Putování po Nízkých Tatrách

Rubrika: Co se jinam nevešlo

Když jsme dostatečně prošmejdili Vysoké Tatry, rozhodli jsme se navštívit i Nízké Tatry.
Pobyt zde doporučuji rodinám s dětmi. Oproti Vysokých Tatrám, kde to je opravdu o vysokohorské turistice, je v Nízkých Tatrách terén většinou zalesněný, některé cesty sjízdné i s kočárkem…

I když zde nelezete jako kamzík, jsou to pořád hory s překrásnými výhledy, přírodou a atmosférou. Nízké Tatry se táhnou v délce 80km a nejvyšší vrcholy přesahují 2000m.

Výlet 1: Chopok

Na Chopok je přístup z více stran. My jsme vyjeli lanovkou Záhradky – Rovná hoľa – jedná se o šestisedačkovou lanovku a dále je možné pokračovat dvojsedačkovou lanovkou Rovná hoľa – Konský grúň. U vrcholu je Kamenná chata pod Chopkem, televizní a meteorologická stanice. Je zde možné se občerstvit a děti se můžou proběhnout. Až na samotný vrchol Chopok je možné vyjít, já jsem s malou zůstala u chaty. Na vrchol a zpět šli ostatní asi 30 minut. Zpět jsme použili také lanovku, ale je možné sejít pěšky, nebo si zapůjčit koloběžky. Dole u stanice lanovky jsou různé atrakce pro děti. Na lanovku jsme nečekali žádnou frontu a i parkoviště bylo volné. Přijeli jsme ovšem hned brzo ráno.

Výlet 2: Demänovská jaskyňa slobody – Demänovská ľadová jaskyňa

Jeskyně se nachází v Demänovské dolině . I když jsme navštívili už hodně jeskyní, tato je opravdu nejkrásnější. Jeskyní protéká říčka Demänovka. Kousek od této jeskyně se nachází Demänovská ľadová jaskyňa, kterou jsme také navštívili. Ani v létě zde není více jak 0°C, takže sebou určitě teplé bundy a dětičky pěkně nabalit. Obě jeskyně lze projít za jeden den, počítejte ale s čekací dobou na vstup. Nicméně malým dětem bude jistě stačit jedna jeskyně a já osobně doporučuji tu první. V Demänovské dolině je další celá řada možností k tůrám a výletům.

Výlet 3: Liptovská Mara – Liptovský Mikuláš – Tatralandia – Liptovský Ján

Zde si můžeme příjemně odpočinout. Po vodní nádrži jezdí výletní parník, nebo je možné zapůjčení loděk, šlapadek a pramic. Na hlavní pláži je písek, je zde vhodné koupání i pro menší dětičky.
Liptovská Mara je kousek od městečka Liptovský Mikuláš, které taky stojí za návštěvu.
A dále je kousek k Aquaparku Tatralandia. Vstupné je poměrně vysoké, ale najdeme zde celou soustavu bazénů, animační programy a další atrakce. Pokud vás ovšem neodradí ohromná fronta, která se během dopoledne tvoří u hlavního vchodu. Areál je moc pěkný, ale mě trošku vadilo málo zeleně, je vybudovaný prakticky na louce, neobklopují ho stromy. Bazény jsou teploučké, ale moc si zde nezaplavete. Lidiček je zde v sezoně opravdu hodně. Ale děti budou jistě nadšené a spokojené. A pokud se nechcete mačkat, zajeďte kousek dál do obce Liptovský Ján, kde najdete termální koupaliště se třemi bazény. Jedná se o starší koupaliště, jistě by si zasloužilo rekonstrukci. Ale voda je příjemná, travnatá plocha na ležení dostatečně velká a areál je obklopený lesem. Sociálky byly na dobré úrovni. Toto koupaliště doporučuji např. když se budete vracet z nějakého výletu, tak třeba na dvě hodinky si zajít odpočinout.

Výlet 4: Treking na Baranec 2184m.

Pokud už budete v oblasti Liptovského Mikuláše, jistě si povšimnete dominantního bodu okolních hor. Jedná se o Baranec, který se nachází v Západních Tatrách v oblasti Roháčů. Přístup je možný z více stran. My zvolili sice náročnější, ale moc pěknou trasu. Kousek od Liptovského Mikuláše je obec Jakubovany. Odtud vede nejprve asfaltová cesta, ke konci už pěkně strmá. Později zabočíme na lesní cestu. A dále pak už budeme stoupat kosodřevinou až na Holý vrch. Tam se nachází informační tabule a rozcestí. Stoupání na vrchol se zdá nekonečné. Cestou je možné potkat řadu zvířátek, např. sviště, kamzíky, ale možná i medvědy. Po námaze budeme odměněni úchvatným výhledem. Na tento výlet doporučuji celý den.
A ještě bych ráda zmínila jeden nádherný zámek, který sice není v Nízkých Tatrách, ale není problém si k němu zajet. Jedná se o zámek Bojnice. Hned v sousedství je krásná ZOO.

Možností k výletům nabízejí Nízké Tatry opravdu obrovské množství. Pobyt zde doporučuji alespoň na 14 dní.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

 • Stanleynka

  Peťko, koukám, že toho máte prolezeno víc než já a to jsem „rodák“ ze SVK (navíc, celá rodina je z Liptova):).
  Ledovou jeskyni můžu doporučit, byly jsme tam předminulý rok, ale teda hezčí je v jarních nebo podzimních nebo zimních měsících, kdy není tak teplo a v jeskyni se hlavě vytváří hodně ledu. Upozorňuji ale, že na parkovišti pod jeskyní se platí celkem vysoké parkovné. Docela nemile nás to překvapilo. bylo to něco kolem 150 Sk.
  V Tatralandii jsme byli taky, je tam dobře, ale opravdu je to hlavně pro dětičky na vyřádění na tobogánech. Výhodou je, že jak jsou tam termální bazény, je možné tam být, i když není zrovna teplo (tak jsme to vychytali my).
  Jo a vstupné je vysoké, ale pokud vím, tak kdyby člověk bydlel v tom chatovom městěčku, které k tomu patří, tak vstupné je pak levnější. Otázne je taky, kolik stojí to ubytování.
  Další termální bazény jsou na koupališti Bešeňová, blízko Ružomberka. Ale je to takové celkem obyč koupaliště.
  Jo a pokud by jste chtěli pravý ovčí sýr, je dobré si zajít přímo na salaš. Ono ovčí sýr prodávají všude u casty, ale pokud by měl někdo cestu z Lipt.Mikuláše dolů na jih do Banské Bystrice, tak asi 16km za Ružomberkom je vesnice Liptovská Osada, kde se z hlavní cesty odbočí směrem do vesnice Liptovská Lúžna (asi 7 km od L.Osady). Je to jedna dlouhá vesnice a nea úplném konci je salaš (teda úplně jako salaš to nevypadá), kde je takový malý kamenný domeček, kde vám prodají za levně ovčí sýr čerstvý a uzený, taky žinčicu a všechno vám to odkrojí z velkých plátů, které se tam vyrobili možná pár hodin předtím:). Jo a je tam takový starý pán, který pořád chodí dovnitř, tam si nabere z těch kadí žinčicu do dřevěného hrnečku a venku jí pije:). Ovšem nevýhoda je, že to funguje pouze od jara do podzimu, prostě v době, kdy jsou ovečky ven na paši. Jo a na cestu se zeptejte kolemjdoucích, určitě vám poradí:)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist