, kterou již nepotřebují, doufajíc, že dítě se zabaví destrukcí právě této věci a ty ostatní věci útok „přežijí“. 🙂 (Dcera takto dostala na hraní starou magnetofonovou kazetu a půl hodiny se bavila tím, že vytahovala pásku a pak čekala, až jí ji zase namotáme zpět, aby mohla pokračovat ve vytahování.)

Pohoštění
U nás je zvykem, že návštěva přináší hostiteli menší pozornost, např. balíček sušenek. Hostitel samozřejmě něco na stůl nachystá a přinesený balíček případně jen přidá. Dospělí raději „zobou“ brambůrky, slané tyčinky, oříšky, …  zatímco nesolené kukuřičné křupky se u nich s nadšeným přijetím obvykle nesetkají. Jenže malé děti rády zkoumají a objevují svět, a to i ten gastronomický. Je to téměř zlaté pravidlo, že dítě ignoruje banán či jablíčko, zatímco solenými arašídy by se nejraději přecpalo.
Jdete-li na návštěvu, raději se s hostiteli předem domluvte, co bude na stole. Mimo dosah (a nejlépe i dohled) dítěte pak můžete umístit misku s nějakou „dospěláckou“ dobrůtkou, ale na stole by mělo být jen to, co dítě může bez problémů sníst. Aspoň vám pak nebude brečet, že ho bolí bříško, či se jeho kůže nepokusí napodobit dalmatina. (Alergická reakce na oříšky u malých dětí je v mém okolí běžná, později naštěstí mizí.)

Čas
Vhodné načasování návštěvy je samozřejmostí. Pokud jdeme někam, kde můžeme nechat dítě vyspat v kočárku, je o starost méně. Ovšem zákon schválnosti často zafunguje a pokud dítě nestihne usnout cestou, na návštěvě už o spánek nemá zájem. Proč taky, když je tu tolik zajímavých věcí, že? 🙂 U nás navíc spánek v kočárku přicházel v úvahu jen v raném věku, cca od jednoho roku se z dcery stala průzkumnice, které nesmělo nic utéct.
Návštěvy je potřeba plánovat s ohledem na denní režim dítěte. Pokud jsme jely s dcerou někam dál od domova, vždy jsem si hledala zpáteční spoje (řidiči aut to v tomto ohledu mají jednodušší), a nejlépe několik, kdyby dcera zdržovala a my tak nestíhaly. U odpoledních návštěv jsem si dávala dostatečnou rezervu, abych domů přijela včas, tj. aby byl dostatek času na večeři a uložení do postýlky. Přetažené děti bývají protivné a pěkný den může skončit nemilou tečkou.

Zásoby z domu
Pokud jdete na návštěvu k přátelům či příbuzným, kteří nemají dítě ve stejném věku jako vy, je lepší vzít si s sebou dostatečné zásoby z domu. Zásoby všeho. 🙂 Zákon schválnosti totiž umí „zapracovat“ a dítě vám během hodiny pokaká 3 plínky. Nebo se poblinká, strhne na sebe sklenici s pitím, … Je lepší mít dost plínek, náhradního oblečení, vlhčených ubrousků či látkových plen a jídla a pití. Velmi pravděpodobně to s sebou ponesete zbytečně, ale jakmile něco z toho opomenete, hned vám to bude chybět. Tak se to alespoň stávalo mně. 🙂
Mít s sebou skleničku výživy přijde vhod zejména tehdy, když se na návštěvě nečekaně zdržíte a dítě musí dostat oběd či svačinu.

Posledním bodem by mohly být návštěvy rodin se stejně starými dětmi, jako máte vy. Já ovšem tuto zkušenost nemám, moje kamarádky se do mateřství nehrnuly tak jak já 😉  a nová přátelství jsem nenavázala. Byla jsem tak ušetřena toho, jak se děti přetahují o hračku, kradou si jídlo, …

Budu ráda, když se o tuto zkušenost podělíte vy se mnou. 😉

Napsal/a: kekunka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • kekunka

    Moc děkuji za milé komentáře. 🙂

  • bamiska

    moc hezky se to četlo , já většinou chodím ke kamarádkám které ty dítka mají, takže k tomu tak i přistupujem, ono jde o to opravdu kam člověk na tu návštěvu jde, protože u nás bylo normální prosímtě dej tu vázu nahoru, nebo když se něco dalo ke kafíčku a dítka stála u stolu a dobala a dobala tak se to také po určité chvíli uklidilo aby jim nebylo zle, a nebo se zabavila v pokojíku…záleží i na věku….když k nám jde návštěva tak dělám i talíře s jednohubkama dětem do pokojíku, ale ti už jsouvelcí, protože pak chodí jak mslní kocouří a její a jedí jak kdyby doma chudinky nedostali, no ted mě to čeká s prdolkou, ale to se snad zase zvládne, musí no spíš se s tím musí smířit maminky že občas sní něco co by jim třeba samy nedaly ale ono jim to zas až tak moc neuškodí…

  • Moc pěkně napsané, souhlasím se vším z vlastní zkušenosti. Ačkoliv byla dcerka klidné dítě, musím říct, že hlavně v oblasti gastronomie pro mě návštěvy byly šílené stresy. Brambůrky, zákusky, Kinder čokoládky, perlivé sladké minerálky nebo jedovaté umělé šťávy, na stole bylo málokdy něco vhodného pro drobečka, to je těžko, každý tu ochotu neprojeví. Nosili jsme si z domu, ale to už malou samozřejmě vůbec nezajímalo :o)

  • Ještě bych připojila jednu radu:“Zvažte všechna pro a proti a pokud je to jen trochu možné, známým se omluvte a místo na návštěvu běžte na vycházku,děti se vyvětrají,příjemně unaví a Vy se vyhnete případným trapasům(rozbitá porcelánová miska po babičce,pozvracená hostitelka,vyděšený kocour….).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist